Reklama

Siły zbrojne

2 tys. żołnierzy Czarnej Dywizji na ćwiczeniu Borsuk

Prawie 2000 żołnierzy i więcej niż 500 jednostek sprzętu, w tym wozów i transporterów bojowych, czołgów, armatohaubic i wyrzutni rakiet oraz innego uzbrojenia bierze udział w ćwiczeniu taktycznym z wojskami 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11LDKPanc) - podaje mjr Artur Pinkowski z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

Głównym celem ćwiczenia Borsuk-15 będzie sprawdzenie zdolności i przygotowania 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej (17WBZ) do realizacji zadań zgodnie z wojennym przeznaczeniem. Żołnierze musieli poradzić sobie m.in. z przemieszczeniem brygady z rejonu Międzyrzecza, Wędrzyna i Krosna Odrzańskiego w rejon przeprowadzenia ćwiczenia do Żagania i Świętoszowa - podaje mjr Pinkowski.

Ponadto będą zobowiązani wykazać się umiejętnościami i zdolnością do planowania, organizowania i prowadzenia działań bojowych oraz wykonywania zadań taktycznych i ogniowych w dzień i w nocy. Elementem podlegającym sprawdzeniu będzie również umiejętność wykonywania zadań przeciwdywersyjnych, walka z taktycznym desantem powietrznym, pokonanie przeszkody wodnej oraz planowanie, organizowanie i prowadzenie obrony oraz natarcia. Podczas ćwiczenia żołnierze współdziałać będą z jednostkami układu pozamilitarnego, takimi jak: policja, straż pożarna, czy władze samorządowe. Działania na ziemi będą wspierały bezzałogowe środki rozpoznawcze.

Przyjęta sytuacja operacyjna podczas ćwiczenia „Czarnej Dywizji” nie będzie odzwierciedlać żadnego realnego państwa i nie będzie się odnosiła do jakichkolwiek rzeczywistych uwarunkowań politycznych lub militarnych. Z dnia na dzień żołnierze zostaną przeniesieni w sam środek hipotetycznego konfliktu zbrojnego, który wybuchł na skutek walk mniejszości narodowych o zyskanie większych praw, a także sporów o wpływy na terenach bogatych w złoża gazu, miedzi oraz ropy.

Szkolenie Borsuk-15 stanowi kontynuację trzyletniego cyklu ćwiczeń z wojskami realizowanego w Czarnej Dywizji. Zostało poprzedzone ćwiczeniem dowódczo – sztabowym wspomaganym komputerowo pk. Borsuk-14 w październiku 2014r. Ważnym aspektem szkolenia będzie sprawdzenie gotowości 17WBZ do udziału w organizowanym przez Dowódcę Generalnego Rodzajów SZ ćwiczeniu taktycznym z wojskami pk. Dragon-15, które odbędzie się jesienią br.

Szkolenie Dragon prawdopodobnie będzie się odbywać w udziale wielonarodowym. Rzecznik MON płk Jacek Sońta poinformował wcześniej Defence24.pl, że w szkoleniu brać udział będą wszystkie rodzaje sił zbrojnych, a ze strony Wojsk Lądowych głównym jego elementem będą jednostki 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Według informacji przekazanych przez służby prasowe Bundeswehry, będą w nim uczestniczyć również przedstawiciele niemieckiej armii. W manewrach wraz z Czarną Dywizją będą również prawdopodobnie brać udział elementy British Army.

Podczas ćwiczenia Borsuk zrealizowane będą strzelania i zadania ogniowe zarówno w obronie, jak i natarciu oraz w dzień jak i w nocy. Do ich wykonania przystąpią między innymi pododdziały zmotoryzowane i pancerne oraz pododdziały wsparcia artylerii i przeciwlotnicy z 17WBZ, 10 Brygady Kawalerii Pancernej i 23 śląskiego pułku artylerii - pisze mjr Pinkowski.

Reklama

Komentarze

    Reklama