Reklama

Siły zbrojne

Astral Knight 2021, czyli F-35 i MiGi-21 ostatni raz wspólnie?

Fot. Senior Airman Ericka A. Woolever/USAF
Fot. Senior Airman Ericka A. Woolever/USAF

Na połowę maja U.S. Air Forces in Europe and Air Forces Africa zapowiada ćwiczenia pod krypotnimem Astral Knight 2021. Będzie ono realizowane z udziałem samolotów z USA, Włoch, Grecji i Chorwacji. Centralnym punktem działań będzie baza Aviano, skąd operować mają włoskie F-35 Lightning II, jak też maszyny innych krajów, w tym chorwackie myśliwce MiG-21. Warto przypomnieć, że Astral Knight 2020 odbywały się w ubiegłym roku w Polsce.

Astral Knight 2021, ćwiczenia amerykańskich sił powietrznych w Europie i Afryce, odbędą się w połowie maja w bazie lotniczej Aviano we Włoszech, a także w innych lokalizacjach na terytorium Chorwacji, Grecji i Słowenii. Są to wielonarodowe ćwiczenie z zakresu obrony powietrznej i przeciwrakietowej z udziałem lotników, żołnierzy i marynarzy z USA współpracujących z przedstawicielami sił zbrojnych Albanii, Chorwacji, Grecji, Słowenii i Włoch.

Celem ćwiczeń Astral Knight 2021 jest poprawienie  interoperacyjności lotnictwa i obrony przeciwlotniczej oraz służb dowodzących i koordynujących działania w zakresie obrony kluczowych obiektów. Zaplanowane szkolenie będzie obejmować połączenie operacji lotniczych i scenariuszy symulowanych komputerowo. 

W ramach realizacji części aktywnej US Army dokona przebazowania rakietowych systemów przeciwlotniczych Patriot. US Air Force deleguje do działań z bazy Aviano w ramach ćwiczenia samoloty wielozadaniowe F-15E Strike Eagle i F-16 Fighting Falcon, śmigłowce HH-60 Pave Hawk i transportowe maszyny C-130J Super Hercules. Włochy wykorzystają posiadane maszyny 5. generacji F-35 Lightning II, Grecja deleguje maszyny bojowe F-16 Fighting Falcon i samolot wczesnego ostrzegania  EMB-145 Erieye. Chorwację będę reprezentować wiekowe myśliwce MiG-21 Bis-D/UMD, których wymiana na nowoczesne maszyny została odroczona z powodu COVID-19.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama