Reklama

Siły zbrojne

Amerykańskie śmigłowce nad Polską

Fot. US Army (CC BY 2.0)
Fot. US Army (CC BY 2.0)

W przyszłym tygodniu nad Polską pojawi się 60 śmigłowców US Army, które przylecą tutaj z Europy Zachodniej. Maszyny będą przemieszczały się z Francji i ćwiczyły w Niemczech, Polsce i na Łotwie w ramach inicjatywy Atlantic Resolve – poinformowała US Army Europe.

Maszyny mają wystartować z portu w La Rochelle, dokąd przypłynęły przez Atlantyk z USA 13 lipca i przemieścić się do Niemiec, a następnie kolejno do Polski i na Łotwę. W przemieszczeniu i ćwiczeniach ma wziąć udział 60 wiropłatów trzech typów: UH-60 Black Hawk, AH-64 Apache i CH-47 Chinook. Maszyny należą do 101. Brygady Lotnictwa Bojowego (Combat Aviation Brigade) US Army. Przeloty mają być prowadzone w godzina 6.00. – 18.00. Jak informuje amerykańskie dowództwo w Europie 10 Black Hawków spośród nich ma zatrzymać się w Modlinie na pobranie paliwa i mieszkańcy tego miasta mają spodziewać się w związku z tym „przelotu wielkiej formacji śmigłowców”.

Jak informuje polskie Ministerstwo Obrony Narodowej, międzylądowanie ma się odbyć także w bazie w Powidzu,

101 Brygada przybywa do Europy na 9-miesięczną rotację w ramach inicjatywy Atlantic Resolve, a zatem odstraszania Rosji. Inicjatywa ta została powzięta przez USA po agresjo rosyjskiej na Ukrainę w 2014 roku i ma na celu wspólne ćwiczenia amerykańskich jednostek wojskowych, na co dzień stacjonujących za Atlantykiem, z wojskami państw Europy Środkowowschodniej na terenach na których potencjalnie mogłyby być prowadzone prawdziwe działania wojenne. Drugim celem jest zwiększenie amerykańskiej obecności w regionie. Amerykanie prowadzą trzy rodzaje rotacji w ramach Atlantic Resolve – wojsk lądowych, lotniczych o wsparcia logistycznego.

101. Combat Aviation Brigade jest częścią słynnej 101. Dywizji Powietrznodesantowej. Zgodnie z tradycjami tej jednostki jej żołnierze noszą na hełmach oznaczenia w postaci kolorów karcianych. W ich przypadku jest to karo. Na co dzień stacjonuje w Fort Campbell w Kentucky.

Reklama

Komentarze (4)

 1. VONIU

  Dzisiaj o godz. 12:15 cztery Chinooki w czarnym malowaniu leciały nad Antoninem k. Ostrowa Wlkp, w kierunku południowo wschodnim, wysokość ok 100m, nie można było gołym okiem dostrzec oznaczeń.

 2. Desantowiec

  Nie wiem czy 4 hawki dla gromu sa juz operacyjne?

  1. Pik

   Tak całe 4 sztuki.

 3. Widać

  Wojna nadchodzi.......

 4. Natowiec

  60sztuk POLECI na Łotwę 2 bataliony juz gotowe na,ćwiczenia

Reklama