Reklama

Siły zbrojne

Belgia: Cięcia budżetu wojskowego do 2019 r. potem trzykrotny wzrost

Belgijski F-16. Fot. LMTAS
Belgijski F-16. Fot. LMTAS

Minister obrony rządu Belgii Steven Vandeput chce znacznego zwiększenia wydatków obronnych. Według informacji dziennika „La Libre”, Vandeput zamierza docelowo potroić środki przeznaczone na realizację celów wojskowych.

Zamierzenia belgijskiego ministra są ambitne – chciałby on by w 2019 r. armia belgijska dysponowała środkami finansowymi w wysokości 2,1 mld EUR i 6,3 mld EUR w roku 2030. Tegoroczny budżet kierowanego przez niego ministerstwa wynosi jednak 2,45 mld EUR – oznacza to, że początkowo środki kierowane na obronność będą niższe od obecnych, mimo deklarowanego w Newport powstrzymania cięć wydatków tego rodzaju.

W poprzednich deklaracjach minister Vandeput twierdził, że chciałby, by kierowany przez niego resort otrzymywał 1,6% PKB kraju – byłaby to, jego zdaniem, średnia pozostałych krajów NATO.

Zapowiadane, odsunięte w czasie zwiększenie finansowania resortu obrony to jednak nie koniec propozycji ministra. Vandeput chciałby przekonać resztę rządu do przesunięcia od 10 do 12 mld EUR na program wymiany samolotów myśliwskich F-16 i fregat, zaplanowany na następną dekadę. Obecnie marynarka belgijska posiada dwie przejęte od Holendrów fregaty Karel Doorman i około 50 samolotów F-16 zakupionych blisko 40 lat temu.

Reklama

Komentarze (2)

 1. śmiech

  Belgia jest jeszcze "lepsza" od Polski: tam budżet obronny w 72% jest wydawany na wynagrodzenia a u nas "tylko" 52%! :-D

 2. Afgan

  Widać belgijski MON czarodzieja zatrudnił. Już teraz wiedzą że ewentualna wojna wybuchnie po 2019 roku.

  1. hp7

   Tak po prostu powinno wyglądać wojsko... Planowanie na 10 lat do przodu, a nie przetarg na śmigłowce "byle było czym latać po 2017 roku".

  2. Bender

   Hmm, to chyba widza wszyscy, ze ewentualny wiekszy konflikt, biorac pod uwage plany modernizacyjne Wschodu i Zachodu ma szanse wybuchnac gdzies kolo 2024. Inna kwestia czy Krolestwo Belgii zdazy madrze kaske wydac ;-)

Reklama