Saab dostarczy systemy przeciwminowe do „Kormoranów”

12 lutego 2020, 12:06
Zrzut ekranu 2020-02-12 o 12.19.40
Rys. Saab
Reklama

Saab otrzymał zamówienie na dostawy systemu „Double Eagle SAROV”, przeznaczonego do działań przeciwminowych (MCM). System zostanie dostarczony dla niszczycieli min typu Kormoran II, budowanych dla polskiej Marynarki Wojennej przez polskie Konsorcjum. Dostawy zaplanowano na lata 2021-2022.

Zamówienie złożył jeden z człowiek Konsorcjum tj. Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. (OBR CTM S.A.), który w projekcie budowy niszczycieli min odpowiada za wytworzenie i dostawę na okręty Zintegrowanych Systemów Walki, Systemów Wojny Minowej opartych o sonary z rodziny SHL oraz Systemów Obrony Biernej. Systemy Double Eagle SAROV firmy SAAB zostaną wyposażone zgodnie z wymaganiami Marynarki Wojennej RP.

„Cieszę się, że nasze świetne relacje z OBR CTM S.A. zaowocowały tą umową, dzięki której Marynarka Wojenna RP pozyska wiodący na świecie system Saab stworzony do działań przeciwminowych.” – powiedział Jyrki Kujansuu, szef Saab Polska.

„Elastyczna i modułowa technologia opracowanego przez nas Systemu Zarządzania Walką „SCOT”, który stał się fundamentem technologicznym Zintegrowanych Systemów Walki „Kormoranów”, pozwala na integrację w jego ramach dowolnych elementów. W tym oczywiście nowo pozyskanych pojazdów podwodnych.” – stwierdził Prezes Zarządu OBR CTM S.A. Marcin Wiśniewski.

image
Rys. Saab

System Double Eagle SAROV Saaba został opracowany do działań przeciwminowych. Zapewnia efektywność działań od rozpoznania po neutralizację min. System Double Eagle SAROV może być wyposażony tak, by operować zarówno jako pojazd zdalnie sterowny (ROV) przy użyciu kabloliny, jak i niezależnie jako autonomiczny pojazd podwodny (AUV), wykorzystując własny napęd zasilany z baterii.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Reklama
kali naukowiec
czwartek, 13 lutego 2020, 22:35

I znowu kraj który ma z dziesięć razy mniej profesorów sprzedaje nam produkt . Nasi profesorowie, nasze instytuty, doktorzy nie za dużo ich, skoro nie widać efektów ich pracy? Prezydent wręcza tytuły, stopnie za co? Za nieudolność profesorów, którzy nie wiele potrafią, nie wiele umieją? NIedługo to i Nepal będzie nam sprzedawał technologie a "uczeni" profesorowie będą tam jeździć by się uczyć od pasterzy jaków na górskich przełęczach. Dramat. Gdzie się nie spojrzy to trzeci świat, nawet niektóre już kraje afrykańskie mają b.dobrą myśl naukową a u nas ciągle: dwory, koterie kto z kim , kiedy i za ile. Bałwochwalstwo "naukowe" czyli zwykła ciemnota. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich, ale większość na pewno.

Bosmanz Pucka
czwartek, 13 lutego 2020, 11:28

Kormorany oczyszcza pas wodny dojścia do Świnoujścia. To jest sukces zapora minowa od Bornholmu obroni wyladunek

Coddybancks 20 - - - >
środa, 12 lutego 2020, 21:15

Musimy mieć okręty nawodne i podwodne żeby ruskie nie podpłynęły do brzegu i wysadziły desant , albo pod wodą odpaliły rakiety i odpłynęły bez odwetu !!!

SimonTemplar
środa, 12 lutego 2020, 17:23

To naprawdę dobry krok i cieszy, że w tym obszarze dzialan polska MW rozwija się szybko. Ale mnie bardzo martwi ciągły brak uzbrojonych okrętów wojennych. Stare fregaty, lecie rakietowe, muzealne korwety, praktyczny brak OP. Dlaczego nie budujemy dobrze uzbrojonych korwet na Bałtyk? 10 do 12 szt. takich okrętów z pociskami p.okrętowymi i obroną p.lotniczą. Z możliwością wykrycia i zwalczania OP przeciwnika. Do tego 3 lub 4 nowe okręty podwodne z rakietami manewrujacymi. I kilka patrolowców lepiej uzbrojonych niż ten niewypał Ślązak. I na Bałtyk wystarczy. A my 6 holowników w planie mamy. Do czego?

Napoleon
czwartek, 13 lutego 2020, 11:40

A Pan łaskawie powie za co taka flota? Najtańsze OPNT z AIP to obecnie kwoty ok 3mld. Korwety od 1.5mld bez JO. Wszystko fajnie tylko na cóś takiego potrzeba z 30mld bo i śmigłowce ZOP dojdą. Skąd liczba 10-12 korwet? Życzenie czy pojawiły się nowe analizy w tym zakresie? Przeoczyłem.

Kim
środa, 12 lutego 2020, 19:24

Co nam po MW skoro nie jesteśmy w stanie na lądzie (i w powietrzu) obronić terenu i porty stracimy

Extern
czwartek, 13 lutego 2020, 09:19

Dokładnie tak, Polska to co ważne zawsze przegrywała na lądzie, bo to o nasz teren który jest pomostem pomiędzy wschodem a zachodem zawsze sąsiadom chodziło. Oczywiście dostęp do morza jest istotny dla nas w czasie pokoju, bo wiadomo tani transport i handel, ale trzeba pamiętać o priorytetach.

Mik
czwartek, 13 lutego 2020, 08:56

A po co nam wojsko skoro nie mamy szans, a przecież prawdziwe wojsko jest np. w Berlinie... Proponuję (za pomysłem Laskowika) wypowiedzieć wojnę USA i poddać się za godzinę. W ten sposób staniemy się kolejnym stanem USA.

bender
środa, 12 lutego 2020, 22:43

Może odwrotnie: utrzymanie szlaków morskich jest w naszym żywotnym interesie.

Tweets Defence24