Siły zbrojne

Brytyjskie śmigłowce lecą do Estonii

Fot. Helmut Visorcover/CC BY-SA 4.0
Fot. Helmut Visorcover/CC BY-SA 4.0

Jak donoszą estońskie media, do lokalnej bazy lotniczej Ęmari na zachód od Tallinna, kilka dni temu przybył śmigłowiec wielozadaniowy AgustaWestland AW159 Wildcat, a zaraz po nim przyleciały także trzy śmigłowce uderzeniowe AgustaWestland WAH-64D Apache Longbow.

Wszystkie te maszyny należą do korpusu powietrznego British Army i na co dzień stacjonują w Wielkiej Brytanii. Wildcat należy do 659 dywizjonu lotniczego w bazie lotniczej Yeovilton w Somerset, a Apache z 662 dywizjonu lotniczego z bazy lotniczej Wattisham w Suffolk. Ich przybycie do Estonii jest związane z ćwiczeniami wojskowymi NATO o kryptonimie "Tractable".

Śmigłowce mają pozostać w tym państwie przez najbliższe dwa tygodnie i wchodzić w skład brytyjskiej zmiany misji Enhanced Forward Presence (eFP) Battlegroup NATO, gdzie będą prowadzić loty rozpoznawcze i szkoleniowe na rzecz pododdziałów lądowych na terytorium całej Estonii. Będą operowały także w nocy na małej wysokości.

Na wyposażeniu korpusu powietrznego British Army znajdują się obecnie 34 egzemplarze śmigłowców wielozadaniowych AgustaWestland AW159 Wildcat i 67  śmigłowców uderzeniowych AgustaWestland WAH-64D Apache Longbow z czego 50 jest eksploatowana w służbie operacyjnej.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.