Reklama

Siły zbrojne

Atlantic Resolve: Latające "Guźce" na Słowacji

A-10 Thunderbolt II z 354 Expeditionary Fighter Squadron startuje z bazy Sliac na Słowacji. Fot. USAF.
A-10 Thunderbolt II z 354 Expeditionary Fighter Squadron startuje z bazy Sliac na Słowacji. Fot. USAF.

Amerykańskie siły powietrzne wysłały na Słowację cztery samoloty szturmowe A-10 Thunderbolt II z 354 Expeditionary Fighter Squadron w celu wsparcia manewrów Atlantic Resolve.

Maszyny i obsługująca je grupa 40 lotników i techników stacjonują w bazie Sliac. Biorą udział w trwających do 22 maja wspólnych ćwiczeniach ze słowackimi siłami powietrznymi. których zadaniem jest poprawa współpracy międzysojuszniczej. Szczególny nacisk kładziony jest na współdziałanie A-10 ze słowackimi maszynami L-29 podczas misji wsparcia bezpośredniego oddziałów naziemnych.

Samoloty szturmowe, które znalazły się na Słowacji, to część liczącego 12 maszyn kontyngentu A-10, jaki stacjonuje w Europie. Ich macierzysty dywizjon rozmieszczony jest w rumuńskiej bazie Campia Turzii, jednak należące do niego szturmowce często przebazowywane są do innych krajów NATO, gdzie biorą udział w podobnych ćwiczeniach, jakie mają teraz miejsce na Słowacji.

Reklama

Komentarze (3)

 1. Kilo

  L-29 czy L-39? Delfiny juz chyba wycofano z sil powietrznych Slowacji, w Sliac stacjonuja Albatrosy.

  1. Maryan

   No właśnie

 2. cze

  oj .. oj .. ojjjj.. jeszcze nie jedną Ruską dupę usmażą, jak trzeba..będzie śmierdziało truchłem hehe

 3. Oj

  Tak sobie latają te złomy nad Europą. Może je ktoś zestrzeli albo ze starości same spadną wtedy amerykanie będą mieć pretekst do zajęcia kolejnego kraju hahaha.

  1. olo

   Te złomy setkami rozwalały ruski złom w Iraku.

  2. xawer

   Uświadom mnie, jaki to kraj zajęli Amerykanie i nie chcą z niego wyjść(tak jak ruSSki anektowali Krym i nie chcą wyjść z Donbasu, Naddniestrza, Osetii itp.)?

Reklama