Siły zbrojne

A-10 Warthog wylądowały w Turcji. Będą operować nad Syrią?

W przyszłych działaniach bojowych US Army szczególną rolę ma odegrać artyleria rakietowa, służąca też do zwalczania okrętów. Fot. Sgt. Christopher M. Gaylord, 5th Mobile Public Affairs Detachment
W przyszłych działaniach bojowych US Army szczególną rolę ma odegrać artyleria rakietowa, służąca też do zwalczania okrętów. Fot. Sgt. Christopher M. Gaylord, 5th Mobile Public Affairs Detachment

Pentagon oficjalnie potwierdził obecność 12 samolotów szturmowych A-10 Thunderbolt II w tureckiej bazie lotniczej Incirlik, wykorzystywanej przez USAF. Maszyny mają stanowić rezerwę operacyjną i mogą w razie potrzeby zostać wykorzystane do działań nad  Syrią lub Irakiem.

Tym samym Departament Obrony USA potwierdził doniesienia agencji AFP, która poinformowała 20 października o lądowaniu tych charakterystycznych maszyn, wykorzystywanych do wsparcia bezpośredniego, w tureckiej bazie wojskowej. Tuzin A-10 zastąpił w Incirlik sześć samolotów F-16 z bazy Aviano we Włoszech, które od 9 sierpnia stacjonowały w Turcji. Maszyny te były wykorzystywane do ataków na Państwo Islamskie w Syrii, operując w ramach OIR (ang. Operation Inherent Resolve), czyli rezerwy operacyjnej włączonej do sił działających w tym rejonie.

F-16 wielokrotnie startowały z Incirlik, aby atakować cele należące do Państwa Islamskiego. Zastąpienie ich dwukrotnie liczniejszą grupą uzbrojonych w 30 mm działka Avanger dedykowanych maszyn szturmowych może wskazywać na planowane wzmożenie działań, lub też na spodziewane zwiększenie zagrożenia w rejonie operacji powietrznej. Niewykluczone jest, że A-10 mają posłużyć do wsparcia działających na ziemi oddziałów wspieranych przez koalicję, takich jak „Syryjska Koalicja Arabska”. 

A-10 jest znacznie wolniejszy od myśliwskiego F-16, ale silne opancerzenie pozwala mu przetrwać intensywny ostrzał, a 30 mm działko zdolne jest do precyzyjnego rażenia celów, w tym również wozów opancerzonych i czołgów. Maszyna może też przenosić szeroki arsenał rakiet i bomb, zarówno kierowanych jak i niekierowanych. 

Komentarze