Reklama

Siły zbrojne

Brytyjskie Typhoony bombardują terrorystów [WIDEO]

Eurofighter Typhoon FGR.Mk 4 wyposażony w rakiety ASRAAM, Meteor, Brimstone oraz bomby kierowane Paveway IV  Fot. RAF
Eurofighter Typhoon FGR.Mk 4 wyposażony w rakiety ASRAAM, Meteor, Brimstone oraz bomby kierowane Paveway IV Fot. RAF

Dwa brytyjskie myśliwce Eurofighter Typhoon FGR.Mk4 przeprowadziły nad Irakiem operację skierowaną przeciwko bojownikom Daesh, podczas której użyto kierowanych bomb Paveway IV.

Royal Air Force poinformowało o pomyślnie przeprowadzonej operacji przeciwko bojownikom Państwa Islamskiego ukrywających się w skalnych jaskiniach położonych w rejonie północnego Iraku. W niedzielę, 24 stycznia br., jeden z samolotów obserwacyjnych zlokalizował dwie grupy bojowników w rejonie dziesięć mil na północ od Bajdżi. Zgodnie z zebranymi informacjami ich bazami były skalne jaskinie.

W celu likwidacji zagrożenia wysłane zostały dwa Eurofighter Typhoon FGR.Mk4, należące do Królewskich Sił Powietrznych, które przeprowadziły naloty. Zgodnie z oficjalnym komunikatem, Tajfuny wystrzeliły zrzuciły bomby kierowane Paveway IV i skutecznie uderzyły w cele, eliminując zagrożenie terrorystyczne. Przed zrzutem bomb brytyjscy piloci sprawdzili obszar wokół jaskiń, które były oddalone od siebie o półtorej mili. 

image
Reklama

Bomby kierowane Paveway IV, opracowane przez Raytheon UK, są wyposażone w podwójny system naprowadzania – mogą być kierowane zarówno za pomocą układu GPS/INS, jak i półaktywnie laserowo. Ich integrację z myśliwcami Eurofighter Typhoon rozpoczęto w 2014 roku w ramach programu modernizacyjnego P1Eb. Bomby były wielokrotnie używano bojowo, m.in. w Afganistanie, Syrii czy Iraku.

Reklama

Komentarze

    Reklama