Siły zbrojne

Australia testuje lądowy bezzałogowiec MAPS

BPL MAPS. Fot. Australian DoD
BPL MAPS. Fot. Australian DoD

W czasie ćwiczeń "Talisman Sabre 2019" australijska armia przeprowadziła testy bezzałogowego pojazdu lądowego Mission Adaptable Platform System (MAPS) na poligonie Shoalwater Bay Training Area w Queensland.

MAPS był wykorzystywany przez 9th Force Support Battalion (9FSB) i 2nd General Health Battalion (2GHB) w prowadzonych ćwiczeniach w celu wszechstronnego przetestowania tego systemu w bieżących działaniach pododdziałów australijskich wojsk lądowych i jego oceny, a także zatwierdzenia przygotowanych koncepcji wykorzystania bezzałogowych platform lądowych.

"Początkowo zastanawialiśmy się, w jaki sposób zamierzamy włączyć go do naszej codziennych zadania, ale im częściej z niego korzystaliśmy, tym więcej znaliśmy sposób na jego integracje" powiedział dowódca plutonu warsztatowego 9FSB por. Patrick Mueller. W czasie ćwiczeń bezzałogowiec był wykorzystywany głównie do transportu wody i żywności oraz materiałów eksploatacyjnych takich jak amunicja, części zapasowe, przewody elektryczne i worki z piaskiem. Żołnierze szczególnie podkreślali łatwość obsługi tego systemu, który może być sterowany przez pojedynczą osobę z wykorzystaniem komercyjnego dżojstika do gier komputerowych.

System MAPS, noszący wcześniej nazwę DSV Modular Mule jest półautonomiczną wielozadaniową platformą lądową opracowaną przez australijską firmę Praeseidium Global. Pojazd jest napędzany silnikiem elektrycznym zasilanym baterią 48 V DC o mocy 200aH, który przy masie własnej 950 kg pozwala mu rozwinąć prędkość 8 km/h w zróżnicowanym terenie i jazdę przez 6 godzin i przewozić dodatkowo ładunki o masie ponad 500 kg. Istnieje możliwość opracowania wersji specjalistycznych tego bezzałogowca takich jak: wóz inżynieryjny z hydraulicznym żurawiem, pojazd rozpoznania czy wóz ewakuacji medycznej.

Komentarze (1)

  1. KAR

    Australia poruszona ekspansją Chin, mocno wzięła się za obronność. Ciągle wprowadza coś nowego w przeciwieństwie do nas.

    1. Ja Grot

      KAR kolego żebyś ty widział Stocznię Marynarki Wojennej w Adelajdzie to byś się za głowę złapał a ciągle ją powiększają, ostatnio jak przejeżdżałem to widziałem jak budują jakiś wielki hangar i do tego widziałem już dokończonego niszczyciela rakietowego typu Hobart. Jak se wpiszesz na google okręt typu hobart i ci wyskoczy wiki i tam jest zdjęcie jego jak stoi przy tej stoczni ASC.