Siły zbrojne

Białoruś wspólnie z Rosją testuje gotowość bojową

Fot. mil.by
Fot. mil.by

Białoruskie ministerstwo obrony poinformowało o rozpoczęciu drugiej fazy sprawdzianu gotowości sił zbrojnych tego kraju, zarządzonego w styczniu przez prezydenta Aleksandra Łukaszenkę. W ćwiczeniach tych wezmą również udział siły rosyjskie. 

Drugi etap rozpoczął się od sprawdzenia gotowości do wypełniania zadań wspólnego systemu regionalnego obrony przeciwlotniczej ( przyp. red. - zintegrowany system OPL Białorusi i Rosji) jako całości z udziałem części jego rosyjskiej składowej. (...) Obecnie weryfikowana jest gotowość do wykonywania wyznaczonych zadań szeregu jednostek jednostek i pododdziałów sił natychmiastowego reagowania oraz szybkiego działania.

Czytamy w komunikacie ministerstwa obrony Republiki Białoruskiej

Jednostki białoruskie przemieszczają się z miejsc stałej dyslokacji na poligony w rejonie Baranowicz w zachodniej Białorusi, oraz w centrum kraju - na poligony Borysowicze i Osipowicze. Będą tam miały miejsce ćwiczenia taktyczne, ogniowe oraz testy fizyczne. Głównym celem sprawdzianu jest weryfikacja przygotowania do użycia uzbrojenia i innego sprzętu wojskowego. 

Drugi istotny cel tych działań, to realne sprawdzenie gotowości bojowej i sprawności działania dowódców, sztabów, jednostek wojskowych i samych żołnierzy. Zarówno w zakresie planowania jak i realizacji zadań. 

Już od poniedziałku trwają intensywne ćwiczenia niektórych jednostek białoruskich sił zbrojnych. W północno-zachodniej części kraju, pod okiem wiceministra obrony, gen. Michaiła Puzikowa, trenuje niemal 2 tys. ludzi i 70 pojazdów ze  120. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej.

W tym samym czasie rozpoczęły się również ćwiczenia w przemieszczaniu oraz ostre strzelania jednostek artylerii i artylerii rakietowej Zachodniego Dowództwa Operacyjnego. Biorą w nim udział między innymi działa samobiezne 2S3 Akacja i 2C1 Goździk oraz wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet Smiersz, Uragan i Grad. W ćwiczeniach uczestniczy też dywizjon rakiet balistycznych Toczka.

Komentarze