Reklama

Siły zbrojne

Będzie nowy szef Inspektoratu Uzbrojenia

Fot. IU
Fot. IU

Dotychczasowy szef Inspektoratu Uzbrojenia generał brygady Dariusz Pluta został mianowany na stanowisko zastępcy Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego - poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej

Generał Pluta obejmie nowe stanowisko 3 sierpnia. Oprócz tej nominacji MON poinformował także o mianowaniu pułkownika Krzysztofa Zielskiego na stanowisko szefa Zarządu Planowania Rzeczowego – P8 Sztabu Generalnego.

Zmiana obowiązków generała Pluty na tak prestiżowe stanowisko jak zastępca Szefa Sztabu Generalnego to zdecydowanie awans na wyższe stanowisko, a zatem dowód uznania dla dotychczasowej działalności tego oficera jako szefa IU.

Generał Pluta został mianowany na stanowisko szefa IU w grudniu 2016 roku będąc jeszcze w stopniu pułkownika. Na generała brygady został awansowany 1 sierpnia roku 2018. Pod jego kierownictwem zostało podpisanych wiele kontraktów na nowe uzbrojenie dla Sił Zbrojnych RP, m.in. na pierwszą fazę Wisły, myśliwce F-35 (program Harpia) i samoloty VIP.

Nie wiadomo czy zmiana stanowiska będzie wiązała się z kolejnym awansem, ale jest to niewykluczone biorąc pod uwagę planowane liczne nominacje generalskie planowane na 100-lecie Bitwy Warszawskiej i to, że zastępca Sztabu Generalnego nosi zwykle więcej niż jedną gwiazdkę.

Jak na razie nie wiadomo kto zastąpi generała Plutę na stanowisku szefa IU.

Reklama

Komentarze (10)

 1. GieTek

  Proponuję sto nominacji generalskich na 100-lecie bitwy warszawskiej.

 2. Baba Jaga

  Gdzie agencja uzbrojenia, skoro wiadomo, że model z IU jest niewydolny? Przypominam że mamy już 2020.

 3. Wojtekus

  Gratulacje dla Pana Generala. Byl pan na stanowisku na ktore nie ma zbyt wielu chetnych. Niestety wymiana kierownika nic nie zmieni bo system jest wadliwy. IU powinien przejsc reforme aby byc wstanie zapewnic najlepszy sprzet i jak najszybciej.

 4. SAS

  Jak to dobrze, że obecnie nie ma wojen, które sprawdzają najlepiej te wszystkie pokojowe awanse.

 5. Marek

  A kiedy powstanie Agencja Uzbrojenia?

 6. Olsen

  Gratulacje! ................... jednocześnie bardzo smutne jest to, że nawet po zaplanowanych zakupach Wojsko Polskie będzie mieć dwa razy więcej generałów(ok. 120) niż pocisków rakietowych o zasięgu 300 km......................

  1. ccc

   Może o to chodzi i generałami zamiast rakietami strzelać będzie taniej ! Jakby co to w zapasie mamy jeszcze kilkadziesiąt kapelanów wojskowych z podobnym zasięgiem ...

  2. BUBA

   Smutne i prawdziwe

  3. Adam

   Jeśli mówisz o rakietach ATACMS to ich kupiliśmy całe 30 sztuk :) chyba do pokazania na paradzie a skoro mamy 120 generałów więc mamy ich 4 razy więcej :)

 7. ccc

  Dajcie zakupy uzbrojenia w ręce wyspecjalizowanych firm cywilnych, a będziemy mieli wszystko co potrzebne 10 razy szybciej i o wiele taniej !

 8. Jedenasty

  Wygląda na kompletowanie załogi SG WP. Może Szefem SG WP zostanie gen. (dwojga mianowań) Łapiński? A co się będą trepy z brygad i dywizji panoszyły w Wojsku Polskim?

 9. Geo

  Jakież to poplątane są nici rządzące życiem. Toż to szachowe posunięcie, ta roszada doprowadzi do Mata! Tylko kogo lub czego? Byle nie Najjaśniejszej.

 10. ttt

  wymiana szefów nie przyspieszy moderki

Reklama