Reklama

Siły zbrojne

Amerykańska Brygada Lotnictwa Bojowego leci do Europy

Fot. U.S. Army
Fot. U.S. Army

Amerykańska 1. Brygada Lotnictwa Bojowego (Combat Aviation Brigade – CAB) 1. Dywizji Piechoty z Fort Riley zostanie do wysłana do Europy, aby wzięła udział w operacji Atlantic Resolve. Zastąpi ona w kwietniu br. dotychczasową brygadę  101. Dywizji Powietrznodesantowej.

Jak podaje Pentagon, brygada będzie służyła jako wsparcie zasobów lotniczych sił amerykańskich rozmieszczonych w Europie Środkowej w ramach wsparcia Atlantic Resolve. Wybór padł na doświadczoną w boju jednostkę, która na codzień stacjonuje w Fort Riley w stanie Kansas.

Z niecierpliwością czekamy na wzmocnienie naszego wieloletniego partnerstwa z naszymi sojusznikami i partnerami, potwierdzając zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w NATO. (...) Nasi żołnierze są dobrze wyszkoleni i gotowi do wsparcia tej misji, oraz naszych europejskich partnerów.

płk Bryan Chivers, dowódca 1. brygady lotnictwa bojowego

Sprzęt, uzbrojenie oraz personel będzie w większości stacjonować w Niemczech, a jej wysunięte elementy będą rozlokowywane w Polsce, na Łotwie i w Rumunii. W ramach misji Atlantic Resolve dotychczasowo do Polski trafiali żołnierze następujących dywizji: 10. Górskiej Dywizji piechoty lekkiej, 4. Dywizji Piechoty, 1. Dywizji Piechoty, 3. Dywizji Piechoty oraz ostatnio 1. Dywizji Kawalerii.

Rotacje brygad lotnictwa bojowego realizowane są od pierwszej połowy 2017 roku, jednostki te dysponują śmigłowcami Apache, Black Hawk oraz CH-47 Chinook. Docelowo, zgodnie z porozumieniem EDCA zawartym w sierpniu 2020 roku pomiędzy Polską a USA głównym miejscem stacjonowania brygad lotniczych obecnych rotacyjnie w Europie stanie się Powidz.

Dotychczasowa aktywność bojowa 1 CAB polegała na udziale w licznych misjach oraz konfliktach, takich jak I oraz II wojna w Zatoce Perskiej. Podczas operacji Iracka Wolność brygada zajmowała się jej wsparciem, głównie w prowadzeniu ataków, misji rozpoznawczych czy nadzorowaniu ruchu powietrznego. Jednostka również brała udział w misjach stabilizacyjnych na terenie byłej Jugosławii, w Bośni i Hercegowinie oraz Kosowie i Albanii.

Reklama
Reklama

Misja Atlantic Resolve została ustanowiona po tym jak Rosja dokonała agresji na Ukrainę. Amerykańscy żołnierze dzięki tej operacji są stale obecni w Europie Wschodniej, rotacyjnie wzmacniają granice państw NATO, przeprowadzając wspólnie ćwiczenia z europejskimi sojusznikami. W różnych miejscach w Polsce i innych krajach europejskich rozlokowane są m.in. brygada pancerna, omawiana brygada lotnicza, a także jednostki logistyczne i wsparcia. W Poznaniu znajduje się wysunięte dowództwo dywizji oraz nowo formowane wysunięte dowództwo V Korpusu Sił Lądowych USA, którego zadaniem jest nadzór nad jednostkami armii USA rozmieszczonymi w całej Europie oraz współdziałanie z Wojskiem Polskim.

Kacper Bakuła

Komentarze