Reklama

Siły zbrojne

Bangladesz kupuje rosyjskie AK-15

AK-15
Autor. Rosoboronexport

Jak donoszą media, Ministerstwo Obrony Bangladeszu miało zakupić najnowsze karabinki automatyczne AK-15 kal. 7,62 mm od rosyjskiego koncernu Kałasznikow. Wszystko wskazuje na to, że konstrukcja ta może w związku z tym stać się podstawową bronią strzelecką tego typu w bangladeskiej armii.

Reklama

Według nieoficjalnych informacji bangladeski resort obrony miał pozyskać łącznie 2000 egzemplarzy rosyjskich karabinków tego typu. Jak dotąd bangladescy żołnierzy mieli na swoim uzbrojeniu głównie przestarzałe typy chińskich karabinków automatycznych produkowane lokalnie na licencji w kraju. Z tego powodu domniemać można, że w niedalekiej przyszłości możliwy jest zakup kolejnych partii tej broni w celu kontynuowania procesu przezbrojenia armii w nowoczesną broń strzelecką.

Reklama

Czytaj też

Reklama

AK-15 to najnowsza wersja rosyjskiego karabinku automatycznego AK-12. W przeciwieństwie niego jest on bowiem przystosowany do zasilania amunicją kal. 7,62 x 39 mm zamiast 5,45 x 39 mm. Broń jest wyposażona w szyny Picatinny, składaną kolbę (z zestawem narzędzi w środku), chwyt pistoletowy, selektor ognia, oraz łatwo demontowalny hamulec wylotowy. Jej masa wynosi więc podobnie jak u AK-12 ok. 3,5 kg (bez 30-nabojowego magazynka z licznikiem amunicji). Obecnie karabinki te wraz z AK-12 są sukcesywnie dostarczane do rosyjskiej armii, która zamówiła ich łącznie ok. 150 tysięcy.

Czytaj też

Jak dotąd na uzbrojeniu bangladeskich sił zbrojnych znajdowało się pięć różnych typów karabinków różnych kalibrów. Wśród nich najpopularniejszymi są chińskie karabinki automatyczne Type 56 (chińska wersja AKM) i Type 81 o lokalnym oznaczeniu BD 08 (wersja rozwojowa AKM i SKS) kal. 7,62 x 39 mm, które były produkowane lokalnie na licencji przez spółkę Bangladesh Ordnance Factories. Uzupełnieniają je amerykańskie karabinki automatyczne M4 kal. 5,56 x 45 mm używane najprawdopodobniej przez jednostki specjalne oraz karabinki samopowtarzalne Type 56 (chińska wersja SKS) oraz jugosławiańska Zastava M59/66 kal. 7,62 x 39 mm.

Reklama
Reklama