Reklama

Siły zbrojne

Baltops50: Polskie F-16 razem z F-35 [FOTO]

Fot. 31 BLT.
Fot. 31 BLT.

Myśliwce F-16 z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu-Krzesinach wraz z włoskimi maszynami F-35 realizują ćwiczenia osłony zespołu okrętów na Bałtyku w ramach ćwiczeń Baltops-50.

Jak czytamy w komunikacie 31. BLT, polskie F-16 wraz z włoskimi F-35 realizują zadania Defensive Counter Air, polegające na symulowanej osłonie zespołu okrętów w ramach ćwiczenia Baltops-50. Włoskie maszyny pochodzą z 32. Skrzydła (32 stormo).

image
Fot. 31 BLT.

Od początku maja siły powietrzne Włoch realizują, po raz pierwszy w historii, misję Baltic Air Policing z wykorzystaniem myśliwców F-35A, które rozmieszczono w Estonii, w bazie Amari. Obecnie są państwem wspomagającym, natomiast działaniami dowodzą Hiszpanie, z Eurofighterami rozmieszczonymi na Litwie. 

image
Fot. 31 BLT.

Baltops-50 to sojusznicze ćwiczenie operacji morskich, w którym bierze udział 4000 osób personelu, 40 okrętów i 60 statków powietrznych. Tegoroczna edycja ćwiczeń wyróżnia się pod wieloma względami. Po pierwsze, to 50. Baltops w historii, pierwsze takie przedsięwzięcie zostało zorganizowane w 1972 roku. Po drugie, w tym roku po raz pierwszy scenariusz uwzględnia prowadzenie defensywnych działań w cyberprzestrzeni, co ma stanowić odzwierciedlenie zmieniającego się charakteru współczesnych konfliktów.

W trakcie ćwiczenia realizowane są przedsięwzięcia w zakresie obrony powietrznej, zwalczania okrętów podwodnych, a także działania przeciwminowe. Doskonalone są też zdolności prowadzenia operacji desantowych i walki z przemytem. W tegorocznej edycji biorą udział siły z szesnastu państw sojuszniczych: Belgii, Danii, Kanady, Estonii, Grecji, Włoch, Litwy, Łotwy, Niderlandów, Niemiec, Norwegii, Francji, Hiszpanii, Polski, Turcji, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii oraz dwóch bliskich partnerów NATO: Finlandii i Szwecji.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (1)

 1. maniek

  WOLAŁBYM F-15EX

  1. LAVI

   Tak samo jak Rosjanie...też by woleli.

  2. yar

   A ja NIE! Ja wolę F-35. Jego Rosjanie jeszcze dłuuuuuuugo mieć nie będą!

  3. xXx

   Na co Polsce ciężkie samoloty dwusilnikowe? Dodatkowe koszty eksploatacji, paliwa i serwisu. Lepiej mieć więcej jednosilnikowych.

Reklama