Siły zbrojne

Bombowce B-52 przybyły do Europy. Nie tylko na obchody D-Day

Fot. Christopher Bush/USAF
Fot. Christopher Bush/USAF

Trzy bombowce strategiczne B-52 Stratofortress przyleciały do Europy. Maszyny wezmą udział w paradzie powietrznej z okazji 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii. Będą one jednak także ćwiczyć współdziałanie z siłami sojuszniczymi, w tym nad krajami bałtyckimi. 

Wszystkie maszyny przybyły na Stary Kontynent bezpośrednio z USA. Dwa bombowce przyleciały z bazy Barksdale w Luizjanie, natomiast pojedynczy B-52 pochodzi z bazy Ellswort w Południowej Dakocie. Wszystkie trzy wylądowały w środę, 4 czerwca, w bazie Royal Air Force w Fairford, na Wyspach Brytyjskich.

Nie jest to pierwszy raz, gdy te potężne maszyny lądują w Fairford. B-52 operowały z angielskiego lotniska na przykład w roku 2003, podczas wojny w Iraku. Niebawem wystartują stąd do bardziej prestiżowego lotu. 7 czerwca amerykańskie bombowce strategiczne wezmą udział w obchodach 70 rocznicy D-Day, lądowania zachodnich aliantów w Normandii. B-52 jako spadkobiercy „Latających Fortec” B-17 przelecą nad Gaignes, upamiętniając udział w tej operacji amerykańskiej Ósmej Armii Powietrznej.

Po uroczystościach wszystkie trzy bombowce pozostaną jeszcze w Europie przez około dwa tygodnie, w ramach ćwiczeń z relokacji i współpracy z siłami sojuszniczymi. Jeden z B-52 Stratofortress już dwa dni po uroczystościach w Gaignes pojawi się nad Europą Środkowo-Wschodnią. Weźmie on udział w ćwiczeniach Dowództwa Regionalnego US Army w Europie (USAREUR) pod kryptonimem Saber Strike 2014, które realizowane będą od 9 do 20 czerwca na Łotwie, Litwie i w Estonii. Prócz B-52 amerykańskie lotnictwo będą w tych działaniach reprezentować między innymi myśliwce F-16, tankowce KC-135 oraz transportowy C-130J Hercules.

Komentarze (1)

  1. Steve

    Miło byłoby je zobaczyć nad Polską