Reklama

Siły zbrojne

Australia dozbraja "Pegazy"

Hawkei Fot. Jim Cowie. Copyright Commonwealth of Australia Department of Defence
Hawkei Fot. Jim Cowie. Copyright Commonwealth of Australia Department of Defence

Australijski rząd poinformował o zakupie 251 sztuk zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia przeznaczonych dla pojazdów Bushmaster oraz Hawkei. Zamówione uzbrojenie pochodzi z rodzimego przemysłu zbrojeniowego, w celu „zabezpieczenia łańcucha dostaw australijskiego przemysłu obronnego i utrzymania miejsc pracy”.

Australijski premier Scott Morrison poinformował o podpisaniu umowy z australijską spółką Electro Optic Systems na dostawę 251 zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia przeznaczonych dla pojazdów Bushmaster oraz Hawkei. Kontrakt, zdaniem kancelarii premiera, stanowi pierwszy krok w wypełnieniu nowej strategii bezpieczeństwa oraz etapu modernizacji  Australijskich Sił Obronnych (ADF), na którą przeznaczono 270 mld dolarów. Oba dokumenty (2020 Defence Strategic Update oraz 2020 Force Structure Plan) zostały podpisane 1 lipca 2020 roku.

Według premiera Morrisona kontrakt ma pozwolić na zabezpieczenie łańcucha dostaw australijskiego przemysłu obronnego i utrzymanie miejsc pracy w wielu mniejszych zakładach optoelektronicznych będących podwykonawcami dla EOS. Jak wynika z komunikatu ponad 80% części kupowanego zsmu jest wytwarzane przez rodzimy przemysł.

Niestety nie zostało dokładnie określone jaki system uzbrojenia trafi do australijskiej armii. Wiadomo jest tylko, że trafią one na pojazdy Hawkei oraz Bushmaster. Sama spółka Electro Optic System oferuje kilka rodzajów zdalnie sterowanych systemów uzbrojenia, m.in. R150, R400S-Mk2, R400S-Mk2 Dual, R600 i T2000. Różnią się one zastosowanym uzbrojeniem albowiem moduły mogą być wyposażone w pojedynczy lub podwójny system uzbrojenia, taki jak, np. karabin maszynowy, działko automatyczne kal. 30 mm czy też granatnik automatyczny. Opcjonalnie są również moduły wyposażone w wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych, np. Javelin.

Najbardziej prawdopodobne, że do ADF trafią systemy R400S-Mk2, które przeszły już pomyślne testy na integrację z pojazdami Hawkei. Ponadto na początku 2020 roku system ten został wybrany na zsmu dla wdrażanych przez Australię kołowych transporterów opancerzonych Boxer.

Reklama

Komentarze (12)

 1. mar

  To jest pojazd dla WP i nie ma tu za wiele dywagować. Dojrzała konstrukcja.

  1. fcuk

   Tyle, że bardo droga. Dwa razy droższa od JLTV i półtora razy droższa od SISU GTP.

  2. Kazik :)

   A z czego ta cena wynika? - może jest lepiej opancerzony i bardziej dopracowany? Proponowano Polsce produkcję licencyjną w systemie metrycznym.

 2. fefe

  Bardzo mi się podobają te hawkeie

  1. ryba

   a na kiego namm drogi Hawkei skoro mamy Tury i trzeba by ten projekt rozwijać.

  2. Desantowiec

   SUPER sprawa a ztym działkiem 40 mm to BOMBA

  3. fefe

   Tury to te pojazdy co żołnierze bali się nimi jeździć ze względu na poważne awarie w wyniku których można było spowodować wypadek , czy jakieś inne ? . Nie troluje mówię poważnie . którymiś Polskimi wynalazkami bali się jeździć , firma produkująca broniła się mówiąc że pojazd miał być tani no to zrobili tani a że się psuło to na każdym kroku no to cóż ..

 3. say69mat

  Ergonomia modułu sprawia, że jest to niezmiernie łatwy cel zarówno dla 'sandałostopego' z RPG. Jak i snajpera z karabinem przeciwsprzętowym. Stąd, ile kosztuje rpg??? Ile kosztuje nabój karabinu przeciwsprzętowego??? Ile kosztuje rzeczony ... moduł???

  1. tut

   Mieć, a nie mieć? Czujesz różnicę? Swoją drogą uważam ze nasi inżynierowie zrobili by lepszy projekt. Bo ten mi się nie podoba. Nasi pokazali co potrafią. I nie ma tu cynizmu. Ale nam jako krajowi frontowemu to nie potrzebne. Dobrze przynajmniej że pikupy :) kupili.

  2. Ot co

   Też tak uważam. Dodam, że jest polska firma produkująca OMM XTR, więc da się w Polsce. Jest też np. Wirus. Zrobiono bardzo przyzwoitego Funtera 4x4. Potrafimy robić świetne projekty, tylko państwowe fabryki nie mają menadżerów, tylko frajerów, za to "ustosunkowanych" i t o wyjaśnia problem. Jakim cudem prywatne maja się dobrze, a państwowe kuleją. Wine zawsze ponosi zarząd.

  3. Davien

   OMM XTR to bebechy Nissana Patrola opakowane w klatkę z rur na homologacji ciągnika rolniczego (sic!). Byle firma robiąca balustrady albo ogrodzenia jest w stanie zrobić taki pojazd, problemem jest koszt papierka dopuszczającego pojazd do jazdy po drodze.

 4. Sierżant

  Żadne km-y czy wkm-y, tylko automatyczny granatnik.

 5. Kangorek

  Absolutnie za mała ilość sprzętu na duzy kontynent Za mała flota,Herkulesa do przerzutki wojska Za mala sila ognia Brak artylerii rakietowej i radarów ALE jest konsekwencja

 6. Murzynek Bambo

  Piekny produkt 5 wersji Dobre dla POLSKI TAKI MUSTANG TO BYŁO B COS

  1. Wstyd

   Murzynku, to nie do Mustanga, tylko Pegaza by się nadało! Weź i się doucz!!

  2. Inspektor Łysiak

   O prosze spadochrony z INSPEKTORATU UZBROJENIA

 7. Kazik :)

  A Polska co dozbraja?

  1. Desantowiec

   Kolego 18 dywizję PIS u

 8. Kierowca

  Honkery lepsze!

 9. Ryszard 56

  A co My?

 10. Autor widmo

  I to jest kierunek w którym polski przemysł zbrojeniowy powinien pójść. PGZ powinien kupić licencję z prawem do produkcji oraz polonizacji technicznej i tłuc w AUTOSANIE lub Cegielskim na potrzeby wojska. Zintegrować z tarnowskim ZSMU i GOMEM lub SPIKIEM. Finalny produkt dla wojska objąć stawką podatku, VAT 0 %, dzięki temu zakład produkcyjny otrzymałby 23 % na wieloletnie sfinansowanie inwestycji. Zakład objąć nadzorem finansowo-skarbowym NIK w celu kontroli finansowania i wydatków.

  1. jm

   Przecież mamy tego naszego AMZ. Duże zakupy rozłożone na lata dałyby stabilność finansową firmie i pozwoliły na rozwój. To samochód a nie mikroprocesor. Wszystkie elementy znane od lat, trzeba poskładać do kupy. A z tym VATem to chyba ktoś nie rozumie jak to działa...

  2. Desantowiec

   Ale Tarnów potrafi je zrobić

  3. max

   100%

 11. Leopardzik

  R400S w wersji 40 mm to 300kg 79pocisków Jeżeli hawkeye to dźwignie to maja FURĘ

 12. Kangorek

  Rs400 sa za ciezkiecna hawkeye Testy pokażą Ale wkm 12.7 za SŁABY Ciekawe

Reklama