Siły zbrojne

11 myśliwców za 1 mld USD. Su-35 polecą do Indonezji

Fot. Suchoj
Fot. Suchoj

Indonezja zapłaci Rosji ponad 1 miliard USD za dostawę 11 myśliwców Su-35 - podały w poniedziałek media w Rosji. Dostawy mają odbyć się w dwóch etapach. Najpierw Rosja przekaże Indonezji osiem Su-35, a potem trzy kolejne maszyny.

Latem zeszłego roku rosyjski koncern zbrojeniowy Rostiech (Rostec) i indonezyjska państwowa firma handlowa podpisały list intencyjny związany z kontraktem na dostawę myśliwców. Porozumienie to przewidywało, że za rosyjskie Su-35 Dżakarta częściowo zapłaci towarami produkowanymi w Indonezji. Chodzi m.in. o dostawy kauczuku. Kontrakt na dostawę 11 myśliwców oba kraje zawarły 15 lutego br.

Maszyny zajmą miejsce 12 przestarzałych myśliwców F-5E/F Tiger II. Rosjanie rywalizowali o zamówienie dla indonezyjskich sił powietrznych z Amerykanami oferującymi F-16C/D Block 52 oraz Szwedami, którzy chcieli sprzedać Dżakarcie Saaba Gripen E/F. Jednym z kluczowych czynników, który zadecydował o wyborze rosyjskiej konstrukcji, jest jej podobieństwo do używanych przez indonezyjskie siły powietrzne Su-27 i Su-30, co pozwoli ograniczyć koszty eksploatacji. Indonezyjczycy potwierdzają też dobre doświadczenia z rosyjskimi maszynami, których obecnie mają 16 sztuk (pięć Su-27SK/SKM i jedenaście Su-30MKK/MK2).

Doradca prezydenta Rosji ds. współpracy wojskowo-technicznej Władimir Kożyn mówił w lutym br., iż Moskwa ma nadzieję na zawarcie w tym roku - poza kontraktem z Indonezją - umów z innymi państwami, również dotyczących dostaw Su-35, jak również bombowców Su-32 (eksportowej wersji Su-34) i myśliwców MiG-29.

Według danych Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI) na Rosję przypada 22 proc. globalnego eksportu broni.

PAP/MR

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.