Reklama

Siły zbrojne

Batalion żandarmerii NATO ćwiczy w Polsce

Wielonarodowy Batalion Policji Wojskowej NATO, w skład które wchodzą żołnierze z Polski, Czech, Słowacji, Chorwacji oraz USA, prowadzi w okolicach Mińska Mazowieckiego ćwiczenia pod kryptonimem SHARP LYNX-16.

Ćwiczenia batalionu to część manewrów Anakonda-16. W jego ramach, od 7 do 9 czerwca prowadzone są ćwiczenia zgrywające pododdziały żandarmerii wojskowej pięciu członków Sojuszu Północnoatlantyckiego, wchodzące w skład Wielonarodowego Batalionu Policji Wojskowej NATO.

Czytaj także: Międzynarodowy desant pod Toruniem [RELACJA]

Pierwszy element ćwiczeń polegał na intensywnym szkoleniu strzeleckim, z użyciem ostrej amunicji, przeprowadzonym na strzelnicy wojskowej w Zielonce. Celem ćwiczeń było doskonalenie umiejętności indywidualnych żołnierzy w zakresie taktyki i technik operacyjnych posługiwania się bronią, ze szczególnym uwzględnieniem prowadzenia strzelań dynamicznych. Sporym wyzwaniem dla instruktorów były różnice w uzbrojeniu i taktykach stosowanych w poszczególnych armiach.

Strzelania sytuacyjne są niezmiernie istotne w wyszkoleniu bojowym żołnierzy, a ich prawidłowe wykonanie wymaga doświadczenia.

instruktor kpt. Ryszard Skoczylas

Jak informuje Wydział Prasowy Żandarmerii Wojskowej, szkolenie strzeleckie było również doskonałą okazją do wymiany doświadczeń w zakresie precyzyjnej i szybkiej reakcji ogniowej na nagłe zagrożenie. Umiejętności te stanowią istotny element mający wpływ na bezpieczeństwo podczas patroli oraz prowadzenia działań w terenie zurbanizowanym.

Sharp Lynx-16
Fot. Sylwia Guzowska

Drugim elementem przeprowadzonych wczoraj ćwiczeń SHARP LYNX-16 były działania taktyczne w zakresie ochrony obiektów. Polacy, Czesi, Słowacy, Chorwaci i Amerykanie wspólnie ochraniali obiekt znajdujący się na terenie lesistym. Scenariusz szkolenia zakładał usiłowanie wtargnięcia na chroniony obszar nieuprawnionego pojazdu. Reakcja żołnierzy była natychmiastowa, błyskawicznie dokonano zatrzymania postronnych osób.

 

Reklama

Komentarze

    Reklama