Reklama

Siły zbrojne

Algieria kupiła Su-34

Su-34 / Fot. mashleymorgan (CC BY-SA 2.0)
Su-34 / Fot. mashleymorgan (CC BY-SA 2.0)

Po wielu latach negocjacji Algieria zakupiła samoloty bombowe Su-34, poinformowali przedstawiciele rosyjskiego przemysłu wojskowego, cytowani przez portal MenaDefence. Pierwsze maszyny mają zostać przekazane klientowi jeszcze w tym roku.

Zgodnie z tymi informacjami Algieria miała zakupić 14 tych maszyn a zatem pojedynczą eskadrę. Zachęciło ją do tej inwestycji skuteczne wykorzystanie tych samolotów przez Rosjan w czasie wojny w Syrii, ale także prawdopodobne wycofanie się Rosjan z wcześniejszej polityki związanej z tym samolotem. Wcześniej bowiem Moskwa chciała sprzedawać te samoloty w wersji zubożonej. Teraz ocenia się, że różnicę będą stanowiły jedynie inne systemy IFF i łączności. Nie wiadomo jednak na ile nowa konfiguracja eksportowa określana przez Rosjan jako Su-34ME będzie przypominała dotychczasową wersję Su-34, a na ile zapowiadaną już ulepszoną wersję Su-34M. Wydaje się, że raczej bliżej jej będzie do tej pierwszej i być może z tego powodu Rosja zgodziła się na podzielenie się w pełni technologią poprzedniej.

Algieria negocjowała zakup Su-34 od ośmiu lat, w międzyczasie zadowalając się modernizacją posiadanych Su-24 (22 egzemplarze zostały podniesione do standardu M2). Pierwsze sześć Su-34 ma zostać przekazane jeszcze w 2021 a na początku roku 2022 ma ruszyć szkolenie pilotów. Kontrakt ma zostać w pełni zrealizowany w roku 2023. Jest to pierwszy eksportowy kontrakt na Su-34. Do tej pory jedynym użytkownikiem tych maszyn była Rosja, która posiada ich 125 plus 20 zamówionych.

Algieria jest obecnie jednym z najlepszych klientów rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego. Poza Su-24 dysponuje też 57 Su-30 (plus 16 zamówionych), 32 MiG-29 (plus 14 zamówionych), 13 MiGami-25 i 16 szkolno-bojowymi Jakami-130

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama