Reklama

Siły zbrojne

„Admirał Kuzniecow” znów się zapalił

<p>fot. mil.ru</p>
<p>fot. mil.ru</p>

Agencja prasowa TASS poinformowała, że na pokładzie rosyjskiego lotniskowca „Admirał Kuzniecow” wybuchł pożar. W momencie zdarzenia znajdował się on w dokach zakładu Zwiozdoczka w Murmańsku. Z dostępnych informacji wynika, że obyło się bez ofiar śmiertelnych.

Reklama

Jak poinformowała rosyjska agencja prasowa TASS, na jednym z rosyjskich okrętów wybuchł pożar. Chodzi o lotniskowiec „Admirał Kuzniecow", dla którego to nie pierwsza taka sytuacja. Agencja opisuje, że do wybuchu pożaru doszło w czwartek (tj. 22 grudnia br.), w momencie gdy okręt znajdował się w dokach zakładu Zwiozdoczka w Murmańsku, gdzie były wykonywane prace modernizacyjno-naprawcze.

Reklama

TASS podaje, że źródło ognia znajdowało się w kabinach na lewej burcie. Zapłonowi przypisano podwyższoną rangę złożoności. Na ten moment nie ma oficjalnej informacji co tak naprawdę spowodowało jego wzniecenie. Został on ugaszony przez personel i przedstawicieli straży pożarnej, którzy byli obecni na terenie zakładu Zwiozdoczka. Z dostępnych informacji wynika, że sytuacja nie spowodowała krytycznych uszkodzeń, a także nie ucierpiała załoga statku, gdyż zostali oni w porę ewakuowani.

Czytaj też

To także już kolejny przypadek pożaru na jego pokładzie i mimo oficjalnych zapewnień, że nie wyrządziło to większych szkód to ewentualne dodatkowe naprawy z pewnością spowodują kolejne problemy. Może być to także kolejny dowód na nie dotrzymywanie standardów technologicznych w rosyjskich zakładach stoczniowych. Obecnie trwa dochodzenie przyczyn wypadku.

Reklama

Lotniskowiec zadebiutował bojowo w listopadzie 2016 r. podczas interwencji w wojnie domowej w Syrii. Do remontu został przekazany w kwietniu 2018 r. i w ramach kontraktu o wartości ok. 60-65 miliardów rubli (0,96-1,04 mld USD) miano zmodernizować jego systemy energetyczne oraz uzbrojenia. Wiele głosów w Rosji wątpi w sens remontowania tegoż lotniskowca ze względu na jego niewielką wartość bojową. Jest on jedynym rosyjskim krążownikiem lotniczym, lecz przez jego niesprawność piloci w czasie treningu mogą jedynie wykorzystywać kompleksy naziemne.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (22)

 1. Gelbetoon

  No to już mają przećwiczone, że jak się pali to trzeba zatapiać dok i wykonać zanurzenie techniczne 😀

 2. xiomy

  Chińczycy, kończący skompletować swój super lotniskowiec Fujian (najbardziej technologicznie zbliżony do najnowszego lotniskowca US Nawy czyli USS Ford, a więc coś, do czego Rosja nawet nie potrafi się zbliżyć) mają ubaw.

 3. X

  Coooraz bliżej święta ! ;)

 4. john3b

  Robota pali im się w rękach. Teraz Niemcy ewentualnie Francuzi powinni ogłosić pakiet pomocy, w końcu przyjaciela nie pozostawia się w biedzie.

  1. X

   A nie lepiej Węgrzy?, to dopiero przyjaciele ;)

 5. easyrider

  Może niech znowu zamówią Mistrale we Francji? Macron sprzeda jako gest dobrej woli :D

 6. Pograbek

  Powinni nazwę zmienić na zapalniczka.

 7. opozycja

  Krazownik lotniczy - nie lotniskowiec. Inna koncepcja budowy - stad ma rakiet tyle co 2 niszczyciele.

 8. tylko_ja

  No kurde, ile razy można podpalać własny lotniskopwiec, żeby go wreszcie utopić! Mogliby się w końcu ogarnąć.....

  1. Marcyk

   E tam ! Wcale się nie pali ! Po prostu idzie całą naprzód i wali mu sadza z komina !

 9. Onyx

  Napiszę jeszcze raz! Ten okręt żywi wielu mieszkańców Murmańska, a kolejne kontrakty pozwalają tym "bardziej zaradnym" wyprowadzać grube pieniądze przeznaczone na remont, dzięki czemu żyje im się lepiej i bardziej dostatnio. W żywotnym interesie nas wszystkich jest, aby nadal był remontowany i pochłaniał coraz większe kwoty z budżetu FR. Nawet jeżeli uda im się go kiedykolwiek wyremontować będzie miał mizerną wartość bojową.

 10. knoxx

  I dobrze, niech się pali ze wstydu. Warto pamiętać, że to jednostka ukradziona Ukrainie.

 11. Phenom

  Szkoda że się nie spalił

 12. Chyżwar

  Biedna Sungasza ma wyjątkowego pecha. Ruscy jej pewnie nie naprawią. Ale niech dłubią przy tym okręcie. Im dłużej, tym lepiej.

 13. bc

  To okręt ukradziony Ukraińcom, karma wraca.

 14. RAF

  Te dwa okręty zabezpieczające to powinny być statki straży pożarnej, aby natychmiastowo reagować.

 15. papa

  Powinni go przemianować na " Czernobaiwka"

 16. Sorien

  Ja bym nie śmiał się z floty jak i lotnictwa Rosji bo to bez sensu... Wiadomo że do niczego się nie nadaje i w niczym nie szkodzi więc też podjerzewam że po wojnie jeżeli w Rosji ktoś ma głowę na karku i wyciągnie wnioski to flota będzie okrojona lotnictwo też na rzecz jedynej realnej siły ruskiej czyli armi lądowej i sił rakietowych

  1. GB

   Od 2 wojny światowej wiadomo że bez przynajmniej przewagi w powietrzu wojska lądowe skazane są na klęskę przynajmniej w Europie.

 17. Paweł69

  Niedawno Rosja ogłaszają że zbuduje 3 nowe lotniskowe, to już nawet nie kabaret tylko żenada,, za rok ogłoszą budowę bazy na Księżycu;)) i gwiazdy śmierci

 18. GB

  Trzeba koniecznie nadmienić że samoloty pokładowe Kuzniecowa wykonywały loty bojowe w większości z lotnisk syryjskich a nie z pokładu okrętu. Przy czym nawet jak operowały z lotniskowca to stracono 1 Su-33 i 1 MiG-29. Okręt ma na koncie także własny dok, choć tu opcją jest taka że to dok chciał zatopić lotniskowiec. I to nie wszystko na koncie okrętu jest też dźwig portowy który się zawalił na Kuzniecowa. O wcześniejszych katastrofach samolotów operujących z okrętu i pożarach, awariach itp. nie chce mi się wspominać.

 19. Niezorientowany

  Jak to u ruskich. Najpierw twierdzili, że w ogóle nie ma uszkodzeń (pewnie samo powietrze się paliło), a teraz już, że nie ma "krytycznych uszkodzeń". Czyli co, znaczy się, że jeszcze nie zatonął? A tak na wesoło: Ruscy udowadniają, że ich technika nawet zimą jest niezawodna. Kuzniecow nawet na mrozie ciągle zapala (się) :).

 20. Niezorientowany

  Jak to u ruskich. Najpierw twierdzili, że w ogóle nie ma uszkodzeń (pewnie samo powietrze się paliło), a teraz już, że nie ma "krytycznych uszkodzeń". Czyli co, znaczy się, że jeszcze nie zatonął? A tak na wesoło: Ruscy udowadniają, że ich technika nawet zimą jest niezawodna. Kuzniecow nawet na mrozie ciągle zapala (się) :).

 21. szczebelek

  Dostarczymy nowoczesny sprzęt w pigułce xd

 22. Esteban

  Cóż za radosna wiadomość. Po raz ... który?

Reklama