Reklama

Siły zbrojne

Białoruś sprawdza gotowość bojową

Transporter BTR-80 jednej z białoruskich brygad mobilnych / Fot. mil.by
Transporter BTR-80 jednej z białoruskich brygad mobilnych / Fot. mil.by

W siłach zbrojnych Białorusi rozpoczęła się nagła inspekcja gotowości bojowej – podała w czwartek agencja prasowa BiełTA, powołując się na ministerstwo obrony tego kraju.

"Decyzją ministra obrony 30 stycznia rozpoczęła się kompleksowa kontrola gotowości bojowej sił zbrojnych pod dowództwem szefa sztabu generalnego, wiceministra obrony" generała Alaksandra Walfowicza – poinformował resort.

Działania w ramach inspekcji będą odbywać się na poligonach i w terenie (leśnym i miejskim), a wojska będą wykonywać szereg zadań w dzień oraz w nocy. Sprawdzony zostanie także stan sprzętu wojskowego i uzbrojenia oraz systemów zaopatrzenia.

Głównym celem inspekcji jest zbadanie zdolności struktur zarządzania wojskowego i dowódców do dowodzenia podległymi jednostkami i oddziałami, jak również gotowości jednostek i oddziałów do wypełniania swoich zadań w szybko zmieniających się warunkach

Komunikat agencji BiełTA

W białoruskiej armii i resorcie obrony doszło niedawno do istotnych zmian kadrowych. 20 stycznia dotychczasowy minister obrony Andrej Raukou został sekretarzem Rady Bezpieczeństwa, zaś nowym szefem resortu został generał Wiktar Chrenin, który pełnił dotąd funkcję szefa Zachodniego Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych.

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka powołał również nowego szefa sztabu generalnego; został nim dotychczasowy wiceszef generał Walfowicz.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (10)

 1. mobilny

  Super info szkoda tylko że niczego to nie zmienia. Rosja twardo ich tam trzyma a Białoruś sama nie wie do końca co ma robić. W najgorszym scenariuszu skonczy gorzej niż Ukraina, w najlepszym ulegnie Rosji pytanie tylko czy siłowo czy pokojowo.

 2. 22

  Ciekawe co by się działo w WP , gdyby ktoś u nas chciał przeprowadzić takie niespodziewane ćwiczenia. Z bardzo dokładnym sprawdzeniem całego sprzętu i oczywiście porównując jego stan z tym, co na " na papierze" i w zestawieniach . :)

  1. Ruski sołdat-FR

   Lepiej niech tego nie robią bo się okaże, że kosy z Racławic jeszcze są na wyposażeniu WP i trzeba je odmalowć. :)

 3. Lenin z Radomia

  Jakość białoruskiej kadry to barometr KACAPA

 4. Marek1

  Myślenie, że armia białoruska byłaby mentalnie zdolna do stawienia zorganizowanego oporu armii rosyjskiej jest przejawem skrajnej naiwności. Białoruś dla zachodu jest bezpowrotnie stracona ze względu na ekstremalnie bledną i wręcz głupią politykę wobec Mińska jaką realizowano przez ponad 20 ost. lat.

  1. korfanty

   A gdyby wsparcie zapewnili towarzysze z Chin? Pekin sporo już tam zainwestował, a i kredyty rozdaje na prawo i lewo.

 5. Mark

  Nie Łukaszenka....Ale ŁUKASZENKO....Tak jest prawidłowo!!!

 6. Ruskij soldat - FR.

  Ciekaw jestem gdzie te 70 tyś. żołnierzy pójdzie na zachód czy wschód Europy o to jest pytanie??? Hamlet autor- W. Putin!!!!

  1. Pipi

   Co to jest tyś,?

 7. Clan of Xymox

  Panowie redaktorzy. Co do tych znaczących zmian kadrowych, to nie dawno pisaliście, że nie wnoszą żadnej nowej jakości w białoruskich siłach zbrojnych, że to zwykłe przetasowanie kadrowe. Proszę się zdecydować.

 8. rybak

  Mają być prawo wystraszeni, po dilu USA-Izrael, który sankcjonuje metody okupacyjne, a po Krymie może i do nich zapukać silniejszy sąsiad. Kilka personom już się wywiadach niechcący wymknęło, że luty na tym odcinku może być gorący.

 9. Rzyt

  Zrobili coś czego u nas nigdy nie będzie

 10. Bełkotem na Klonowa

  Wyprowadzono Polonezy na Zachodni pas taktyczny Dosiegnie Klonowa?

Reklama