Siły zbrojne

Australijskie okręty dla Filipin - wspomogą akcje humanitarne

HMAS „Balikpapan” - fot. US Navy
HMAS „Balikpapan” - fot. US Navy

Siły morskie Filipin otrzymają od Australii dwa wcześniej wycofane z linii okręty desantowe typu Balikpapan. Australijczycy chcą w ten sposób pomóc Filipińczykom w dostarczaniu pomocy humanitarnej dla ludności wysp dotkniętych klęskami żywiołowymi.

Rząd Australii chce przekazać Filipińczykom jako dar nie tylko dwa okręty desantowe klasy LCT (Landing Craft Heavy), ale również dużą ilość części zamiennych. Ma to zapewnić jeszcze długą eksploatację tym starym jednostkom pływającym.

Na Filipiny dostarczone będą okręty australijskiej marynarki wojennej: HMAS „Tarakan” i HMAS „Brunei”, które wycofano z linii w listopadzie 2014 r. Wcześniej zostaną one jednak wyremontowane, wyposażone w nowe systemy nawigacyjne i sprzęt ratowniczy. Prace już trwają, ponieważ okręty mają być przekazane nowemu użytkownikowi już w maju br.

Filipińczycy szczególnie odczuli brak tej klasy jednostek pływających po tajfunie Haiyan w 2013 r., kiedy nie byli w stanie od razu zorganizować pomocy humanitarnej i ewakuacji ludności dotkniętej katastrofą. Potrzeby są tak duże, że filipiński rząd poprosił Australię o przekazanie trzech kolejnych tego typu okrętów: HMAS „Balikpapan”, HMAS „Betano” i HMAS „Wewak”. Wszystkie te jednostki zostały jednak wycofane z linii w 2012 r., a więc ich wyremontowanie będzie wymagało większych środków i dłuższego czasu.

Jednostki typu Balikpapan to wprowadzone w połowie lat siedemdziesiątych typowe okręty desantowe z dziobową rampą załadowczą. Są to jednostki o długości 44,5 m, szerokości 10,1 m i zanurzeniu 2 m. Mając wyporność pełną 517 t. mogą one zabrać 180 ton ładunku (np. trzy czołgi), poruszając się z prędkością maksymalną 10 w przy zasięgu maksymalnym 3500 Mm. Ich załogę stanowi 16 osób.

Komentarze