Siły zbrojne

Azja modernizuje Patrioty

Fot. Airman 1st Class Sadie Colbert/USAF
Fot. Airman 1st Class Sadie Colbert/USAF

Państwa azjatyckie nie ustają w modernizacji swoich systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot. Japonia rozmieściła właśnie w rejonie Tokio nowe pociski PAC-3 MSE, z kolei Tajwan uzyskał zgodę władz USA na modernizację posiadanych rakiet PAC-3.

Japońskie media poinformowały, że w rejonie Tokio rozmieszczono już zmodernizowane wyrzutnie Patriot Japońskich Sił Samoobrony, uzbrojone w nowej generacji pociski przechwytujące PAC-3 MSE. To znaczące wzmocnienie zdolności obrony przeciwrakietowej Kraju Kwitnącej Wiśni.

W stosunku do wcześniej używanych pocisków rodziny PAC-3 nowa wersja ma znacznie rozszerzone możliwości przechwytywania trudnych celów – większy zasięg i pułap rażenia, lepszą manewrowość oraz wyższą prędkość lotu. Ma również zmodyfikowany układ naprowadzania, a cele przechwytuje bezpośrednim trafieniem (hit-to-kill).

PAC-3 MSE to podstawowe uzbrojenie polskich baterii IBCS/Patriot pozyskanych w pierwszej fazie programu Wisła. W rejonie Azji i Pacyfiku, obok rozmieszczonych tam wojsk amerykańskich, mają one być również na uzbrojeniu Republiki Korei (nie jest jasne czy osiągnęły już gotowość operacyjną, tak jak w Japonii).

Z kolei inne państwo regionu, będące użytkownikiem systemu Patriot – Tajwan – otrzymało zgodę na naprawy i modyfikacje swojego arsenału pocisków przechwytujących w wersji PAC-3. W notyfikacji Departamentu Stanu dla Kongresu mowa o przeprowadzeniu prac za kwotę maksymalnie 620 mln dolarów, w tym: wymianie komponentów o ograniczonym cyklu eksploatacyjnym (Limited Life Components) i certyfikacji w celu umożliwienia realizacji 30-letniego okresu służby, naprawach i próbach elementów pocisków PAC-3 i wyposażenia naziemnego, testach i naprawach samych rakiet.

Pakiet obejmuje też dostawy części zamiennych dla pocisków, głowic samonaprowadzających i wyposażenia dodatkowego. Głównym wykonawcą będzie koncern Lockheed Martin. Choć w notyfikacji nie ujawniono liczby pocisków, jakie mają podlegać pracom, to wiadomo że Tajwan otrzymał w latach 2008 i 2010 zgodę na nabycie łącznie 444 rakiet PAC-3.

Taipei eksploatuje według różnych źródeł od siedmiu do jedenastu jednostek ogniowych systemu Patriot w wersji PAC-3. Stanowią one ważny element tamtejszej obrony powietrznej i przeciwrakietowej, i są używane równolegle z krajowymi zestawami Tien Kung-II/III (nowsza odmiana ma dysponować możliwością zwalczania pocisków balistycznych).

Komentarze