Reklama

Siły zbrojne

40 000 żołnierzy w siłach reagowania Ligi Arabskiej

Władze Ligi Arabskiej zdecydowały o stworzeniu połączonych sił zbrojnych, przeznaczonych między innymi do walki z organizacjami terrorystycznymi.

Decyzja o stworzeniu wspólnych jednostek została podjęta podczas szczytu w Egipcie. Według dostępnych informacji mają liczyć około 40 tysięcy żołnierzy. W ich skład będą wchodzić także komponenty lotnicze i morskie.

Ustanowienie arabskich sił reagowania wiąże się z zagrożeniem ze strony organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie. National Public Radio donosi, iż wydzielanie jednostek do formacji Ligi Arabskiej będzie się odbywać na zasadzie dobrowolności.

Należy pamiętać, że w chwili obecnej trwają ponadto działania międzynarodowej koalicji pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej w celu wsparcia legalnego rządu Jemenu w walkach przeciwko rebeliantom Huti. Według dostępnych informacji w operacji Decisive Storm bierze udział nawet około 180 samolotów bojowych. Wiadomo już, że w bombardowaniach uczestniczy także lotnictwo Egiptu.

Komentatorzy podkreślają, iż nowa formacja ma również stanowić odpowiedź na potencjalne zagrożenie ze strony Iranu, oskarżanego o wspieranie Huti. Może być wykorzystywana między innymi do operacji zagranicznych, podobnych do obecnej w Jemenie.

Reklama

Komentarze (5)

 1. niktważny

  A w NATO 5 000 i nieustanne marudzenie i ociąganie się i malkontenctwo Niemiec pod amerykańskim parasolem.

 2. AS

  A my mamy szpicę NATO 5.000 masakra

  1. Oj

   Gdzie mamy???????/

 3. MenVis

  Araby będą mieli wspólną armię hehe. A Europa może za 10 lat . U nich wystarczyło jedno spotkanie u nas będą wywiady , autografy , wizyty w zakładach pracy heh.

  1. panorama

   Euro-armia jest sprzeczna z Polskim interesem, tak samo jak strefa euro będzie służyła najsilniejszemu, czyli Niemcom. A bundesrepublice nie zależy na tym, żeby Polska była czymś innym niż kurortem dla emerytów połączonym z fabryką półproduktów dla Niemieckiego przemysłu. Z resztą na portalu jest artykuł dający próbkę tego jak to miałoby wyglądać - jak Niemcom zabrakło chętnych do spania na gorącej koi i nie mogli obsadzić załogami wszystkich okrętów podwodnych, to sobie wymyślili, że Polacy mogliby luki wypełnić. W tej Euro-armii dla Polaków były by miejsca raczej w korpusie szeregowych a nie oficerów. .

 4. Janek I. - Rusty Sparks

  Będę oryginalny i pojadę klasykiem: "Liga rządzi, Liga radzi, Liga nigdy was nie zdradzi!" Pozdrawiam. J.I.

 5. Wisla

  To ilu żołnierzy sił reagowania będzie miało NATO na wschodniej flance i ogólnie w Europie? Podobno całe siły NATO RF wynoszą 30 tyś żołnierzy.

Reklama