Reklama

Siły zbrojne

BBN: Kilkanaście nominacji generalskich na 15 sierpnia

Fot. Marta Rachwalska/Defence24.pl
Fot. Marta Rachwalska/Defence24.pl

15 sierpnia będzie wręczonych kilkanaście nominacji generalskich, głównie oficerów liniowych - powiedział w Radiu Warszawa szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Dodał, że decyzje personalne zapadły w ścisłej współpracy z MON.

Soloch podkreślił, że nominacje generalskie wręczone 15 sierpnia będą także związane "z przekształcaniem sztabu generalnego w związku z reformą systemu kierowania i dowodzenia".

Szef BBN pytany o współpracę z Ministerstwem Obrony Narodowej ocenił, że układa się ona płynnie i w dobrym tempie. "Świadczy o tym przygotowanie projektu ustawy o systemie kierowania i dowodzenia, który przeszedł przez Komitet (Stały) Rady Ministrów i mamy nadzieję, że będzie uchwalony we wrześniu" - powiedział Soloch.

Projekt powstał w ścisłej współpracy z Ministerstwem Obrony (Narodowej) a ośrodkiem prezydenckim, jak również decyzje personalne związane z nominacjami generalskimi. Jest dobre tempo i ścisła współpraca.

szef BBN, Paweł Soloch

Nowy SKiD określa Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego jako najważniejszego pod względem pełnionej funkcji żołnierza w czynnej służbie wojskowej. To szefowi Sztabu będą podlegać dowódca generalny i dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych, a także szef Inspektoratu Wsparcia. Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej - do czasu osiągnięcia pełnej zdolności przez Wojska Obrony Terytorialnej do działania - tak jak obecnie, będzie bezpośrednio podlegał Ministrowi Obrony Narodowej.

Nowe prawo ma dostosować struktury dowodzenia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej do modelu obowiązującego w NATO. Jak podkreśla MON, reforma Systemu Kierowania i Dowodzenia "ma wyeliminować kompetencyjny chaos i wprowadzić jednoosobową odpowiedzialność za dowodzenie".

Reklama

Komentarze (12)

 1. Orczyc

  I po co zaraz tyle utyskiwań? Proszę zauważyć, że nie chodzi o to, by zwiększyć liczbę generałów, a o wymianę. PiS doszedł do władzy również z hasłem \"wymiany elit\", a generałowie w tym haśle się mieszczą. Choć jak sobie przypomnę \"dokonania\" poprzedniego prezydenta to myślę, że i bez tego hasła jest to konieczność.

 2. były

  Jaką wiedzę ma Soloch,że jest szefem BBN? Czy on w ogóle był w wojsku lub w służbach mundurowych? Przecież to żenada,że ludzie bez kompetencji kierują sprawami wojska.

 3. WERBEL

  HIPOKRYZJA magików ludzkich emocji ..cóż rzec... polityczni kreatorzy by stworzyć iluzję siły armii tworzą zastępy \"pustych generałów\"..co to mają dwory tylko wojska brak im .... schizofrenia ogarnęła armię i niczym w polityce.... chwyta się kierunkowości odwrotnej delektując się wizjami pociesza się harmonią w dysharmonii zwaną iluzją ubraną w teatr symboli ...więc niektórym wystarczy fatamorgana by stwierdzić, że doszli do źródła istoty istnienia sił zbrojnych

 4. misio

  Zobaczcie jakiego starszego Pana wyznaczyli na dowódcę 10 BKPanc. Siwa broda itp.

 5. Zatroskany

  Włos mi się na głowie jeże, jak słyszę o reformach, które mają \"dobre tempo\". To nie są wyścigi sprinterskie. Stworzenie systemu kierowania i dowodzenia wymaga rozwagi, spokoju i współpracy z cywilną administracją rządową i samorządami. Kręcenie się BBN i MON wokół własnej osi, to idiotyzm. W czasie wojny dowódcą generalnym jest cywil / prezydent, premier/ . Ktoś to uwzględnia przy tworzeniu systemu dowodzenia?

 6. Perun

  Tyle było ukazania jak za poprzedniej władzy ile to mamy generałów ale teraz karuzela stołów dopiero się rozkręciła.

 7. marszałek

  Za co ? Za to w jakim stanie znajduje się polska armia to generałowie powinni być degradowani a nie nominowani.

 8. adams

  Czyli bez zmian,w wojsku polskim masowa produkcja generałów odbywa się w najlepsze.A ile z tych 100 tysięcy żołnierzy nadaje się do walki na pierwszej linii ??

 9. zły

  A admirałów żadnych nie nominujemy?

 10. kaliter

  ekstra - tylko generalow nam potrzeba - dno i zenada

 11. Fred

  więcej admirałów niż okrętów, więcej generałów niż baz lotniczych, więcej generałów niż dywizji

 12. krzysiek84

  Kilkanaście nominacji? W takim tempie nigdy nie będziemy mieli generała na poziomie kompanii

Reklama