Geopolityka

Samolot USA przechwycony przez chińskie Su-30

Fot. Alex Beltyukov / Wikimedia Commons / CC 3.0.
Fot. Alex Beltyukov / Wikimedia Commons / CC 3.0.

Dwa chińskie samoloty Su-30 dokonały "nieprofesjonalnego" przechwycenia samolotu USA do wykrywania promieniowania, gdy ten wykonywał rutynowy lot w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Morzem Wschodniochińskim - przekazała armia amerykańska. 

"Ta sprawa jest omawiana z Chinami za pośrednictwem właściwych kanałów dyplomatycznych i wojskowych" - oświadczyła rzeczniczka amerykańskich sił powietrznych ppłk Lori Hodge.

Jak dodała, ocena incydentu opiera się na wstępnych raportach załogi przechwyconego specjalistycznego samolotu badawczego Boeing WC-135, w których opisano "manewry chińskiego pilota, a także prędkość i bliskość obu (chińskich) samolotów". Hodge powiedziała, że armia USA wszczęła dochodzenie w sprawie czwartkowego incydentu. Zaznaczyła, że WC-135 w chwili przechwycenia wykonywał rutynową misję w zgodzie z zasadami prawa międzynarodowego.

Czytaj także: Chiny skopiują napęd Su-35? "Sześć silników na samolot"

Chiny wysuwają roszczenia terytorialne do niemal całości akwenów Morza Wschodniochińskiego i Morza Południowochińskiego, wbrew protestom pozostałych państw regionu - przypomina w piątek BBC. 8 lutego w pobliżu mielizny Scarborough na Morzu Południowochińskim doszło do incydentu z udziałem samolotu szpiegowskiego P-3 amerykańskiej marynarki wojennej i chińskiego samolotu wojskowego, które zbliżyły się do siebie na odległość 305 metrów. Strona amerykańska określiła wówczas ten incydent jako niebezpieczny, ale i nieunikniony.

Czytaj także: USA zablokują dostęp Chin do kluczowych wysp?

PAP - mini

Komentarze (13)

 1. jacek

  Jakie podstawy mają chińskie roszczenia?- to ,że dżonki pływały po okolicznych morzach świata już w xv w ? - to trochę za mało - ten kraj pokaże jeszcze swoje wyjatkowo agresywne oblicze juz niedługo....

 2. Jak zostanie przechwycony rosyjski samolot - to wiadomo, ze szpiegowski. Jak zostanie przechwycony amerykański samolot - to wiadomo, że badawczy...

 3. Whiro

  Do Gall anonim. Jeśli napieranie na samolot USA było w strefie międzynarodowej to było to nieprofesjonalne. Tam mogą co najwyżej być ale zachować Przepisy bezpieczeństwa.

  1. Urko

   Tak formalnie to trybunał w Hadze uznał ten obszar za strefę ekonomiczną Filipin. Chińczycy się tam panoszą i roszczą sobie prawa do wszystkiego w okolicy, tak jak 85% Morza Południowochińskiego. Poza Filipinami i Chinami do mielizny Patang i leżących na niej wysepek mają też pretensje: Wietnam, Malezja i Brunei...

 4. rozczochrany

  "samolot do wykrywania promieniowania". Czyli samolot zwiadu elektronicznego. Po co to udawanie. A przechwycenie było nad obszarem spornym który Chińczycy uwazają za swój.

 5. ffaafs

  No i co z związku z tym ? Często takie incydenty na całym świecie się zdarzają.

 6. ffddf

  Ładne zdjęcie. Co prawda to Rosyjski a Nie Chiński egzemplarz

 7. Gall Anonim

  Jeżeli chińskie myśliwce zmusiły amerykańską maszynę do wycofania się, to przechwycenie było jak najbardziej profesjonalne.

  1. puenta

   Jeśli samochód wjedzie Ci przed sam zderzak z prędkością identyczną jak Twoja, nie zmuszając Cię do hamowania, ani zmiany kierunku jazdy to znaczy, że wykonał ten manewr profesjonalnie? P.S. Dodaj do tego, że jedziesz ciężarówką.

  2. grzesiek

   ale do wycofania się skąd z przestrzeni nad wodami międzynarodowymi?

  3. yaro

   Żeby to nie skończyło sie tak jak kiedys kiedy Chińczycy zmusili wywiadowczy samolot USA do wylądowania na swoim terytorium i sobie wszystko przepatrzyli, wtedy Ameryka nabrała wody w usta i dziś nie zrobiła by więcej.

 8. van

  "mielizny Scarborough" język w słuzbie propagandy, akurat strona chińska nie uważa aby Scarborough to była mielizna tylko regularna wyspa należąca do terytorium Chin, a co za tym idzie to nie są żadne wody międzynarodowe. dla poszukujących obektywizmu polecam zdanie drugiej strony - anglojezyczny kanał agnecji Xinhua

 9. Bb

  Ha ha wczoraj było polskie F-16 przechwycily rosyjski samolot szpiegowski. Dziś mamy chińskie Su-30 przechwycily samolot usa. Gdzieś tylko znikła adnotacja, że byl szpiegowski ;-) Oczywiście przechwycenie było nieprofesjonalne. Ciekawe co na to Chińczycy ;-)

 10. lk5

  "...samolotu szpiegowskiego P-3 amerykańskiej marynarki wojennej..." szpiegostwo jest chyba zakazane prawem międzynarodowym. Szpiedzy nie są chronieni żadnymi konwencjami międzynarodowymi. Z tego co wiem, oficjalnie, żadne państwo świata nie posiada żadnych środków szpiegowskich. Są agencje i służby wywiadowcze, informacyjne, ale nie szpiegowskie? I to w międzynarodowej przestrzeni? Szpiegowanie, to wrogie działania podejmowane przez środki pozbawione oznaczeń państwowych. P-3 to samolot zwiadu EM i w barwach Navy nie może szpiegować nawet jakby chciał.

 11. KrisNY

  Dziwne ze jakos zawsze Rosjanie i Chinczycy przechwytuja samoloty rozpoznawcze i transportowe. Jakos nie kwapia sie do mysliwcow.

 12. ali z bali

  Czyżby dwie miary mierzenia incydentów - na Bałtyku oraz morzu Chińskim ? W pierwszym nie profesjonalizm Rosjan , w drugim oczywiście profesjonalizm USA ? To tylko przeganianie maszyn na morzach w międzynarodowej strefie !!!!

 13. tak tylko... 3

  Wczoraj pisaliście, że Polskie F-16 przechwyciły Rosyjskiego "Szpiega" Dziś Chińczycy przechwycili USA szpiega.