Reklama

Siły zbrojne

Amerykańskie F-16 już w Łasku. Maszyny z Włoch brały udział w misjach w Iraku, Afganistanie i Libii

Fot. US Air Force
Fot. US Air Force

6 samolotów F-16 Falcon z 555. Eskadry Myśliwskiej stacjonującej w bazie lotniczej Aviano we Włoszech wzmocni potencjał amerykańskich sił przebywających w rejonie środkowoeuropejskim. Samoloty wylądowały już w Bazie Lotniczej w Łasku. Kolejne 6 maszyn ma przybyć do Polski do końca tygodnia wraz ze 150 osobami personelu.

Nie wiadomo jak długo samoloty z Aviano, pozostaną w Polsce. W Łasku na stałe przebywa 10  żołnierzy USAF.  Co 2 tygodnie odbywają się tam cykliczne ćwiczenia z udziałem maszyn F-16. 

Maszyny z 555. Eskadry brały udział w wielu operacjach lotniczych, w tym w Iraku oraz na Bałkanach czy w Afganistanie, a w ostatnim czasie nad Libią. Stacjonowały również w Korei Południowej jako oddział wsparcia dla lokalnych sił w latach 2003 – 2007.

Amerykański Departament Obrony podkreśla, że wzmocnienie oddziału lotniczego w Łasku (AVDET – Aviation Detatchment) maszynami z Włoch ma na celu pokazanie zaangażowania USA w kolektywną obronę, która jest jednym z głównych fundamentów, na których opiera się NATO.

Nie są to jedyne ruchy ze strony USAF związane z Ukrainą. Szóstego marca na Litwę wysłano samolot KC-135 oraz 6 samolotów F-15C Eagle. Stanowią one wzmocnienie kontyngentu 4 myśliwców F-15 Eagle stacjonujących na Litwie w ramach misji Baltic Air Policing.

Poza F-16 w Europie Środkowej NATO prowadzi działania z użyciem samolotów AWACS. Z kolei w kwietniu oczekuje się przybycia 3 samolotów C-130 wraz z około setką ludzi z bazy Ramstein do Powidzkiej Bazy Lotnictwa Transportowego. Herculesy do Polski przylecą również w ramach zaplanowanych ćwiczeń. Nie da się jeszcze jednoznacznie stwierdzić, czy obie rotacje (F-16 i C-130) pokryją się w czasie.

(JSm)

Reklama

Komentarze (3)

 1. rapid

  Ciekawi mnie ,dlaczego one przyleciały z uzbrojeniem na sobie a nie oddzielnie Herkulesami .

  1. alibaba

   To była tylko taka ściema dla TV i naiwniaków.

 2. Marcin

  KC46, Chinooki,, apache i F18 super hornet, w najnowszej konfiguracji oferta boeinga dla Polski. Ciekawe. Źródło: altair

 3. alibaba

  A jakie i ile to uzbrojenia przywieziono wraz z F-16 ?

  1. kapitan.kirk

   @alibaba - Pewnie niewiele, bo i po co. W razie konieczności można używać uzbrojenia z naszych magazynów lub sprowadzić je szybciutko z macierzystej bazy (to raptem niecałe 2 godziny lotu).

  2. pól źartem ,pól serio...

   jak w polowie lat osiemdziesiatych przyjechala do mojej znajomej jej siostra z Leningradu ,to worek kartofli z soba przytargala..,szczeście źe czasy sie zmienily ,bo jakby tak teraz z podobna "bratnia" pomoca eskadra ruskich MiGów przyleciala ; to ani chybi - zamiast paliwa w zapasowym zbiorniku bimber by przemycili...

  3. andy

   uzbrojenie przylecialo nja c-130 i jesli bedzie taka potzeba przysla go wiecej . paliwo tez beda miec swoje

Reklama