Reklama

Siły zbrojne

Awans generała Karola Dymanowskiego

Gen. bryg. Karol Dymanowski (po prawej) podczas konferencji Defence24 DAY. Fot. Kreatyw Media/Defence24.pl
Gen. bryg. Karol Dymanowski (po prawej) podczas konferencji Defence24 DAY. Fot. Kreatyw Media/Defence24.pl

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało, że prezydent RP Andrzej Duda awansował gen. bryg. Karola Dymanowskiego na stopień generała dywizji.

BBN informuje, że gen. bryg. dr inż. Karol Dymanowski, dyrektor Departamentu Polityki Zbrojeniowej, został przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę awansowany na stopień generała dywizji.

Jak dodało, wręczenie aktu mianowania przez Prezydenta RP odbędzie się w piątek 25 czerwca o godzinie 16:00. 

Gen. Karol Dymanowski jest od stycznia 2017 roku dyrektorem Departamentu Polityki Zbrojeniowej (wcześniej był zastępcą dyrektora DPZ), stopień generała brygady otrzymał w 2018 roku. Przed przejściem do MON gen. Dymanowski był krótko szefem zarządu działań niekinetycznych w DGRSZ, natomiast przez około trzy lata szefował sekretariatowi Dowódcy Sił Powietrznych i Dowódcy Generalnego RSZ (w czasie, gdy funkcje te pełnił gen. broni pil. Lech Majewski). Służył też w 1 Ośrodku Radioelektronicznym i w Zarządzie Rozpoznania i Walki Elektronicznej DSP. W 2010 r. jako jedyny oficer polskich Sił Powietrznych został wybrany na przewodniczącego eksperckiej grupy roboczej podległej Konferencji Krajowych Dyrektorów ds. Uzbrojenia.

Departament Polityki Zbrojeniowej odpowiada za organizację i monitorowanie funkcjonowania systemu pozyskiwania sprzętu wojskowego oraz tworzenie polityki zbrojeniowej MON. Odpowiada też za określanie możliwości i poziomu udziału krajowego przemysłowego potencjału obronnego w procesie modernizacji technicznej Sił Zbrojnych, w tym ocenę pod tym kątem poszczególnych programów modernizacyjnych. Ponadto, organizuje i koordynuje udział w międzynarodowych przedsięwzięciach z zakresu współpracy obronnej, w tym w projektach Europejskiej Agencji Obrony (EDA) czy Konferencji Krajowych Dyrektorów Uzbrojenia Traktatu Północnoatlantyckiego (CNAD NATO).

BBN/MON/Defence24.pl

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (7)

 1. Resztę dopowiedzcie sobie sami

  Jak zwykle w polskich Siłach Zbrojnych awansują ci, którzy są odpowiedzialni za zapaść techniczną i technologiczną polskiej armii i powolny upadek przemysłu zbrojeniowego. Jak mówił pewien duchowny: NIE MA PRZYPADKÓW, SĄ TYLKO ZNAKI.

  1. jan

   nie masz pojecia co to jest slozba wojskowa

 2. gorszy sort

  Czym się tak partii zasłużył, że dostał awans, pogardą dla polskiego społeczeństwa czy może bezwzględnym posłuszeństwem np. gotowością w pacyfikowaniu strajków. Prawdziwy polski zołnierz nie mógłby patrzeć co robi się obecnie ze społeczeństwem, dlatego prawdziwym samodzielnych oficerów wywalono.

  1. okok

   Co kiedyś było super ,bankiety z kolegami z CCCP .Nieskrępowana służalność dla wschodniego pana To były czasy .Wtedy byłeś lepszym sortem

  2. jan

   co ty pleciesz

 3. Robal

  To będzie piąta dywizja?

 4. podatnik

  za sukcesy czy ich brak?

 5. AlMighty

  Gratulacje Panie Generale!

 6. Krzys

  A może kilka słów o możliwych do zidentyfikowania sukcesach Departamentu Polityki Zbrojeniowej. Awans szefa świadczy że są niemałe. Człowiek chętnie poczytałby o jakiś pozytywnych działaniach "ekipy".

 7. Rick73

  System pozyskiwania uzbrojenia jest niewydolny i szkodliwy dla rozwoju sił zbrojnych i opóźnia modernizację armii a szef departamentu odpowiedzialnego za te procesy dostaje awans.Takie rzeczy tylko w Polsce

Reklama