Reklama

Siły zbrojne

Attaché obrony Finlandii w Dowództwie Generalnym

Fot. plut Patryk Cieliński
Fot. plut Patryk Cieliński

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych odwiedził kończący służbę na stanowisku attaché obrony Finlandii podpułkownik Jussi Uolevi Anttila. W wizycie pożegnalnej towarzyszył mu jego następca podpułkownik Bruce Heikki Olavi.

Jak informuje DG RSZ, oficerów przyjął generał broni dr Mirosław Różański, który podziękował podpułkownikowi Anttili za dotychczasowe osiągnięcia i zaangażowanie w rozwój dwustronnej współpracy wojskowej. Zwracając się do podpułkownika Olavi, generał wyraził nadzieję na dalsze współdziałanie i owocną służbę dyplomatyczną. 

Następnie z fińskimi dyplomatami spotkał się inspektor Wojsk Lądowych generał dywizji dr Leszek Surawski oraz zastępca inspektora Marynarki Wojennej kontradmirał Jarosław Ziemiański. Podczas spotkania omawiano kwestie współpracy bilateralnej, dynamicznej sytuacji militarno-politycznej w Europie oraz modernizacji i szkolenia sił zbrojnych.

Czytaj także: Rosomak „niewidoczny” w termowizji i radarze? Kontrakt dla Finlandii

Finlandia staje się coraz ważniejszym partnerem NATO, czego wyrazem było m.in. objęcie tego państwa na szczycie w Walii w 2014 r. inicjatywą Enhanced Opportunities Programme (EOP). Siły zbrojne Finlandii uczestniczą zarówno w wybranych misjach Sojuszu, jak i w ćwiczeniach.

Ponadto w ostatnim roku władze w Helsinkach zdecydowały o wysłaniu swoich oficerów do prac w ramach Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie. Fińscy żołnierze brali również udział w ćwiczeniach Anakonda-16, które odbyły się na terytorium Polski w czerwcu br.

Reklama

Komentarze

    Reklama