Siły zbrojne

Amunicja krążąca dla amerykańskich specjalsów

Fot. AeroVironment
Fot. AeroVironment

Jak poinformowała spółka AeroVironment, amerykańskie Dowództwo Operacji Specjalnych USA (USSOCOM) zamówiło kolejną partię amunicji krążącej Switchblade 600. To już drugi w tym roku kontrakt na tego typu systemy dla amerykańskich wojsk specjalnych.

Zamówienie o wartości ok. 20,3 mln przyznane 28 września br. obejmuje dostawę bliżej nieokreślona liczba dronów-kamikadze tego typu, które trafią na uzbrojenie amerykańskich specjalsów do stycznia 2023 roku. Analogiczny kontrakt i pierwszy zarazem w amerykańskich siłach zbrojnych na Switchblade 600 został zawarty w kwietniu tego roku. USSOCCOM będą pierwszym użytkownikiem tego systemu, który swoją premierę miał w październiku ub.r.

Poprzednio poinformowano, że zakupione drony-kamikadze tego typu w wersji przenośnej mają być jednak zintegrowane z bliżej nieokreślonymi nawodnymi platformami bojowymi, które wykorzystują morskie pododdziały amerykańskich wojsk specjalnych. W związku z tym trafiły one najprawdopodobniej na uzbrojenie operatorów Navy SEALS, którzy wykorzystując m.in. łodzie patrolowo-desantowe Mark V Special Operations Craft. Nie wiadomo jednak, gdzie trafią obecnie zamówione systemy tego typu.

Switchblade 600 to najnowsza wersja z rodziny amunicji krążącej typu Switchblade opracowanych i produkowanych przez amerykańską firmę AeroVironment. Jego mniejszy i lżejszy odpowiednik o nazwie Switchblade 300 obecnie wykorzystywane w U.S. Army jak i USSOCCOM, a także odbiorców eksportowych jak Wielka Brytania. Ten przenośny system jest wystrzeliwany z wykorzystaniem sprężonego gazu z lekkiej wyrzutni rurowej, a jego masa wynosi 22,7 kg. Po wystrzeleniu w powietrze rozkładane są skrzydła, a napęd zapewnia silnik elektryczny ze śmigłem pchającym, który umożliwia osiągnięcie prędkości przelotowej 112 km/h i maksymalnej prawie 180 km/h.

Dron może utrzymywać się w powietrzu przez ponad 40 minut i pokonać w tym czasie dystans ponad 80 km. System ten wykorzystuje głowicę wielozadaniową, która umożliwia zwalczanie szerokiego spektrum celów od siły żywej po wozy bojowe. Naprowadzanie i nawigacja odbywa się z wykorzystaniem głowicy optoelektronicznej działającej w świetle widzialnym i podczerwieni. Dzięki temu możliwe jest niszczenie przeciwnika zarówno w dzień jak i w nocy w każdych warunkach pogodowych.

image
Reklama

Komentarze