Reklama

Siły zbrojne

Amerykańska baza w Redzikowie gotowa do końca 2022 r.

Fot. US Navy Lt. Amy Forsythe, domena publiczna
Fot. US Navy Lt. Amy Forsythe, domena publiczna

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował, że zbliża się moment uzyskania pełnej zdolności operacyjnej bazy w Redzikowie. Według dyrektora wykonawczego programu Aegis Ballistic Missile Defense może to nastąpić do końca 2022 r. Finalnie w Polsce, obok Rumunii, ma funkcjonować system Aegis Ashore będący lądową wersją kluczowego amerykańskiego morskiego systemu Aegis.

Stany Zjednoczone planują posiadać dwie bazy wyposażone w system Aegis Ashore w  Europie, z czego ten zlokalizowany w Deveselu w Rumunii jest już aktywny. W przypadku polskiego Redzikowa nastąpiły opóźnienia. Jednak według Amerykanów również i instalacja zlokalizowana w Polsce zbliża się do pełnej zdolności operacyjnej. Ma to nastąpić do końca kolejnego roku. Pierwszym beneficjentem ma być US Navy, następnie system stanie się elementem całej architektury działań US EUCOM i finalnie wpisywać się w efektywność systemu natowskiego.

Kontradmirał Tom Druggan w trakcie wyjątkowego wystąpienia w jednym z amerykańskich think tanków w Waszyngtonie, uczciwie przyznał, że nie udało się wypełnić planowo harmonogramów przewidzianych dla bazy w Polsce. Jednakże, podkreślił on, że pozytywną wiadomością jest to, iż konstrukcja będzie charakteryzowała się jakością, jakiej oczekiwać należy od obiektu na kilkadziesiąt lat. Cytowany przez Departament Obrony kontradmirał podkreślił, że udało się już złożyć całą strukturę wyposażenia dedykowanego Polsce oprócz systemu anten, tuż po tym jak wyciągnięto poszczególne części z dotychczasowych miejsc magazynowania. Wykonano przy tym testy pozwalające na wychwycenie pewnych mankamentów, które udało się wyeliminować i dzięki temu zaoszczędzono czas. Co więcej, wprowadzono modernizacje, które przełożą się na lepszą efektywność systemu w kolejnych latach. Wszystko ma być tym samym gotowe do finalnej instalacji w Redzikowie.

Kontradmirał Tom Druggan miał również podkreślić, że cała infrastruktura w Polsce staje się już niemal w pełni dostępna. Ustawione miały być przede wszystkim kluczowe elementy systemu radarowego AN/SPY. A teraz instalowany ma być teraz szkielet całego systemu radarowego. Cytowany przez Departament Obrony dowódca wskazał, że już teraz udało się ulokować w Redzikowie wyposażenie z zakresu C4I. Podkreślając, że strona amerykańska będzie nadal prowadzić prace z zakresu instalacji całego systemu równolegle do uruchamiania niezbędnego zaplecza sprzętowego do utrzymania jego działania - w tym elementów zasilania, chłodzenia, wentylacji. Pełne pojawienie się Aegis w Polsce musi łączyć się bowiem z zakończeniem wszelkich prac w zakresie infrastruktury wsparcia.

 JR

Reklama
Link: https://sklep.defence24.pl/produkt/orly-i-rakiety/
Reklama

Komentarze (20)

 1. vbfdbd

  Ameryhańska baza obroni Berlin bo na pewno nie Warszawę

  1. Fort Putin

   Nie. Ona ma bronić sprzętu i ludzi w amerykanskich bazach... Łacznie z atomicami...

  2. Extern

   Zależy skąd na nas polecą rakiety. Jeśli z Rosji właściwej to strzelając do nich w fazie termalnej ma szansę. Tych Iskanderów wystrzelonych np. z Kaliningradu niestety nie dogoni.

  3. Davien

   Dobre, 2x szybszy od Iskandera pocisk go nie dogoni:))

 2. POLAK

  Brawo!

 3. BLASZANY BEMBENEK

  Oprócz bazy ma być rewitalizowany i pogłębiony tor wodny portu w Ustce i zbudowany wysunięty pirs pomostowy zakończony sztuczną wyspą w konwencji wieży wiertniczej to wszystko by mogły cumować amerykańskie okręty logistyczne i bojowe z naciskiem na plot by mogły realizować swoje zadania i nie absorbować użytkowanych portów polskich i co najważniejsze swymi okrętami ochraniać przestrzeń wokół bazy Redzikowo

 4. block

  Największe opóźnienia powstały w związku z resetem wzajemnych stosunków z Rosją w 2010 r. za panowania prez. Obamy, kiedy projekt był zamrożony na wiele lat. Obecne opóźnienia (acz poważne) nazwać można jedynie kosmetycznymi przy tych pierwszych.

  1. chateaux

   Wiesz ze gdzieś dzwoni, ale nie wiesz w którym kosciele. Koncepcja bazy w takim kształcie w jakim jest budowana, Aegis Ashore - jako część europejskiego systemu obrony antybalistycznej European Phased Adaptive Approach, powstała własnie w trakcie prezydentury Obamy. I za prezydentury Obamy została zapoczątkowana.

  2. BUBA

   To kto to wszystko opoznil-zamrozil ...

  3. block

   Za wikipedią: 17 września 2009 roku Barack Obama poinformował Donalda Tuska o zmianie planów i zaniechaniu budowy bazy, jednak po zmianie koncepcji na wykorzystanie systemu Aegis w lipcu 2010 roku rząd polski podpisał aneks do umowy i ponownie uruchomiono przygotowania do budowy – ostatecznie 13 maja 2016 zainaugurowano budowę bazy. Budowa miała być pierwotnie zakończona w grudniu 2018, jednak ten termin uległ przesunięciu o 4 lata – oficjalnie z powodu problemów z podwykonawcami i wzrostu kosztów budowy ... Od 2010 do 2016 jest 6 lat opóźnienia.

 5. abcd

  Radary? No to już rozumiem czemu ludzie chorują, są agresywni, pobudzeni... Wokół otaczają nas fale radarowe (wojskowe, cywilne), wi-fi, sieci telefonii komórkowej, radiowe, telewizyjne, chemia w żywności, stresy... Cienko to widzę.

  1. Bogdan

   No i kury przestały się nieść

 6. Fanklub Daviena i GB

  Nie ma się z czego cieszyć... To prowokator ataku nuklearnego. Jak wybuchnie wojna nuklearna, to Redzikowo będzie pierwszym nuklearnym celem po nierosyjskiej stronie... Będzie też pierwszym celem w ataku konwencjonalnym w przypadku nienuklearnej wojny z Rosją... Dlatego żadne cywilizowane państwo na "tarczę" się nie zgodziło, tylko III Świat jak Polin i Rumunia. Czesi odmówili USA i to w obraźliwych słowach ("Nie po to pozbyliśmy się jednego okupanta, by zastępować go kolejnym" - publiczne słowa prezydenta Czech!). Norwegia zgodziła się jedynie na radar, ale nie na rakiety i to na odległej bezludnej wyspie. USA "wyraziło rozczarowanie decyzją Japonii", która nie zgodziła się na wyrzutnie lądową, tylko na Burki jak Hiszpania... :D

  1. GB

   W Czechach ignorancie jest istotny składnik systemu - radar. Po drugie - nie ma sensu umieszczać wyrzutni w Niemczech, Danii skoro ma to być broń przeciwko irańskim rakietom broniącym Europy.

  2. Granica Polsko Chińska będzie :)

   Owszem nie ma się z czego cieszyć dla Rosji :) Dzięki obecności USA ruskie nogi na naszej ziemi nie postawią :) Zostaje im tylko propaganda co będzie po ataku nuklearnym na którym jest odpowiedz z automatu: Rosja wyparuje a jej mała populacja zniknie. Za to olbrzymia populacja reszty krajów zajmie tereny Rosji i tyle :)

  3. chateaux

   Japonia nie jest cywilizowanym państwem?

 7. Zielone ludziki na granicy

  Bardzo dobra wiadomość bo reżim Władimira coraz bardziej nam zagraża

  1. carell

   NO wam napewno zagraza. Sredniej klasie z 13procentowym podatkiem liniowym moze byc wybawieniem....

  2. Fanklub Daviena i GB

   A jak klaunie 210 Amerykanów 200m pod powierzchnią ziemi w atomowych schronach w Redzikowie nas "obroni" przed Władimirem? Przeciwnie klaunie, prowokacyjna baza rakiet zwalczających "irańskie" i "koreańskie" ICBM będzie pierwszym celem w wojnie nuklearnej i nie przeżyje nawet 10 minut od wybuchu wojny... Będzie też pierwszym celem ataku nienuklearnego w przypadku wojny z Rosją. Redzikowo TECHNICZNIE nie jest w stanie zwalczać rakiet wymierzonych w Polin, a jedynie w USA i w najlepszym razie w zachodnie skrawki Hiszpanii... Grzyb atomowy nad Redzikowem będzie dla IIIWŚ odpowiednikiem salwy Schleswig-Holsteina w Westerplatte w IIWŚ... Dlatego tylko państwa III Świata jak Polin i Rumunia zgodziły się na taką bazę USA. Czesi, Norwedzy, Japonia i inne kraje, mimo wściekłych nacisków USA odmówili. :D

  3. GB

   Owszem, testy wykazały że SM-3 są wstanie zwalczać rakiety balistyczne średniego i międzykontynaltego zasięgu, dlatego nadają się i na rakiety rosyjskie i irańskie. W pierwszym przypadku bronią Europy i USA, w drugim Europy.

 8. Polska w UE albo w Rosji

  To czy zostanie otwarta zależy od postawy rządzących wobec Zachodu - nieprzejednanie wroga retoryka wobec UE i interesów USA może skutkować odłożeniem otwarcia bazy w nieskończoność

  1. Chyżwar

   Jak to jest, że właśnie ci, którzy dziś piszą jak ty podskakiwali pod sam sufit, kiedy Obama nie chciał Redzikowa?

 9. hxagon

  Imperator nie informował, że jego Gwiazda Śmierci osiągnęła status operacyjny... Czy powinniśmy ciągle informować jak długo jeszcze nie będziemy posiadać żadnej skutecznej OPL?nie trzeba odpowiadać, bo Wisła i Narew po sześciu latach są na tym samym etapie gotowości bojowej co za poprzedniego rządu. Nawet pojedynczych baterii przejściowych do szkoleń nie wynegocjowano. Pięknie to tylko o nich mówią politycy na kolejnych konferencjach.

  1. Opl

   To ciekawe bo ja myślałem, że dwie baterie Wisły są na ukończeniu i w przyszłym roku będą w armii, a wybor Narwi jest na końcowym etapie i trwają negocjacje z głównym oferentem

 10. say69mat

  @defence24.pl: Amerykańska baza w Redzikowie gotowa do końca 2022 r. ... Hmmm, news wygląda na całkiem realny leitmotiv wzmożenia na ścianie wschodniej. Po drugie, wygląda na to, że Kreml szukał moralnego uzasadnienia dla agresji militarnej, czyli rozpętania wojny. Z kolei - w sumie - nieludzka polityka wobec imigrantów - partacko zaprojektowana i realizowana twórczym wysiłkiem Mariusza z Wąsikiem. Stanie się moralnym motiva causa wojny. Ponieważ sceny push backów, polewania wodą imigrantów na przejściu w Kuźnicy oraz szereg fabularyzowanych dokumentowy publikowanych w przestrzeni medialnej Rosji oraz worldvide. Stanie się kluczowym elementem niezwykle skutecznej kampanii z obszaru operacji psychospołecznych. Przygotowującej psychologiczne wsparcie dla skonstruowania moralnego usprawiedliwienia rosyjskiej agresji.

 11. Jin

  Głośno od samolotów, manewrów też w Ustce gdzie tyłu turystów przebywa?. Powiettte z opadami deszczu jakieś dziwnie działa?. Ciągle w pobliskim szpitalu w Słupsku epidemie?. Czy ktoś to bada skąd przyczyną?.

  1. Liru

   Tak, z Kaliningradu

 12. Zawisza_Zielony

  A czy przyszło komuś do głowy iż to może być powodem całej operacji na wschodzie. My pilnujemy Łukaszenki wy odpuszczajcie bazę. Ciekawy jestem rozwoju wypadków...

  1. Wania

   Baza powstaje od 10 lat. Działania na Białorusi to plan dorównania Stalinowi przez Putina i zagrabienie na nowo kilku państw. Najpierw Białoruś, potem Ukraina. Pozostaje pytanie, czy bandycka Rosja pójdzie dalej. Korytarz z Białorusi do Kaliningradu z napaścią na republiki bałtyckie będzie kolejnym celem.

  2. Chyżwar

   Nie sądzę. Gdyby tak miało być, Łukaszenko już dawno by rozrabiał.

 13. ello

  bardzo dobra wiadomosc

 14. mxxa

  A Polska będzie musiała zapewnić OPL dla tej bazy tylko czym :) dwoma defiladowymi bateriami Patriot czy może zabytkowe Osy albo Newy tam rozstawią :)

 15. maciek

  Baza miała juz powstać wcześniej ale niestety prezydentem USA został Obama który zablokował inwestycję. Komorowski tez cieszył się ze inwestycja nie powstanie. Tak PO dbało o nasze bezpieczeństwo.

  1. Tome20130

   Powini odbierać obywatelstwo tym co są przeciw Polsce

  2. Wiem to na pewno

   O nasze? Ta baza ma chronić USA od strony Europejskiej przed rakietami międzykontynentalnymi Korei Północnej.

  3. Prawda

   Ale ta baza w 0 stopniu zabezpiecza Polskę. Nie będzie miała ona zdolności przechwytujących pociski które mogłyby spaść na Polskę.

 16. Ech

  Pamietam jak kiedys Lepper mowil ze "na mazurach sa Talibowie" - wsztscy sie z niego smieli. JA wtedy jeszcze wierzylem progandzie. Wiec jak w TV mowili "z tego trzeba sie smaic" - to w tamtym okresie lykalem to i sie wysmiewalem. Ot idiota- jacy Talibowie. Az potem nagle UE wdrozylo sledztwo o tajnych wieziniach CIA w Polsce (nie wiem czy nie w redzikowie wlasnie) i nagle sie okazlo ze to byla prawda. Talibowie dostali nawet odszkodowanei od Rzadu Polskiego (po kilka baniek) za bezprawne przetrzmwanie. A mnie to nauczylo (kolejna lekcja) samodzilnego myslenia

 17. Monika177777

  Już dawno powino być gotowe tomahowk jeszcze tam wejście z zasięgiem 2500 kil ruski będą zadowolone

  1. Chateaux

   Tomahawk Aegis? Gdzie o takim slyszałaś?

  2. ciekawy

   Ten system ma zapobiegać wyrastaniu grzybków atomowych na terytorium Polski i UE i tylko temu służy. Tomahawki to teraz będą pakowane na mobilne zestawy dzięki temu że Rosjanie złamali traktat INF.

  3. Zadowolony.

   Jak Ruski zaatakuje Ukraine, to moze pojawia sie Tomahawki. Wczesniej byloby to uwazane przez Kraml za kolejna prowokacje USA. Wiec niech tylko udeza na Ukraine. Znajda sie wtedy w Polsce i Tomakawki oraz Nuclear Sharing.

 18. Jozef

  Polegajmy rowniez na naszych wlasnych zdolnosciach. 5% PKB na unowoczesnienie naszych sil zbrojnych moze znacznie pomoc. Powinnismy rozwijac nasza dyplomacje, wywiad, cybersecurity, infosecurity, rozpoznanie satelitarne i dronowe, zeby nie reagowac na kryzys ale zdawac sobie sprawe z sytuacji i zagrozen. Ida bardzo trudne czasy i musimy byc na to przygotowani. "Si vis pacem, para bellum." Pozdrawiam.

 19. Artur

  Amerykanie dedykują wyposażenie Polsce? #polszczyzna

 20. Lord Admirał

  Ruskie dostaną piany na ustach. III Wojna Światowa zbliża się wielkimi krokami.