Siły zbrojne

Amerykańska baza w Redzikowie gotowa do końca 2022 r.

Fot. US Navy Lt. Amy Forsythe, domena publiczna
Fot. US Navy Lt. Amy Forsythe, domena publiczna

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował, że zbliża się moment uzyskania pełnej zdolności operacyjnej bazy w Redzikowie. Według dyrektora wykonawczego programu Aegis Ballistic Missile Defense może to nastąpić do końca 2022 r. Finalnie w Polsce, obok Rumunii, ma funkcjonować system Aegis Ashore będący lądową wersją kluczowego amerykańskiego morskiego systemu Aegis.

Stany Zjednoczone planują posiadać dwie bazy wyposażone w system Aegis Ashore w  Europie, z czego ten zlokalizowany w Deveselu w Rumunii jest już aktywny. W przypadku polskiego Redzikowa nastąpiły opóźnienia. Jednak według Amerykanów również i instalacja zlokalizowana w Polsce zbliża się do pełnej zdolności operacyjnej. Ma to nastąpić do końca kolejnego roku. Pierwszym beneficjentem ma być US Navy, następnie system stanie się elementem całej architektury działań US EUCOM i finalnie wpisywać się w efektywność systemu natowskiego.

Kontradmirał Tom Druggan w trakcie wyjątkowego wystąpienia w jednym z amerykańskich think tanków w Waszyngtonie, uczciwie przyznał, że nie udało się wypełnić planowo harmonogramów przewidzianych dla bazy w Polsce. Jednakże, podkreślił on, że pozytywną wiadomością jest to, iż konstrukcja będzie charakteryzowała się jakością, jakiej oczekiwać należy od obiektu na kilkadziesiąt lat. Cytowany przez Departament Obrony kontradmirał podkreślił, że udało się już złożyć całą strukturę wyposażenia dedykowanego Polsce oprócz systemu anten, tuż po tym jak wyciągnięto poszczególne części z dotychczasowych miejsc magazynowania. Wykonano przy tym testy pozwalające na wychwycenie pewnych mankamentów, które udało się wyeliminować i dzięki temu zaoszczędzono czas. Co więcej, wprowadzono modernizacje, które przełożą się na lepszą efektywność systemu w kolejnych latach. Wszystko ma być tym samym gotowe do finalnej instalacji w Redzikowie.

Kontradmirał Tom Druggan miał również podkreślić, że cała infrastruktura w Polsce staje się już niemal w pełni dostępna. Ustawione miały być przede wszystkim kluczowe elementy systemu radarowego AN/SPY. A teraz instalowany ma być teraz szkielet całego systemu radarowego. Cytowany przez Departament Obrony dowódca wskazał, że już teraz udało się ulokować w Redzikowie wyposażenie z zakresu C4I. Podkreślając, że strona amerykańska będzie nadal prowadzić prace z zakresu instalacji całego systemu równolegle do uruchamiania niezbędnego zaplecza sprzętowego do utrzymania jego działania - w tym elementów zasilania, chłodzenia, wentylacji. Pełne pojawienie się Aegis w Polsce musi łączyć się bowiem z zakończeniem wszelkich prac w zakresie infrastruktury wsparcia.

 JR

Reklama
Link: https://sklep.defence24.pl/produkt/orly-i-rakiety/
Reklama

Komentarze