Reklama

Siły zbrojne

Amerykanie dostarczą Kurdom pojazdy Humvee

Fot. U. S. Air Force
Fot. U. S. Air Force

Amerykańska armia dostarczyła dwóm brygadom Peszmergów 54 pojazdy opancerzone Humvee, w celu wsparcia Kurdów w walce przeciwko Państwu Islamskiemu. Pomoc ma stanowić wzmocnienie przed operacją odbicia Mosulu.

Jak podaje rudaw.net, Stany Zjednoczone udzieliły Kurdom pomocy w postaci uzbrojenia dwóch brygad w 54 pojazdy opancerzone HMMWV (The High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle). Siły Zbrojne Regionalnego Rządu Kurdystanu mają otrzymać od rządu 415 mln dolarów w celu opanowania kryzysu na Bliskim Wschodzie. Komentatorzy wskazują, że zakres pomocy wojskowej dla sił KRG jest ograniczony, i w większości przypadków nie obejmuje np. broni kierowanej (jednym z wyjątków są dostarczane przez Niemcy ppk Milan).

Z drugiej strony, nie są to pierwsze pojazdy dla Kurdów, albowiem w kwietniu br. Amerykanie przekazali Peszmergom 40 pojazdów typu MRAP (Mine Resistant Ambush Protected), z których 15 miało być wyposażone w trały przeciwminowe. Z kolei znaczna ilość HMMWV przekazywanych wcześniej władzom w Iraku została wcześniej przejęta przez terrorystów Daesh na wcześniejszych etapach trwającego konfliktu.

Czytaj także: Daesh sprawcą zamachu w Bagdadzie. Ponad 200 ofiar

Czterokołowe samochody High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle z napędem na obie osie to jedne z najbardziej znanych pojazdów w swej klasie. Wykorzystuje je armia Stanów Zjednoczonych i siły zbrojne kilkudziesięciu państw świata. Jest produkowany w kilkunastu odmianach i wersjach, różniących się przeznaczeniem, wyposażeniem, uzbrojeniem i opancerzeniem.

Czytaj więcej: 2300 pojazdów Humvee w rękach ISIS

Samochody tego typu w różnych wersjach służą także w Wojsku Polskim pod nazwą Tumak. Wojsko Polskie użytkuje ok. 230 egzemplarzy tego samochodu.

Reklama

Komentarze (4)

 1. GPAS

  Za honkera Mustang

 2. 45

  Faceci co Wy chcecie od BeWuPa?To jest pojazd do innych celów jak Humvee.On ma tylko jedną wade ma złe pochodzenie.Ale co wy macie do Czechów i Słowakow.On nie musi mieć pancerza,jego ochroną jest piechota.To pojazd wsparcia drużyny piechoty,pn jedzie z tyłu i jemu stabilizacja armaty nie jest potrzebna bo on strzela z przystanku.Jest szybki i zwrotny M-113 przy nim to mobilne krematorium.

  1. Davien

   Jak porównujesz to porównuj te same klasy pojazdów czyli BWP-1 z M2 Bradley, a nie KTO z BWP. BWP jest słabo opancerzony, ma nieskuteczne obecnie uzbrojenie wiec skończ bajki wypisywać PS Porównaj sobie M113 z BTR 80 i zobacz do czego to cie doprowadzi

 3. wewfdfsdfsdfsdfsdf

  Ten DSzK na dachu to atrybut 4x4 :D wóz przełamania :D Im by się przydało raczej coś a'la M18 Hellcat

 4. Piotr

  Mamy teraz kupic podobne zabawki czemu nie unifikować i nie kupić HUmvee??? Będzie taniej i równie dobrze moznaby na nich montować Spiky Poprad itd

  1. Pedro

   Ten pojazd jest przestarzały i będzie już regularnie wycofywany. Do tego jest za szeroki na polskie realia a załoga słabo chroniona.

Reklama