Reklama

Siły zbrojne

A-10 Warthog wylądowały w Turcji. Będą operować nad Syrią?

W przyszłych działaniach bojowych US Army szczególną rolę ma odegrać artyleria rakietowa, służąca też do zwalczania okrętów. Fot. Sgt. Christopher M. Gaylord, 5th Mobile Public Affairs Detachment
W przyszłych działaniach bojowych US Army szczególną rolę ma odegrać artyleria rakietowa, służąca też do zwalczania okrętów. Fot. Sgt. Christopher M. Gaylord, 5th Mobile Public Affairs Detachment

Pentagon oficjalnie potwierdził obecność 12 samolotów szturmowych A-10 Thunderbolt II w tureckiej bazie lotniczej Incirlik, wykorzystywanej przez USAF. Maszyny mają stanowić rezerwę operacyjną i mogą w razie potrzeby zostać wykorzystane do działań nad  Syrią lub Irakiem.

Tym samym Departament Obrony USA potwierdził doniesienia agencji AFP, która poinformowała 20 października o lądowaniu tych charakterystycznych maszyn, wykorzystywanych do wsparcia bezpośredniego, w tureckiej bazie wojskowej. Tuzin A-10 zastąpił w Incirlik sześć samolotów F-16 z bazy Aviano we Włoszech, które od 9 sierpnia stacjonowały w Turcji. Maszyny te były wykorzystywane do ataków na Państwo Islamskie w Syrii, operując w ramach OIR (ang. Operation Inherent Resolve), czyli rezerwy operacyjnej włączonej do sił działających w tym rejonie.

F-16 wielokrotnie startowały z Incirlik, aby atakować cele należące do Państwa Islamskiego. Zastąpienie ich dwukrotnie liczniejszą grupą uzbrojonych w 30 mm działka Avanger dedykowanych maszyn szturmowych może wskazywać na planowane wzmożenie działań, lub też na spodziewane zwiększenie zagrożenia w rejonie operacji powietrznej. Niewykluczone jest, że A-10 mają posłużyć do wsparcia działających na ziemi oddziałów wspieranych przez koalicję, takich jak „Syryjska Koalicja Arabska”. 

A-10 jest znacznie wolniejszy od myśliwskiego F-16, ale silne opancerzenie pozwala mu przetrwać intensywny ostrzał, a 30 mm działko zdolne jest do precyzyjnego rażenia celów, w tym również wozów opancerzonych i czołgów. Maszyna może też przenosić szeroki arsenał rakiet i bomb, zarówno kierowanych jak i niekierowanych. 

Reklama

Komentarze (9)

 1. Tomasz Stelmach

  Jeśli zaatakują żołnierzy armii syryjskiej Asada, która walczy przeciwko islamistom, to Rosjanie powinni je zestrzelić. Starczy już amerykańskiego bałaganu.

  1. Polish blues

   Wolisz "ruski" porządek, który mieliśmy od 45 do 89?

  2. ...

   Chyba coś ci się pomyliło.. to strona Amerykańska jest mocarstwem ,więc zestrzelenie amerykanów mogło by się dla nich skończyć tragicznie

  3. cal

   Jasne Kacapski MIR był w Polsce 40 lat i wszyscy wybiarali po tym ruskim porządku Amerykański bałagan ! Zapewne w tym Amerykańskim bałaganie ktoś już się postarał o liste ludzi którzy tu piszą z rosji . Fajne że zdecydowali sie pracowac w jedynie słusznej propagandzie robiąc przy tym błedy gramatyczno - stylistyczne. Od razu można poznać kto tu jest Porawdziwym Polakiem i patriotą sowieckim. Jak by do tego dołorzyć wymowe i brzemienie poszczególnych słów to system swój wróg jest w tym miejscu zupełnie niepotrzebny. Gratuluje świetnej roboty kacapy jak słyszałem Panie i Panowie z osrodka propagandowego pojada do Syrii w pierszej kolejności jako nagrodę za właściwą świadomość kacapskiego miru.

 2. skafit

  Na jakiej podstawie prawnej maja operowac te samoloty w Syrii? I dlaczego jankesi lamia prawo miedzynarodowe przebywajac w syryjskiej przestrzeni powietrznej?

 3. xyz

  Takie coś przydałoby się u nas :)

  1. Pedro

   Najpierw trzeba mieć przewagę w powietrzu żeby je wykorzystać. Ale pomijając ten fakt to w takim a10 pilot ma przynajmniej szansę przeżycia, nie to co w naszym pięknym eksponacie su 22.

 4. voodoo

  Raczej przyglądając się sukcesom w atakach SU25 sprowadzili sobie swoje odpowiedniki,nie sądzę aby były użyte do walk przeciwko wojskom rządowym bo nagle mogło by się okazać że dostali by odpowiedź z Pancyra czy innej Igły.Rosjanie już przegonili Izraelczyków z granicy libańsko-syryjskiej "przytarli nosa" Turkom że przestali bombardować Kurdów a Amerykanów przesuneli w działaniach bliżej granicy syryjsko-irackiej. Tylko w jednym miesiącu swoich poczynań nad Syrią jak zbilansować to z rocznym bombardowaniem ISIS przez kolację saudyjsko-amerykańską to całkiem nieżle

  1. VfV

   Jeszcze nigdy w historii tak niewiele samolotów w tak krótkim czasie nie odniosło tak spektakularnych sukcesów. Cytując klasyka: "Jakbyśmy dwa takie czołgi mieli tobyśmy sami tę wojnę wygrali". Na zdrowie.

 5. Jac

  Właściwie samoloty na właściwym miejscu. Więcej nie trzeba dodawać.

 6. antyfantasta

  "a 30 mm działko zdolne jest do precyzyjnego rażenia celów, w tym również wozów opancerzonych i czołgów." - ostatnim czołgiem, który mógł być zniszczony działkiem A-10 był T-55. W nowszych czołgach powierzchnia, którą mogą spenetrować pociski z A-10 wynosi mniej niż 3% i to jeszcze od tyłu i trafienie w to jest prawie niemożliwe. Dlatego instrukcje operacyjne dla A-10 zabraniają atakowania czołgów nowszych niż T-55 przy pomocy działka i nakazują używać mavericków. Instrukcja np. ostrzega, że ostrzeliwanie T-72 z działka może skończyć się samozestrzeleniem rykoszetami.

  1. SuperSpec

   Tak, tak działko 30mm w Iraku na wylot przestrzeliwało ruskie konserwy typu T-72 armii irackiej.

  2. Ja Waligóra

   Rzeczywiście działo GAU8 nie jest za bardzo precyzyjne, brak precyzji rekompensuje powalającą szybkostrzelnością, dziennikarz jak zwykle przesadził, żeby opis był "bardziejszy". Natomiast w kwestiach szczegółowych z niemałym zdumieniem słyszę, iżby pancerz T-72 był tak znakomicie odporny na pociski z rdzeniem uranowym. Gdzieś to kolego o jakże porywającej ksywce usłyszał? O ile mnie pamięć nie myli, w czasie I i II Wojny w Zatoce "Głuśce" okazały się nader skuteczne w walce z bronią pancerną Sadama. Zapas amunicji do działa (1350 szt) pozwala na kilka zajść na cel. Jeżeli czytałeś instrukcję operacyjną to jaką? FM- który z kolei? Warto abyś ją zacytował przynajmniej w tej części, albo powołał się i wskazał (precyzyjnie) źródło. Szerzenie plotek jest tak samo szkodliwe jak dywersja. A już samozestrzelenie od rykoszetów to czysta fantazja. Zastanawiam się czy zdarzył się w ogóle w historii wojen taki przypadek, że strzelający zginął od odbitego wprost pocisku. Owszem, zdarzało się w walkach powietrznych, że myśliwiec odrzutowy wyprzedzał własne pociski rakietowe (w latach 50-60), ale żeby od rykoszetu od czołgu??? Ciotka paranoja!! A inne tanki np. T-62 i T-64 może zniszczyć kolego antyfantasto?

  3. pisanie durnych komentarzy jest fajne

   "Instrukcja np. ostrzega, że ostrzeliwanie T-72 z działka może skończyć się samozestrzeleniem rykoszetami. " Powiem tylko tyle "Niech moc będzie z tobą młody padawanie bo jeszcze musisz się wiele nauczyć......

 7. Tomasz Stelmach

  W tej chwili ISIS kontroluje korytarz którym transportują ropę do Turcji. Assad zbliża się od południa z okolic Alleppo a Kurdowie od północy do dużego miasta Al-Rakka (Ar-Raqqah). Przez to miasto prowadzą drogi i rurociąg z pól naftowych. Obawiam się że A-10 mają umożliwić Turkom dalsze kupowanie taniej ropy i finansowanie ISIS.

 8. gosc

  Moze to reakcja na prawie zestrzelenie F-16 nad Afganistanem, ktory musial wyrzucic zbiorniki i uzbrojenie aby mogl dotrzec do bazy po uszkodzeniu jego sterow poziomych przez ostrzal nad Afganistanem.

 9. pk79

  Jest Piękny mimo swoich lat. Pamiętam z dzieciństwa sklejanie modeli i ten akurat utkwił mi w pamięci...

Reklama