Reklama

Siły zbrojne

8 tys. rosyjskich żołnierzy rozpoczęło ćwiczenia poligonowe. Tuż przy granicy z Ukrainą

Fot. Mil.ru
Fot. Mil.ru

Rosyjskie siły zbrojne rozpoczęły dwumiesięczne ćwiczenia poligonowe w graniczącym z Ukrainą Południowym Okręgu Wojskowym. Weźmie w nich udział 8 tys. żołnierzy oraz 1,5 tys. jednostek sprzętu i pojazdów bojowych. Ważnym elementem szkoleń będzie „działanie w nieznanym terenie” oraz walka w nocy.

Ministerstwo obrony Federacji Rosyjskiej ogłosiło rozpoczęcie dwumiesięcznych ćwiczeń wojsk lądowych, które obejmą przede wszystkim wojska stacjonujące w Kraju Krasnodarskim (graniczącym z Krymem) i Stawropolskim, obwodzie Wołgogradzkim, Abchazji oraz Północnej i Południowej Osetii.

Formacje wojsk pancernych i zmechanizowanych z pierwszych trzech regionów przemieszczają się w trybie alarmowym na poligon Aszułuk w obwodzie astrachańskim. Formacje z Osetii będą natomiast ćwiczyć na poligonie Tarskoje w Osetii Południowej. Ćwiczenia mniejszego stopnia, realizowane lokalnie, obejmą również inne formacje Południowego Okręgu Wojskowego, np. stacjonujące w Dagestanie czy Abchazji.

Głównym celem tych działań szkoleniowych ma być doskonalenie obsługi zautomatyzowanych systemów dowodzenia i komunikacji, oraz nowych typów sprzętu bojowego. Są to przede wszystkim systemy bezzałogowe oraz czołgi T-90, bojowe wozy piechoty BMP-3 i transportery BTR82A. Bardzo istotnym elementem mają być też szkolenia walki i przemieszczania się w nocy, które zgodnie z planem mają zająć połowę czasu ćwiczeń poligonowych.

Reklama

Komentarze (8)

 1. podbipięta

  Bij Moskale.Bij psubraty

 2. jang

  słyszałem,że podobno ostro ćwiczą tez liczne oddziały rosyjskie w pobliżu granicy z Chinami... ps.w Rosji" w pobliżu" może oznaczać ca 1000 km pps.. z ostatniej chwili-po uściśleniu okazało sie ,że ćwiczą poranną gimnastykę.Ale masowo!!

 3. Steve

  No to chłopcy się wycofali, prawda?

  1. ito

   Umiesz czytać? 8 tysięcy w okręgu wojskowym- obejmującym obszar większy od Polski. Na stałe stacjonuje tam 70 tysięcy żołnierzy- bez żadnych kryzysów ani innych przemieszczeń, po prostu tam mają bazy. Próby robienia z każdej przebieżki paru ruskich szwejów wielkiego zagrożenia dla światowego pokoju zostaw Radkowi, bo ten portal to akurat miejsce w którym warto by patrzeć na sprawy w miarę trzeźwo.

 4. Flanker

  U siebie ćwiczą (w przeciwieństwie do Amerykanów w Polsce) - wolno im!

  1. Macio

   flanker z twoim podejściem to niedługo poćwiczą na twojej żonie matce i może córce,siostrze?

  2. zszokowany

   Amerykanom jak najbardziej wolno u nas ćwiczyć, bo są tu na nasze zaproszenie! Czemu tak wielbisz Rosję, naszego najgorszego wroga?

 5. dddd

  niech się zaćwiczą...juz to jest nudne..i się czytać o tym nie chce ;/

 6. romano

  to jest ten super nowoczesny sprzęt ruskie cymbały

 7. pragmatyk

  Putin chce mieć sprawne odwody.

 8. Przemo

  Jeżeli ktoś myśli, że rosyjska interwencja na wschodzie Ukrainy jest mało prawdopodobna... to może się przeliczyć. Putin zachowuje się jak bokser walczący na dystans, krąży wokół przeciwnika i obserwuje a kiedy widzi sposobność ( czyli gdy nikt się nie spodziewa ciosu ) doskakuje i zadaje pojedynczy cios, potem znowu krąży i obserwuje, czekając na następną okazję. Cały czas dopływają "ochotnicy" z Rosji, separatyści próbują przejąć przejście graniczne, żeby otworzyć drogę zaopatrzenia i posiłków z Rosji, batalion "Wostok" ciągle walczy. Moskwa ogłasza stan wyjątkowy na terenach graniczących z Ukrainą, rozgłasza wieści o tysiącach uchodźców z Ukrainy i zgłasza władze Ukrainy do trybunału wojennego za zbrodnie wojenne. To wszystko razem wygląda jak akcja propagandowa przygotowująca usprawiedliwienie dla "misji pokojowej" a faktycznie inwazji i zajęcia wschodu Ukrainy. Jeśli ktoś liczył, że już jest po meczu i Ukraina jest bezpieczna, to jeszcze za wcześnie na fanfary, Putin obserwuje i planuje kolejny ruch.

Reklama