Reklama

Siły zbrojne

Białoruskie wojsko będzie szkolić się w Kaliningradzie?

BTR-82A. Fot. mil.ru
BTR-82A. Fot. mil.ru

Białoruscy żołnierze mają szkolić się w obwodzie kaliningradzkim, we wspólnym rosyjsko-białoruskim ośrodku treningowym. Będzie on koncentrował się na obsłudze i eksploatacji transporterów opancerzonych BTR-82A oraz treningu białoruskich nurków. Drugi wspólny ośrodek powstanie w rejonie Niżnego Nowogrodu.

Decyzja o utworzeniu tych placówek zapadła podczas spotkania ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu i jego białoruskiego odpowiednika gen. Wiktora Chrenina 5 marca w Moskwie. Centra mają nie tylko służyć szkoleniu, ale również podnoszeniu poziomu interoperacyjności rosyjskich i białoruskich sił zbrojnych. W obwodzie grodzieńskim na Białorusi powstanie centrum szkolenia pilotów Su-30SM oraz systemów przeciwlotniczych, natomiast dwa inne ośrodki będą znajdować się w Rosji.

Jak informuje ministerstwo obrony Białorusi, jedno centrum powstanie w obwodzie kaliningradzkim, a jego głównym zadaniem ma być - „szkolenie białoruskich jednostek przez rosyjską piechotę morską uzbrojoną w transportery opancerzone BTR-82." Jest to związane z ogłoszonym podczas forum przemysłu obronnego Armia-2020 w Moskwie zakupem przez Mińsk nowych rosyjskich transporterów kołowych BTR-82A dla dwóch batalionów zmotoryzowanych (ponad 100 pojazdów). Pierwsze wozy mają zostać dostarczone na Białoruś już w 2021 roku. W Kaliningradzie mają również być szkoleni białoruscy nurkowie bojowi, przede wszystkim z formacji specjalnych.  

Drugie, jak się wydaje ważniejsze rosyjsko-białoruskie centrum szkoleniowe ma powstać w rejonie Niżnego Nowogrodu, gdzie regularnie trenują jednostki pancerne i zmechanizowane Zachodniego Okręgu Wojskowego. Jak informuje w oficjalnym komunikacie białoruskie ministerstwo obrony – „jednostki pancerne i zmotoryzowane Republiki Białorusi będą stosować techniki oparte na doświadczeniu bojowym Rosyjskich Wojsk Lądowych.” W ten sposób ma zostać „podniesiony poziom interoperacyjności białoruskich jednostek wojskowych z regionalnymi ugrupowaniami rosyjskiej armii”. Działania te jak się wydaje nastawione są na dalszą integrację, czy raczej podporządkowania Rosjanom białoruskich sił zbrojnych.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama