Reklama

Siły zbrojne

Arktyczne testy systemu przeciwlotniczego Pancyr-S1

Pancyr-S1 w kamuflażu "arktycznym" czeka na testy w ekstremalnych warunkach - fot. Rostec
Pancyr-S1 w kamuflażu "arktycznym" czeka na testy w ekstremalnych warunkach - fot. Rostec

Wiosną rozpoczną się testy systemów przeciwlotniczych Pancyr-S1 w warunkach arktycznych. Trzy pojazdy tego typu w specjalnym wariancie dedykowanym działaniom w niskich temperaturach trafią w tym celu w rejon Wysp Nowosyberyjskich.

W ramach przygotowywania sił zbrojnych do operacji na terenie Arktyki i dalekiej północy zakłady przemysłowe w Tule, produkujące systemy przeciwlotnicze, przekazały trzy pojazdy Pancyr-S1 do testów w ekstremalnych warunkach. Obejmą one zarówno strzelania, jak też długotrwałe przejazdy i badania obciążeniowe wszystkich systemów. 

Maja one potwierdzić możliwość działania przyjętego na uzbrojenia rosyjskich sił zbrojnych jesienią 2013 roku przeciwlotniczego systemu artyleryjsko-rakietowego Pancyr-S1 w zakresie temperatur od -50 do +50 stopni Celsjusza. Warianty eksportowe są certyfikowane na warunki od -20 do +60 stopni, gdyż są sprzedawane np. do Algierii czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. 

Pojazdy przeznaczone do testów na Wyspach Nowosyberyjskich otrzymały już charakterystyczny kamuflarz z szaro-czarnych łat na biały tle. W kwietniu lub maju rozpoczną one długotrwały cykl testów, których realizacja została uzgodniona z ministerstwem obrony Rosji. 

System przeciwlotniczy Pancyr-S1 jest jednym z najnowocześniejszych rodzajów uzbrojenia tego typu w rosyjskim arsenale. Służy do obrony celów o szczególnym znaczeniu. Obecnie pojazdy tego typu strzegą np. terenu olimpiady w Soczi czy otaczających Moskwę rakiet przeciwbalistycznych. Pancyr-S1 jest uzbrojony w dwa działka kalibru 30mm i  dwanaście przeciwlotniczych pocisków rakietowych 57E6 lub 57E6-E. Zasięg zwalczanie celów dochodzi do 12 km z użyciem rakiet i 4km za pomocą działek 30mm. Dotyczy to zarówno samolotów i śmigłowców, jak również pocisków manewrujących czy pojazdów bezzałogowych.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.