Reklama

Siły zbrojne

BME 2018: modernizacja fregat Perry

Fot. Andrzej Nitka
Fot. Andrzej Nitka

Podczas Balt Military Expo 2018 amerykański koncern Lockheed Martin podkreślił swoje zainteresowanie polskim sektorem wojennomorskim. Na jego stoisku można było zobaczyć wizję modernizacji polskich fregat typu Oliver Hazard Perry oraz model atomowego okrętu podwodnego Virginia.

Model polskiej fregaty typu Oliver Hazard Perry pokazany po raz pierwszy na zeszłorocznych targach MSPO w Kielcach stanowi wizje amerykańskiego koncernu na modernizację tych okrętów w oparciu o rozwijane przez tę firmę systemy radiolokacyjne i walki radioelektronicznej.

W jej ramach polskie okręty miałyby otrzymać nowy radar ze skanowaniem elektronicznym z czterema płaskimi antenami zamontowanymi w dwóch miejscach, jeden na dachu mostka, a drugi na postumencie w tylnej części głównego masztu. Ponadto tak zmodernizowana jednostka otrzymałaby nowy okrętowy system walki opracowany przez Lockheed Martin w ramach programu Surface Electronics Warfare Improvement Program (SEWIP) Block 2, który testowany był niedawno na pokładzie amerykańskiego niszczyciela Carney na Morzu Czarnym.

image
Fot. Andrzej Nitka

Prezentacja modelu okrętu typu Virginia ma związek z nadal nierozstrzygniętą kwestią zakupu dla Marynarki Wojennej RP nowych okrętów podwodnych w ramach programu Orka. Lockheed Martin nie zamierza zgłosić tu swojej własnej propozycji, a jedynie włączyć się do budowy okrętów tej klasy dla naszej floty przez europejskie stocznie.

Zobacz też: Raport specjalny Defence24.pl z targów Balt Military Expo 2018

Komentarze (20)

 1. cyber

  każdy dzień trzymania OHP jest wyrzucaniem Naszych pieniędzy w błoto

 2. PRS

  Wydatek nieduży, kompetencje w kraju są ;) - zamiana masztów kratownicowych na płytowe. Wywalenie 76 mm OM i zamiana na Boforsa 57 mm Mk3 posadowionego na dziobie. Wywalenie Phalanxa 20 mm i zastąpienie go Trytonem. Zamiast OM 76 mm dwie wyrzutnie od LM ExLS 3-Cell z pociskami CAMM (czyli w każdej 12 rakiet, w sumie 24 gotowe do startu). To naprawdę modernizacja niskokosztowa. Każdy z tych elementów da się zdemontować i przenieść na nową jednostkę.

 3. QVX

  A może to propoxycja pod kątem Adekajd, gdzie wymieniono uzbrojenie, ale pozostawiono stary radar. Tutaj natomiast mowa jest tylko o radarze.

 4. ass

  skoro to LM proponuje to pewnie bedziemy modernizowac krypy

 5. As

  Szkoda że nasze stocznie mają jedynie kompetencje do hodowli dizałaczy partyjnych i inscenizowania budowy Ślązaka, a nie mają kompetencji do przyspawania do kadłuba nowoczesnych środków obrony oferowanych przez LM.

 6. Dudus

  Kolejnym krokiem naszej marynarki będzie plan budowy atomowego okrętu podwodnego. Pan Premier już przebiera nogami żeby przed wyborami położyć stepke pod budowe

 7. say69mat

  @Sat00: Kiedy amerykańska modernizacja dwupłatowców na których latali także Amerykanie walcząc o polski Lwów say69mat: Taki niemiecki dwupłatowiec - Albatross dIII Oeffag - to marzenie każdego muzeum lotnictwa.

 8. -CB-

  Nowe radary i system walki wyglądają fajnie na papierze, ale oni chyba zdają się zapominać o tzw. zużyciu mechanizmów. Te okręty są po prostu stare i nie da się tego wiecznie naprawiać. Co z tego, że zainstaluje się nawet całe nowe uzbrojenie, jak wiecznie będzie się psuć maszynownia, kran w kuchni i kibelek dla załogi... To dokładnie to samo co z naszą \"modernizacją\" Mi-2 czy Mi-14. Co z tego, że włożymy trochę nowej elektroniki, jak za chwilę cała \"obudowa\" się rozleci.

 9. Olo

  Virginie dla naszej marynarki?..kupimy 10 i nie musimy utrzymywać żadnej armii??? Nawet Rosja nie zacznie...

 10. Victor

  Jak LM podejmie decyzję o włączeniu się do programu ORKA to zaraz podejmiemy decyzję, że jedynie OOP Virginia spełnia nasze niejawne wymagania.

 11. Quetz

  Kiedy modernizacja OPR Błyskawica?:P

 12. Racjonalista

  Zamiast modernizować nasze OHP, chyba lepiej wziąć od Australii 3 Adelki.

 13. Dumi

  Gdbyście się zastanawiali czemu PiS i PAD zmienili ustawę o IPN to właśnie dlatego: moim zdaniem, amerykanie chcą zdominować w Polsce przemysł zbrojeniowy, chcą dać nam technologię, ale... wiadomo, nic za darmo... A Izrael ( głównie za tym stoi) podobnie, który pociąga za najważniejsze sznurki. Homar będzie prawdopodobnie kupiony od Izraela. Jestem zażenowany postawą p. Dudy, premiera Morawieckiego względem Izraela... To już nie jest niepokojące, to zwykła żenada. Nasza wewnętrzna polityka jest kreowana poza granicami naszego kraju. Czytam też prawicowe portale, które popierają zmiane ustawy o IPN... Nie będę podawał nazw, ale te dwa i pół roku rządu PiS bardzo wiele mnie nauczyły i wiele pokazały. Uspokajam: PO nigdy nie otrzyma mojego poparcia. Oni już się tak skompromitowali, że dziwi mnie to, że tu na portalu przeprowadza się z nimi wywiady. Mam nadzieję, że nie jest tu uprawiana polityka. Drogi PiS: nie pozwolimy by nasz kraj z jednej skrajności - sowieckiej okupacji wpadł w drugą skrajność czyli tylko USA i Izrael a reszta NATO ma być tylko dodatkiem... Recepta: RACJONALNA POLITYKA!!! Polityka zagraniczna PiS leży... Pytanie CZY MON ROZWIJA NASZE SŁUŻBY WYWIADOWCZE??? CZY ZMIENIA AMBASDORÓW, KTÓRZY MAJĄ NIECIEKAWĄ PRZESZŁOŚĆ Z PRL RODEM??? CZY PiS zamierza zwiększyć RACJONALNIE I NAMACALNIE BUDŻET NASZEJ ARMII??? Czy żeby to zrobić będzie musiał pytać się o zdanie USA i Izraela??? Czy rząd PiS i PAD są niezależni czy wszystko muszą konsultować z Izraelem i USA??? Takie tam pytanka, mało ważne...

 14. Sat00

  Kiedy amerykańska modernizacja dwupłatowców na których latali także Amerykanie walcząc o polski Lwów

 15. Lord Godar

  Wszyscy OHP się pozbywają , a my mamy swoje zabytki modernizować ? Niedługo naprawdę będziemy skansenem świata , jeśli chodzi o uzbrojenie i wyposażenie .

 16. K7+

  taa, modernizacja droższa xxx razy niż te ohłapy które mamy...

 17. say69mat

  Najbardziej może cieszyć perspektywa modernizacji fregat typu OHP do standardu okrętu wojennego. Ponieważ zmodernizowane OHP - jako okręty zop, walki radioelektronicznej i opl/opr mogą nam wypełnić istotne braki w strukturze okrętów floty nawodnej. Pozwalając tym samym na zdecydowanie większą elastyczność finansową co do kształtu jaki ma przyjąć komponent podwodny naszej MW. Aby w efekcie uzyskać dwa - trzy zespoły bojowe złożone z kompilacji okrętów nawodnych i podwodnych operujących w akwenach Morza Północnego i Bałtyku. Ponadto propozycja amerykanów zda się sugerować, że bliska jest finalizacja pomysłu pozyskania przez MW od RAN okrętów klasy Adelaide.

 18. erd

  Taaaa, jasne....nowe radary a okręt ma walczyć czym? to bezzębny złom, niesprawne uzbrojenie, brak rakiet plot....z czym do ludzi....

 19. sojer

  Już się bałem, że będziemy musieli kupić Virginia... Polska musi kupować wszystko od LM.

 20. Davien

  Modernizacja OHP ciekawa, tyle ze zostały stare wyrzutnie plot wiec pomarzyc o nowszych SM-2ER Ciekawe jakby połaczyc te radary z wyrzutniami VLS jak maja Adelaidy