Reklama

Siły zbrojne

AWACS, szwedzkie Gripeny i amerykańskie F-15 ćwiczą na Litwie w ramach BRTE

  • Fot. Unipetrol
    Fot. Unipetrol

Baza lotnicza Szawle gości szwedzkie myśliwce JAS39C Gripen, potężny samolot  E-3 Sentry (AWACS) i amerykańskie F-15C Eagle, działające w ramach misji Baltic Air Policing. Do tego litewski C-27J Spartan i śmigłowce. Wszystkie te maszyny biorą udział w Baltic Region Training Event (BRTE).

Dwudniowe ćwiczenia, które mają miejsce na terytorium krajów nadbałtyckich to cykliczna akcja szkoleniowa sił powietrznych NATO, organizowana od pięciu lat przez Headquarters Allied Air Command (COM AIRCOM) Ramstein oraz Combined Air Operations Centre Uedem (CAOC Uedem). Jest realizowana trzy razy do roku, już od 5 lat.

Tym razem w ćwiczeniach biorą udział znaczne siły. Poczynając od wzmocnionego kontyngentu Baltic Air Policing, złożonego z amerykańskich myśliwców F-15C Eagle, przez dwa szwedzkie JAS39C Gripen i towarzyszącego im C-130 Hercules, aż po latające stanowisko dowodzenia E-3 Sentry, oraz litewski C-27J Spartan i śmigłowiec Mi-8. Wszystkie te maszyny znalazły się jednocześnie na litewskim lotnisku Szawle. W powietrzu spotkają się jeszcze ze startującym z Niemiec amerykańskim tankowcem KC-135R.

Podczas trwających w dniach 1-2 kwietnia ćwiczeń będą realizowane między innymi loty na niskim pułapie nad lotniskami cywilnym Pałanga i Wilno, współpraca z cywilnymi służbami kontroli, wspólne działania w międzynarodowym zespole oraz awaryjne lądowanie i działania SAR litewskiego śmigłowca mi-8. 

Reklama

Komentarze (2)

  1. anonymous

    Casa ma testowego AWACS-a na bazie C295 ale to są na razie testy. No ale nadzieja jest i nie wiem ile za spełnienie tej nadziei trzeba dać :)

  2. Scooby

    Czy za naszego PaTrollowca z 330 mil $ dałoby się jedną Casa c 295 przerobić na AWACS ?

Reklama