Reklama

Siły zbrojne

2000 rakiet kierowanych laserowo dla Iraku

Odpalenie APKWS ze śmigłowca AH-1 Super Cobra. Ilustracja: BAE Systems.
Odpalenie APKWS ze śmigłowca AH-1 Super Cobra. Ilustracja: BAE Systems.

Departament Stanu USA wyraził zgodę na zakup dla sił zbrojnych Iraku partii 2000 lekkich pocisków kierowanych laserowo APKWS, opartych na rakietach kalibru 70 mm.

Według komunikatu agencji DSCA zakres ewentualnej transakcji obejmuje sprzedaż dwóch tysięcy systemów APWKS wraz z pakietem części zamiennych i elementami wsparcia logistycznego oraz technicznego. Szacowana wartość to 97 mln USD, a głównym wykonawcą będą zakłady koncernu BAE Systems w Nashua, w stanie New Hampshire.

APKWS (Advanced Precision Kill Weapon System) to pociski 70 mm naprowadzane laserowo, które powstają w oparciu o rakiety niekierowane tego samego kalibru. Konstrukcja systemu pozwala na wykorzystanie istniejących pocisków rodziny Hydra bez ingerencji w ich konstrukcję. Cechą charakterystyczną APKWS jest między innymi relatywnie niski koszt w stosunku do klasycznych środków precyzyjnego rażenia, a także możliwość zwalczania większej liczby celów przez pojedynczego nosiciela, niż w wypadku użycia cięższych pocisków czy bomb kierowanych.

Pociski APKWS zostały wprowadzone na uzbrojenie śmigłowców AH-1W Super Cobra i UH-1Y należących do Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych i były z powodzeniem używane bojowo w Afganistanie. Zostały one również zamówione przez Jordanię, gdzie będą przenoszone przez samoloty CN-235 dostosowane do pełnienia roli maszyn wsparcia pola walki. Są one także wykorzystywane na śmigłowcach morskich MH-60 Seahawk, należących do US Navy.

Należy pamiętać, że opublikowanie przez agencję DSCA informacji o możliwej sprzedaży uzbrojenia ze Stanów Zjednoczonych nie jest równoznaczne z podpisaniem kontraktu.

Reklama

Komentarze (4)

 1. marek

  Broń b. dobra do niszczenia lekko opancerzonych i nieopancerzonych celów w rodzaju furgonetek masowo używanych przez IS. MBT i ciężkie BWP dominujące na europejskim teatrze operacyjnym stanowczo poza zasięgiem skuteczności tych pocisków. Dobrym rozwiązaniem dla śmigłowców projektu Kruk byłoby połączenie podwieszenia 2 x 4 Spike i 2 x 19 APKWS. Zestaw ten w połączeniu z obracanym działkiem 20-30 mm pod dziobem maszyny daje gwarancję wystarczającej siły ognia.

 2. zigi

  No, my tez dostaniemy, już niedługo, Sikorsky się od-obraził i sprzeda nam jako następców MI-8/17 specjalnie dla nas skrojoną, ubogą wersję BH. Już co po niektórzy aż tupią nogami ze szczęścia:)

 3. QWAS

  Żydzi , Araby , Azjaci (Koreańczycy ) i wszystkie inne nacje dostają od USA czego tylko chcą , my Polacy nawet o wizy od naszego "strategicznego sojusznika " musimy błagać , żebrać i przepłacać !!!

 4. miki

  podejrzewam, że pentagon najpierw zaproponował strategię użycia takich pocisków wobec ISIS, a potem lobował sprzedaż pocisków Irakowi, z finałem jak widać

Reklama