Reklama

Siły zbrojne

Brytyjscy żołnierze zapoznają się z zadaniami na granicy

Fot. Mariusz Błaszczak/Twitter
Fot. Mariusz Błaszczak/Twitter

Brytyjscy żołnierze zapoznają się z zadaniami, które będą realizować na granicy polsko-białoruskiej - przekazał szef MON Mariusz Błaszczak. Jak przypomniał, żołnierze z Wielkiej Brytanii rozpoczną służbę 8 grudnia.

W czwartek szef BBN Paweł Soloch informował, że prezydent Andrzej Duda wydał postanowienie o zgodzie na pobyt na terytorium RP żołnierzy Wielkiej Brytanii oraz Estonii. Od 2 grudnia do 30 kwietnia przyszłego roku do 155 żołnierzy Wielkiej Brytanii i do 150 żołnierzy Estonii będzie realizowało zadania związane ze wsparciem inżynieryjnym i rozpoznawczym operacji Sił Zbrojnych RP prowadzonej w strefie nadgranicznej.

Jak przekazał na Twitterze szef MON, "brytyjscy żołnierze zapoznają się z zadaniami, które będą realizować na granicy polsko-białoruskiej". "Brytyjczycy już 8 grudnia rozpoczną służbę i będą wspierać Siły Zbrojne RP m.in. w budowie i naprawie tymczasowego ogrodzenia" - podkreślił.

Wcześniej w niedzielę Błaszczak poinformował o aktywności żołnierzy z Estonii. "Wojska estońskie pomagają na granicy polsko-białoruskiej. Zadaniem żołnierzy z Estonii jest budowa i naprawa tymczasowego ogrodzenia oraz udrożnienie połączeń drogowych" - napisał w mediach społecznościowych.

Od środy do 1 marca przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy czy miejscowi przedsiębiorcy. Zakaz wprowadzono w 183 miejscowościach w województwach podlaskim i lubelskim przylegających do granicy z Białorusią. Wcześniej na tym samym obszarze, od 2 września do 30 listopada, obowiązywał stan wyjątkowy.

Obostrzenia w strefie nadgranicznej wynikają z kryzysu wywołanego przez reżim Alaksandra Łukaszenki na granicach Białorusi z Unią Europejską. Jak informowano, wojsko ze wsparciem brytyjskich i estońskich jednostek naprawia - uszkodzone podczas działań migrantów wspieranych przez służby białoruskie - bariery graniczne i zabezpiecza technicznie granicę.

Źródło:PAP

Reklama

Komentarze (2)

 1. grzesiek

  Teraz wychodzi na kogo możemy na prawdę liczyć w razie agresji i wojny hybrydowej: UK, Estonia. Tylko na nich. NATO wydaje tylko oświadczenia w ktorych wyraza zaniepokojenie, tak samo Niemcy i Francja.

  1. ŚllązakPL

   Dokładnie

  2. Logik

   Naprawdę a nie na prawdę. A wniosek pochopny.

 2. ech..

  Brytyjczycy nas wspierająś , Estończycy nas wspierają , a sporoa część polskiej opozycji wspiera łukaszenkę i putina

  1. Goran

   No niestety, to prawda.

  2. Herr Wolf

   W 39' też nam " pomagali ".!

  3. Ja

   3.09.1939 zgodnie ze zobowiązaniami wypowiedzieli wojnę Niemcom i ich pokonali. 17.09.1939 Rosjanie wbili nam nóż w plecy, chociaż istniał umowa o nieagresji.

Reklama