Reklama

Siły zbrojne

Artyleryjskie ćwiczenia w Korei Północnej

Zdj. ilustracyjne: 170 milimetrowa samobieżna armata M1989 Koksan. Fot. Stefan Krasowski/Wikimedia/CC BY 2.0
Zdj. ilustracyjne: 170 milimetrowa samobieżna armata M1989 Koksan. Fot. Stefan Krasowski/Wikimedia/CC BY 2.0

Północnokoreańskie oddziały zmechanizowane przeprowadziły w sobotę strzelanie artyleryjskie w ramach wysiłków na rzecz zwiększenia zdolności obronnych kraju - podały w niedzielę państwowe media.

Ćwiczenia przeprowadzono, poinformowała państwowa agencja informacyjna KCNA, gdy Korea Północna coraz częściej traktowana jest według podwójnych standardów. Jej działania wojskowe są przedmiotem międzynarodowej krytyki, podczas gdy podobne ćwiczenia Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych nie są krytykowane.

Analitycy twierdzą, informuje Reuters, że Pjongjang dąży do normalizacji swoich działań obronnych, w celu ostatecznego zdobycia międzynarodowej akceptacji dla swoich arsenałów broni jądrowej i rakiet balistycznych, które zostały objęte sankcjami Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Znaczna część dużych konwencjonalnych sił artyleryjskich Korei Północnej jest rozmieszczona wzdłuż ufortyfikowanej granicy z Koreą Południową, gdzie mają zasięg do gęsto zaludnionej stolica Korei Południowej, Seulu.

Ćwiczenia odbywają się „w czasie, gdy w Koreańskiej Armii Ludowej (KPA) panuje entuzjazm do intensywnych szkoleń, mających zapoczątkować nowy rozdział we wzmacnianiu zdolności obronnych państwa ” – donosi KCNA.

Strzelania artyleryjskie były nadzorowane przez generała Pak Jong Chon, członka Prezydium Biura Politycznego i sekretarza Komitetu Centralnego rządzącej Partii Robotniczej Korei - informuje KCNA. Według informacji Reutera generał jest też koordynatorem programu rakietowego Korei Północnej.

Reklama
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

 1. Davien

  Biedna jak mysz kościelna Korea ma 170mm o zasięgu 100-130 km. Dla mentalnej Etiopii w polsce sukcesem jest Krab o zasięgu max 40 km bazujący na przestarzałym angielskim dziale zbudowanym na przełomie lat 80 i 90, obecnie wycofanym. Jaki kraj takie wojsko.

  1. Fanklub Daviena i GB

   Davien ale to jest już przestarzały sprzęt który bazuje jeszcze na złomie radzieckim.. Nasz Krab punktuje te Koreańskie pod każdym względem. Zanim coś napiszesz to się doucz :D

  2. Davien

   Pierdziawka 155 mm vs potężne działo 170 mm, chyba raczysz żartować że Crap jest w czymkolwiek lepszy.

  3. X

   Niestety obaj macie rację... :/

 2. Andrettoni

  Nie lekceważyłbym Korei północnej. Tam żołnierz za wiadro kapusty zrobi tyle co u nas za 100 dolarów, a może i więcej. W czasie wojny byli tacy co wspinali się na czołgi i wrzucali granaty do środka. Wtedy indoktrynacja była w powijakach. Obecnie są to ludzie indoktrynowani od dziecka i to od pokoleń.

Reklama