Reklama

Siły zbrojne

Błaszczak: projekt ws. Agencji Uzbrojenia "już niedługo"

Mariusz Błaszczak/ Fot. Maciej Nędzyński(CO MON)
Mariusz Błaszczak/ Fot. Maciej Nędzyński(CO MON)

Rychłe przedstawienie projektu ustawy o powołaniu Agencji Uzbrojenia, która ma się całościowo zajmować zakupami dla wojska, zapowiedział w środę w radiowych „Sygnałach Dnia” minister obrony Mariusz Błaszczak. Minister mówił też o kwestiach związanych z budową bazy wojskowej USA w Polsce i z pozycją Polski w NATO

"Już niedługo przedstawię projekt ustawy związanej z powołaniem Agencji Uzbrojenia. To są rozwiązania, które sprawdziły się w Europie, ale także w Stanach Zjednoczonych - rozwiązania, które umożliwią przyspieszenie tempa modernizacji polskich sił zbrojnych" – mówił Błaszczak w programie I Polskiego Radia.

Zapowiedź powołania Agencji Uzbrojenia (AU) Błaszczak złożył pod koniec lutego. Nowy podmiot ma służyć uproszczeniu procedur związanych z zakupami sprzętu dla Wojska Polskiego. AU ma odpowiadać za cały cykl pozyskiwania sprzętu wojskowego i uzbrojenia – od fazy analiz i definiowania wymagań, przez prowadzenie przetargów i podpisywanie umów, po wprowadzanie sprzętu na wyposażenie i wsparcie jego eksploatacji.

Zajmujący się obecnie zakupami uzbrojenia i sprzętu Inspektorat Uzbrojenia działa na podstawie decyzji ministra obrony z 2010 r. W praktyce jednak za cały cykl pozyskiwania sprzętu odpowiada co najmniej kilkanaście instytucji. Ich działania często nie są skoordynowane, a cały proces odbywa się w sposób rozproszony. Wreszcie, sam Inspektorat ma niewystarczające zasoby - w tym kadrowe - do wykonywania postawionych przed nim zadań. Powołanie Agencji Uzbrojenia było często postulowane w dyskusji eksperckiej, również na łamach Defence24.pl, jako krok w celu uporządkowania i stworzenia "środka ciężkości" w systemie pozyskiwania sprzętu.

Pytany o możliwość ulokowania w Polsce stałych amerykańskich baz wojskowych Błaszczak powtórzył, że rozmowy trwają i były jednym z tematów podczas jego wizyt w Waszyngtonie. Przypomniał, że do marca Pentagon ma przedstawić Kongresowi ocenę zasadności ulokowania takich baz.

"Nie jesteśmy bierni jeśli chodzi o zdolności Wojska polskiego, rozwijamy Wojsko Polskie" – podkreślił. Przypomniał o podpisanym w marcu kontrakcie na zakup zestawów obrony powietrznej Patriot i decyzji o powołaniu czwartej dywizji wojsk operacyjnych, która będzie rozlokowana na wschód od Wisły. Za sposób na zwiększenie zdolności uznał też liczebną rozbudowę armii, w tym WOT.

Minister dodał, że dla obronności istotna jest też "sprawa mocniejszego osadzenia Polski w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego, a nie ulega wątpliwości, że liderem w NATO są Stany Zjednoczone, a więc szczególnie ważne są jak najściślejsze relacje ze Stanami Zjednoczonymi". Szef MON podkreślił, że amerykańska obecność w Europie to także kwestia gospodarczych i politycznych korzyści dla USA. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (8)

 1. Nbn

  Co z tego że powołają agencje uzbrojenia kiedy nasza armia i tak nie będzie rosła bo nie rośnie od lat! To jest po to żeby kolesiostwo mogło doic Polaków na jeszcze więcej

 2. Harry

  Mamy październik 2018. Wybory wygraliście w 2015. Minęły trzy lata prawie a Wy jesteście na etapie ... projektu ustawy o Agencji Uzbrojenia. W przyszłym roku będą wybory parlamentarne, jest szansa, że do końca kadencji wprowadzicie tę ustawę pod obrady sejmu. Brawo.

 3. Harry 2

  Generowania ciepłych posadek ciąg dalszy! Dialogi, konferencje, listy intencyjne, fazy analityczno koncepcyjne... Tuptamy w miejscu.

 4. King

  "Inspektorat Uzbrojenia działa na podstawie decyzji ministra obrony z 2010 r." - czyli PO nie tylko chciało zwinąć nasze siły zbrojne poprzez drastyczne zmniejszenie liczebności oraz likwidacje wschodniej dywizji, ale także poprzez prawie całkowite zablokowanie zakupów tworząc nieefektywny inspektorat uzbrojenia. Rosja jest pewnie bardzo wdzięczna Panom ministrom MON za czasów PO..... Dobrze że w końcu to się zmienia, choć efekty takich działań nie jest łatwo naprawić.

 5. Clash

  Projekt, koncepcja, plan, analiza, dialog techniczny i przeglad strategiczny, juz za momenicik juz za chwiliczke

 6. Marek

  Już niedługo. Wiele razy słyszałem to z ust poprzedniego ministra. Ile z tego wyszło? Wszyscy wiemy.

 7. Polish blues

  Czyli ruchów pozorowanych, mających wywołać w społeczeństwie, że coś się dzieje, że rządzący coś robią w kierunku zwiększenia naszej obronności a konkretów jak zwykle brak. A tak wiele sobie wszyscy obiecywaliśmy po PiS-ie akurat w tej właśnie materii.... Wystarczy nie kłamać...

 8. Polish blues

  Super! A kiedy helikoptery, okręty podwodne, 6 baterii Patriot, HIMARS, KRUK i HARPIA - wymieniać dalej? Czekamy już trzy lata!

Reklama