Reklama

Siły zbrojne

Białorusko-rosyjskie manewry pod Moskwą

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. mil.ru
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. mil.ru

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Republiki Białorusi, rozpoczęły się wspólne białorusko-rosyjskie ćwiczenia wojskowe na poligonie Mulino. Udział w ćwiczeniach biorą lokalne rosyjskie pododdziały pancerno-zmechanizowane, a także wydzielony komponent białoruskich żołnierzy.

Manewry prowadzone są na terenie 333. Centrum Szkolenia Bojowego Zachodniego Okręgu Wojskowego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej w osadzie Mulino w obwodzie Niżny Nowogród na wschód od Moskwy. Udział w nich biorą wybrane pododdziały rosyjskiej 6. Samodzielnej Brygady Czołgów  1. Gwardyjskiej Armii Pancernej oraz białoruskiej 19. Samodzielnej Gwardyjskiej Brygady Zmechanizowanej Północno-Zachodniego Dowództwa Operacyjnego. Głównym szefem tych manewrów jest dowódca rosyjskiej brygady płk Dmitrij Bakłuszin, który stwierdził, że białoruscy i rosyjscy żołnierze będę wykonywać powierzone im zadania "ramię w ramię".

Te dwustronne ćwiczenia taktyczne prowadzone są siłami kompanii. Pierwszego dnia ćwiczeń biorące w nich udział miały wykonać długi marsz z parku sprzętowego na poligon, gdzie sformowano kolumny czołgów w szyku bojowym. Przejazd odbywał się w trudnych warunkach atmosferycznych i terenowych, ze względu na głęboką pokrywę śnieżną jednak miał zakończyć się pełnym sukcesem. Po dotarciu na miejsce dowódcy sił obu państw dostali rozkaz wkroczenia w region koncentracji wojsk w sytuacji trudnej sytuacji radioelektronicznych i w obecności bojowych bezzałogowych statków powietrznych potencjalnego przeciwnika w powietrzu.

image
Reklama 

Po przebyciu do docelowej lokalizacji uczestniczący w tych ćwiczeniach czołgiści i żołnierze piechoty zmechanizowanej zajęli pozycje bojowe wraz z ciężkim sprzętem wojskowym w terenie, a następnie przystąpili do doraźnego ich maskowania w celu obniżenia ryzyka ich wykrycia przez nieprzyjaciela. Następnie po otrzymaniu informacji na temat dalszych działań dowódcy pododdziałów przystąpili do przygotowań związanych z dalszą częścią manewrów.

Co warte podkreślenia dla białoruskich żołnierzy ze wspomnianej 19. Gwardyjskiej Brygady Zmechanizowanej z Borysowa to kolejne z rzędu ćwiczenia w ostatnim czasie. Czołgiści z samodzielnego gwardyjskiego batalionu czołgów w lutym br. we współpracy z saperami 7. Pułku Inżynieryjnego z Zasłonowa przeprowadzili ćwiczenia w zakresie pokonywania przeszkody wodnej. Na rzece Berezyna został zbudowany most pontonowy po którym przeprawiły się czołgi podstawowe T-72B.

Reklama

Komentarze

    Reklama