Siły zbrojne

AMV i Boxer na krótkiej liście w Australii. Szansa dla Rosomaka?

  • www.34drop.wp.mil
    www.34drop.wp.mil

Ministerstwo Obrony Australii ogłosiło dopuszczenie pojazdów Patria/BAE Systems AMV35 i Rheinmetall Boxer do 12 miesięcznych testów w ramach drugiej fazy programu Army's Mounted Combat Reconnaissance Capability o kryptonimie LAND 400. 

Przetarg LAND 400 dotyczy zakupu pojazdów bojowych na podwoziu kołowym, zarówno w wariancie bojowego wozu rozpoznawczego, jak też transportera i pojazdów specjalistycznych. Wybrane w tym procesie maszyny mają sukcesywnie zastąpić w armii australijskiej eksploatowane obecnie 225 wozów ASLAV (Australian Light Armoured Vehicle), wywodzących się od  amerykańsko-kanadyjskich Piranha LAV-25. Są to pojazdy o konstrukcji z lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, które zdaniem Australijczyków niebawem nie będą już przystawały do wymagań współczesnego pola walki.

Czytaj też: Transporter AMV z armatą 35 mm oferowany Australii [WIDEO]

LAND 400 jest jednym z priorytetowych programów ministerstwa obrony Australii na rok 2016. Mimo to zaliczył trzymiesięczne opóźnienie, związane z redefinicją wymagań. Chodziło o zwiększenie udziału australijskiego przemysłu w produkcji i wsparciu eksploatacji pojazdów przyjętych na wyposażenie armii.

Ostatecznie do drugiej fazy, na którą składają się zarówno negocjacje warunków umowy, jak i dwunastomiesięczne testy poligonowe i operacyjne, zakwalifikowano dwie oferty.

Pierwsza, to wspólna propozycja koncernów Patria i BAE Systems, która obejmuje pojazd Patria AMV35 , złożony z podwozia Patria AMV (w Polsce wariant wozu Patria AMV jest produkowany na licencji jako KTO Rosomak) z wieżą BAE Systems Hägglunds typu E35 stosowaną w pojazdach rodziny CV90. Jest ona uzbrojona w działko automatyczne 35 mm.

Boxer Rheinmetall
Pojazd Boxer z wieżą Lance - fot. Rheinmetall

Czytaj też: KTO Boxer zaoferowane Australii

Drugim kandydatem jest oferowany przez niemiecki Rheinmetall pojazd opancerzony Boxer z dwuosobową wieżą Lance uzbrojoną w 30 mm działko. Wspomnianą wieża modułowa Lance stosuje się w wielu pojazdach tego producenta, w tym również najnowszych wozach gąsienicowych Lynx.

Pomimo tego, że w obu wypadkach zaproponowano pojazdy „z półki”, to oferty przemysłowe obejmują zdolności związane z wsparciem i rozwojem maszyn bojowych podczas całego ich cyklu życia, szacowanego na ponad 30 lat. Ostateczna decyzja o wyborze platformy LAND 400 spodziewana jest w pierwszej połowie 2018 roku. 

Czytaj też: Patria ujawnia zamówienie dla ZEA. Transportery będą produkowane w Polsce

Z perspektywy Polski australijski przetarg może być o tyle interesujący, że w przypadku wygranej konsorcjum Patria/BAE Systems niewykluczone jest zamówienie podwozi w zakładach Rosomak S.A., podobnie jak miało to miejsce w przypadku kontraktów dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich. 

Komentarze