Siły zbrojne

Bosak: Polska zasługuje na sprawną Marynarkę Wojenną

Fot. M.Dura
Fot. M.Dura

Polska zasługuje na sprawną, prawidłowo wyposażoną Marynarkę Wojenną — powiedział w piątek w Gdańsku kandydat Konfederacji na prezydenta, poseł Krzysztof Bosak. Zaapelował do rządu i prezydenta Andrzeja Dudy o działania w celu odbudowy polskich sił morskich.

"Jesteśmy dziś w Gdańsku po to, żeby przypomnieć, że Polska zasługuje na sprawną, dobrą, prawidłowo wyposażoną Marynarkę Wojenną. 100 lat temu miały miejsce zaślubiny Polski z morzem. Generał Józef Haller, narodowiec, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej dokonał tej ceremonii. Dziś przypominamy o tym fakcie. Dziś również zwracamy uwagę na fakt, że ustanowiony program modernizacji technicznej Sił Zbrojnych z 2017 r., który przewidywał budowę ponad 30 jednostek, nie został zrealizowany nawet w 15 procentach. Niestety, to jest dramat" - mówił na konferencji prasowej przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców polityk Konfederacji.

Jego zdaniem, w kwestii Marynarki Wojennej "zapowiedzi gonią zapowiedzi". "Kolejne rządy wymyślają głównie kolejne programy pracy studyjnych. Większość prac nigdy nie przechodzi do etapu wdrożeniowego, nie wchodzi na produkcję. I w ten sposób nasza Marynarka Wojenna jest prawdopodobnie najbardziej zdekapitalizowanym rodzajem Sił Zbrojnych" - uważa Bosak.

"Chciałbym wezwać rząd i prezydenta do aktywnego działania w tym obszarze. Dlatego, że przedstawiona przez prezydenta strategia bezpieczeństwa nie uwzględnia w wystarczająco szczegółowym stopniu problematyki związanej z bardzo strategicznymi interesami naszego państwa: problematyki ochrony szlaków morskich, ochrony portów, naszych wód terytorialnych. Przypomnijmy, że aż 30 procent naszego handlu zagranicznego odbywa się drogą morską (...) Powinniśmy dobrze wyposażyć Marynarkę Wojenną. Powinniśmy zwiększyć nakłady i przestać skupiać się na zapowiedziach. Powinniśmy uzyskać zdolność operacyjną dla polskiej Marynarki Wojennej przekraczającą 12 tysięcy mil morskich" - powiedział kandydat Konfederacji. Jego zdaniem, należy "jednoznacznie położyć akcent na politykę obronną w obszarze polityki morskiej".

"Tego nie ma, ponieważ politycy uważają, że pilniejsze są sprawy związane z lotnictwem, wojskami lądowymi, a wody morskie, szlaki komunikacyjne, flota handlowa, porty morskie, to wszystko ochroni się samo. Nie możemy w taki sposób podchodzić do tych rzeczy. Apeluję o zmianę tej polityki. Marynarka Wojenna musi zostać odbudowana. Ta tematyka musi wreszcie być potraktowana poważnie. Polska, mając dostęp do morza, może uczestniczyć w polityce międzynarodowej i wykorzystywać jednostki nie tylko do ochrony naszych wód w basenie Morza Bałtyckiego. Mieliśmy takie przykłady w ostatnich latach jak kwestia kryzysu imigracyjnego, problem piractwa, różnego rodzaju problemy przemytnicze" - ocenił Bosak. Kandydat Konfederacji na prezydenta przyznał, że wizyta w Gdańsku jest pierwszym jego wyjazdem poza Warszawę od wybuchu pandemii koronawirusa w kraju. Polityk spędzi w Trójmieście trzy dni.

Źródło:
PAP

Komentarze