Reklama

Siły zbrojne

1000 lotów AWACS w ramach wsparcia wschodniej flanki NATO

Fot. shape.nato.int
Fot. shape.nato.int

NATO poinformowało o wykonaniu tysięcznego lotu samolotu rozpoznania i kontroli powietrznej E-3 należącego do Sojuszu, podczas którego wykonywane były zadania dozoru i kontroli przestrzeni powietrznej państw Europy Środkowo-Wschodniej i Turcji.

Samolot NATO E-3 wykonał pierwszy lot w ramach programu dozorowania i kontroli przestrzeni powietrznej państw Europy Środkowo-Wschodniej 13 marca 2014 roku. Program rozpoczęto w wyniku sytuacji na Ukrainie i Krymie, początkowo loty wykonywano nad Polską i Rumunią. W ramach wzmocnienia zdolności rozpoznania przestrzeni powietrznej Sojuszu rozpoczęto także loty nad rejonem Morza Bałtyckiego i Turcją.

Tysięczny lot miał miejsce 11 lutego, wykonał go samolot NATO E-3A z numerem LX-N 90456, na pokładzie którego znajdowała się załoga złożona ze specjalistów z 10 państw. Maszyna pochodziła z bazy sił powietrznych NATO w Geilenkirchen.

Samoloty E-3 należące do Sojuszu, biorące udział w programie, startują z baz w Geilenkirchen w Niemczech, Aktion w Grecji, Monya w Turcji, Trapani we Włoszech i Oerland w Norwegii, część lotów wykonały także samoloty brytyjskie E-3D, działające w ramach Powietrznych Sił Wczesnego Ostrzegania NATO, jak również E-3F lotnictwa francuskiego i E-7T tureckich sił powietrznych. W komunikacie podkreśla się, że maszyny AWACS będą w przewidywalnej przyszłości odgrywać istotną rolę w działaniach wsparcia krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Turcji, realizowanych przez NATO.

Reklama

Komentarze (3)

  1. Franek

    Nabycie 3 samolotpw AWACS na platformie Saaba 2000 czy tanszym brazylijskim Embraer E-99A to powinien byc jeden z priorytetowych zakupow dla polskich sil zbrojnych obok systemow obrony przeciwlotniczej. Przeciez te cuda mozna dzis kupic za okolo 200mln dolarow. Takze to nie jest juz zaden luksus, a konieczny warunek dzialania nowoczesnych, niezaleznych od widzi-misie sojusznikow sil zbrojnych RP!

  2. say69mat

    def.24.pl: 1000 lotów AWACS w ramach wsparcia wschodniej flanki NATO say69mat: Dlaczego lotnictwo Włoch systemy rozpoznania ubogaca o potencjał G550 CAEW??? Dlaczego, będąc krajem frontowym, nie dążymy do posiadania samolotów rozpoznania radioelektronicznego. Budując system niezależny od sieci radarów naziemnych???

  3. neptun

    Co to znaczy: ".... loty nad rejonem Morza Bałtyckiego i ...." ?

Reklama