Reklama

Siły zbrojne

Defilada na Wisłostradzie w Święto Wojska Polskiego

Defilada z maja 2019 roku. Fot. Rafał Lesiecki/Defence24.pl
Defilada z maja 2019 roku. Fot. Rafał Lesiecki/Defence24.pl

Tegoroczne obchody święta Wojska Polskiego zbiegną się ze stuleciem Bitwy Warszawskiej; w Warszawie odbędzie się defilada, wojsko podejmie też wiele działań dla uczczenia bohaterów wojny 1920 roku – powiedział PAP szef MON Mariusz Błaszczak.

"Tegoroczne Święto Wojska Polskiego odbędzie się pod hasłem `1920 - polskie zwycięstwo dla wolności Europy`. To wyjątkowa rocznica stulecia Bitwy Warszawskiej określanej jako 18. decydująca bitwa w dziejach świata" – powiedział minister obrony. "Zatrzymanie bolszewickiej nawały na przedpolach Warszawy było wielkim zwycięstwem, nie tylko dla Polaków, którzy obronili z trudem wywalczoną wolność, ale dla całej Europy" – dodał.

Podkreślił, że planowane na ten rok obchody "to nie tylko uroczystości rocznicowe, to także wiele inicjatyw Wojska Polskiego i Ministerstwa Obrony Narodowej dla uczczenia bohaterów 1920 roku".

"W roku tego wyjątkowego jubileuszu planujemy zorganizować defiladę wojskową na warszawskiej Wisłostradzie połączoną z patriotycznym piknikiem wojskowym. Mamy nadzieję, że sytuacja epidemiologiczna pozwoli nam razem świętować 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej" – powiedział Błaszczak. Zwrócił uwagę, że "obok żołnierzy Wojska Polskiego i nowoczesnego uzbrojenia będziemy mogli zobaczyć m.in. czynną replikę pierwszego polskiego pojazdu pancernego zbudowanego przez inżyniera Tadeusza Tańskiego na bazie Forda T".

Na cmentarzu w podwarszawskim Ossowie zostanie 15 sierpnia odprawiona msza z udziałem Episkopatu Polski. "Dzień później, 16 sierpnia zostanie odsłonięta i poświęcona Figura Matki Boskiej Zwycięskiej w Radzyminie. W całej Polsce odbędą się pikniki wojskowe, capstrzyki oraz koncerty i wystawy" – dodał szef MON.

Przypomniał także projekt Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie, którego uruchomienie początkowo planowano na stulecie batalii. "Dzięki naszym wysiłkom, na początku lipca, jako Ministerstwo Obrony Narodowej otrzymaliśmy pozwolenie na budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie. Dzięki temu sprawnie wybudujemy nowoczesną placówkę, która w godny sposób upamiętni bohaterów, żołnierzy i ochotników broniących Ojczyzny w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Projekt jest bardzo ambitny, a rozpoczęcie budowy w roku jubileuszowym ma wymiar symboliczny" – powiedział szef MON.

"Chcemy, żeby bohaterowie 1920 roku byli obecni w naszej pamięci i przyszłych pokoleń na stałe. Stąd przygotowaliśmy i wydajemy szereg publikacji, monografii poświęconych wydarzeniom sprzed 100 lat. Jest to m.in. angielski i polski reprint pod tytułem +Osiemnasta decydująca bitwa w dziejach świata pod Warszawą 1920 r.+, autorstwa Edgara Vincenta Abernona, a także inne oryginalnie ilustrowane wydawnictwa" – powiedział minister.

15 sierpnia będzie rozdawana bezpłatnie okolicznościowa prasa, tzw. jednodniówka przygotowana przez Wojskowy Instytut Wydawniczy. "W ramach konkursu Wdzięczni Bohaterom 1920 roku przyznaliśmy prawie 1,5 mln złotych dotacji dla organizacji pozarządowych na działania patriotyczne i edukacyjne. W całej Polsce powstaną historyczne murale, które będą upamiętniać bohaterów Bitwy Warszawskiej. W stolicy będzie można zobaczyć wyjątkową kolekcję replik sztandarów bolszewickich zdobytych w 1920 roku przez Wojsko Polskie, która trafi później do Muzeum w Ossowie. W sierpniu w Muzeum Wojska Polskiego otwarta zostanie wyjątkowa wystawa zatytułowana `Czas Chwały`" – wyliczał minister.

Zaznaczył, że resort "wspiera także lokalne inicjatywy dla upamiętnienia setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej". Trasa ekspresowa S-8 przebiegająca z Warszawy w kierunku Białegostoku otrzyma nazwę Alei Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920.

15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie z Rosją Radziecką w 1920 r. Dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 r. święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.

Na Wisłostradzie odbyły się w ostatnich latach dwie duże defilady. Pierwsza, w Święto WP w 2018 roku, a druga - pod hasłem "Silni w sojuszach" - 3 maja 2019 roku. Z kolei główne obchody Święta WP w 2019 roku, wraz z defiladą ze sprzętem, odbyły się w Katowicach. 

PAP/Defence24.pl

Reklama

Komentarze (17)

 1. kolo

  Coś ktoś wie nt. pomnika ? Budują to "wiertło"?

 2. zadora

  gdzie wyparował wczorajszy art. o Spike SR?

  1. Lewandos

   ... to był product palcement... ;-)

  2. Marek

   Tam gdzie powinien.

 3. alan

  A jak parada, która corocznie przyciąga tłumy ma się do obostrzeń związanych z COVID 19?

  1. Oleg

   Pudrowanie dziadostwa ciag dalszy i manipulacja spoleczenstwa jaka to silna armie mamy. Wiekszosc spoleczenstwa to lyka:-(

  2. Tomasz33

   Ciągle są podpisywane mniejsze lub większe kontrakty, a ilość sprzętu wzrasta. Tak, z roku na rok będzie coraz lepiej.

 4. asdf

  Wojsko Paradne

  1. Tomasz33

   Każde wojsko jest paradne do momentu, kiedy nie musi walczyć naprawdę. I życzmy sobie żeby każde wojska były widziane tylko na paradach. Polska podpisuje nowe kontrakty i co roku zwiększa ilość sprzętu.

  2. alan

   Niestety murzę Cię zmartwić- wojsko paradne ma niewielka wartość bojową. Popatrz co stało się z husarią, gdy stała się wojskiem paradnym, niestety już takim pozostała, a przestała sie liczyć w polu. Przed II wojną polskie wojsko budziło podziw na paradach, niestety we wrześniu prawda o wojsku paradnym okazała się smutna.

  3. ROTFL

   Nastapila zmiana w uzbrojeniu piechoty...

 5. Olo75

  Mogłyby prototypowe Borsuki (Borsuk) obok BWP - 1 przejechać...

  1. Marek

   Patrząc na rosyjskie T-14 oraz Bumerangi wypuszczanie prototypów na takie imprezy nie należy do najlepszych pomysłów.

  2. ROTFL

   Borsuk niezle smiga wiec nie powinno byc wpadki.

 6. BUBA

  No proszę, komuś nie spodobała się bajka La Fointaina w odniesieniu do tego co robi MON z tymi defiladami, czyli gdy żaba pręży muskuły lub małpa udaje króla. W 1929 Polacy to był wielki naród, w 2020 Polacy to dzieci specjalnej troski Trumpa i NATO - może tym razem cenzura przepuści........................................... ................................................................................................................................................................................ Samodzielnie WP 2020 nie obroni nawet "Przesmyku Suwalskiego" po 17 latach rządów postsolidarności. Jest co świętować.........................................................................................................................................................

  1. SimonTemplar

   Niestety, smutne ale dużo w tym racji.

  2. Tomasz33

   Niedużo.

  3. BUBA

   A co nasze wojsko samodzielnie potrafi? Ukrywać się w umocnionych bazach przed partyzantami w Afganistanie i Iraku?.................................................................................. Jak ma przeciwko sobie kompetentnego przeciwnika to żołnierze WP nie mogą wychylić nosa poza mury bazy bez wsparcia. O pójściu na kawę na miasto bez broni mogą nawet nie marzyć tak dobrze ustabilizowali Irak i Afganistan............................................................ .................................................................................................................................................. Ile osób wróciło z ciężkimi urazami psychicznymi z tych pełni pokojowych misji?....... ................................................................................................................................................. Trzeba sobie przeczytać o misji pokojowej w Kambodży. Chłopaki miedzy innymi z poboru z kałachami w stalowych hełmach bez kamizelek kuloodpornych odparli ataki czerwonych Khmerów w tym walczono granatami, bez MRAPów, Mi-24, radarów artyleryjskich, Rosomaków itp. Nasza armia dziś działa jak Amerykanie w Wietnamie i dostaje łomot. ..................................................................................................................................................... Mało tego było coś takiego jak Operacja Baranowsko-Sandomierska. Dziś WP od kilku lat ma odkryte skrzydło na kierunku Brześć-Lublin-Sandomierz. Dochodzisz do Wisły i ci z Przesmyku Suwalskiego są w kotle jak w 1944 Niemcy........................................................ ..................................................................................................................................................... Od lat pytam zzym zatrzymasz 80 tys świetnie wyszkolonych oddziałów powietrzno desantowych Rosji wyposażonych w czołgi T-72B3 na tym kierunku - a mogą być w Brześciu w kilka dni. Wejdą tam jak w masło bo są tam tylko niezmodernizowane BWP i Goździki oraz inne drobnoustroje. Czołgi są tam w muzeach i na pomnikach..........................................

 7. lolek

  Jeżeli można zaproponować, to proponuję by POPRADY miały podniesioną wyrzutnię rakiet GROM. Będzie lepiej wyglądać na paradzie. Zobaczymy też zmodernizowane Leopardy zapewne.

 8. Wies tanczy

  Przetarg na mundury dla WP odwolany bo kasa na walke z COVID 19 ma isc ale na parade wystarczy. Mundury zolnierzom niepotrzebne, parady za to owszem. Juz slysze te peany na temat modernizacji wojska wyglaszane z trybuny

  1. riba

   Trafne !

  2. Chiny górą

   Widać słoiki wpadają w szał.

  3. Tomasz33

   Środki zostały przesunięte, ale zołnierze mundury mają. Była taka potrzeba związana z wirusem. Sytuacja się zmieni i będzie kolejny przetarg i zakup. To najmniejszy problem.

 9. skar43

  Niedobrze mi się robi od tych corocznych parad - wynajduje się rocznice ,wydaje kupę kasy na nikomu niepotrzebne przemarsze ludzi i sprzętu a w armii od lat to samo - brak decyzji i niekończące się dialogi P.S w przyszłym roku można obchodzić 400 lat zwycięstwa po Chocimiem (1621)

  1. Tomasz33

   To żeby być dokładnym i precyzyjnym(o ile ci na tym wogóle zależy) napisz ile przetargów zostało w ciągu ostatnich 12 miesięcy podpisanych. Zobaczmy gdzie jest ten brak decyzji.

 10. pomidor

  Z okazji COVID-19 uwalony przetarg na mundury. Na defilowanie przed trybuną i paplanie polityków kasa będzie. Wiecie doskoanale jak zdemoralizować każdego żołnierza WP!

  1. Tomasz33

   Przecież żołnierze mają mundury i wszystko inne. Ludzie na wschodzie kontynentu głodują, ale Rosja na parady pieniądze ma:)? Dziwne.

 11. Dyktatorek

  Jakaś żenada !!! Przecież cały czas mamy pandemię ...nooo chyba że Błaszczak ogłosi zawieszenie pandemii na czas defilady !!!

  1. Lewandos

   Faktycznie żenada... wszyscy normalnie jeżdżą, plażują, chodzą do restauracji... a Koleżka takie farmazony sadzi...

  2. vvv

   aha czyli nie ma epidemii i jest juz szczepionka? czy moze cos mnie omineło?

  3. R

   "wszyscy normalnie jeżdżą, plażują, chodzą do restauracji" i jakie sa tego efekty? i jakie beda.

 12. Michnik

  Ze względu na koronawirusa to niech lepiej wpuszczą ludzi na jezdnię od strony Wisły, a nie tak jak ostatnimi razami że ludzie musieli się tłoczyć pod mostami, albo za żywopłotami i innymi zasłaniającymi widok przeszkodami krajobrazowymi i do tego jeszcze nic nie było widać bo ŻW albo SOP-le wozami każdą lukę pozastawiali.

 13. BUBA

  No i jest co swietowac.A swoja droga gdyby to balo w innym kraju to by juz dawno Luki Triumfale staly.

  1. asdf

   w innym kraju ale chyba na wschod od Wisly tam najwazniejsze sa pomniki, ordery i parady

  2. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

   W innym kraju dokładnie, ale w Polsce szef sztabu generalnego który miał wielki udział jeśli nie decydujący w tym zwycięstwie jak i jego generałowie nie mają nawet pomnika a mało tego zgnili w więzieniach przyczyną ich śmierć to było celowa działanie Marszałka dyktatora. Wiec tradycja wojny polsko polskiej jest od dawna ma się mocno i pewnie będzie dalej.

  3. X

   "na wschód od Wisły" rzeczywiście jest inny kraj...

 14. Rakowiec

  Czekamy na raptory Wspaniały prezent Albo przynajmniej na F15

 15. Sytuacja podobna...wtedy też sprzętu nie było...tak jak dzisiaj,więc widać analogi hehe,tylko,że tam mieliśmy prawdziwych wysokiego szczebla oficerów a nie...tych ...no... trepów

  1. Kot w butach

   Mozna zrobić ZAOCZNY KURS NA GENERAŁA Taka,to nowa KADRA BŁASZCZAK a

  2. Sztabowiec

   52-awansw z INSPEKTORATU UZBROJENIA za BŁASZCZAK a To daje obraz zapaści Ten kto rozumie INSPEKTORAT UZBROJENIA i jego 42-przetargi

  3. kolo

   Nie lepsza kadra co w razie wybuchu wojny przechodzi na stronę wroga. Świetnie to pokazała wojna na Ukrainie jacy wierni generałowie armii czerwonej tylko plakietki na rosyjskie zmienili. U nas kilku takich generałów też by się zalazło.

 16. Kopara

  TERAZ nie ma NAWET KASY na gacie bo BŁASZCZAK oddał 150 mln pln na,respiratory kolegom z Lublina

 17. PEPE

  Za wcześnie na to.

Reklama