Reklama

Polityka obronna

Rząd przyjął program modernizacji służb mundurowych

Fot. Policja
Fot. Policja

Rada Ministrów zaaprobowała projekt ustawy o ustanowieniu „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017-2020”. Jego zadaniem będzie zwiększenie wydatków na służby podległe pod MSWiA, w celu ulepszenia infrastruktury, zakupu nowego sprzętu i zapewnienia wyższych płac.

Prace nad ustawą o ustanowieniu „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017-2020” rozpoczęły się z inicjatywy ministra Mariusza Błaszczaka. Ten priorytetowy projekt MSWiA stanowi nawiązanie do programu modernizacyjnego zapoczątkowanego przez premiera Jarosława Kaczyńskiego w 2007 r. Projekt ustawy został ukończony w czerwcu bieżącego roku i został złożony do akceptacji Rady Ministrów. Po złożeniu i uwzględnieniu poprawek przez poszczególne ministerstwa dzisiaj Rada Ministrów zaakceptowała ustawę.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, modernizacja obejmie wszystkie służby podległe MSWiA, tj. Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Biuro Ochrony Rządu. Kwoty przydzielone im w ustawie zależą od potrzeb i zadań realizowanych przez każdą z formacji. Zgodnie z ustawą z budżetu państwa zostanie przeznaczonych na realizację Programu około 6,5 mld zł, z czego w: 2017 r. - 1.4 mld zł, 2018 r. - 1.3 mld zł, 2019 - 2.4 mld zł zaś w 2020 r.- 1.3 mld zł.

Zgodnie z ustawą Program modernizacyjny obejmuje realizację inwestycji budowlanych, zakupów wyposażenia formacji (w zakresie sprzętu transportowego, uzbrojenia i techniki specjalnej, informatyki i łączności) oraz wyposażenia osobistego i ochronnego funkcjonariuszy. Ponadto celem Programu jest wzmocnienie motywacyjnego systemu uposażeń funkcjonariuszy poprzez podwyższenie wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy, a także zwiększenie konkurencyjności wynagrodzeń pracowników cywilnych formacji poprzez dokonanie podwyżek.

Z całej kwoty w 2017 roku ok. 610 mln zł będzie przeznaczonych na podwyżki, które dotyczyć będą około 150 tys. funkcjonariuszy oraz około 30 tys. pracowników cywilnych czterech formacji podległych pod MSWiA. W związku z tym od nowego roku pensje funkcjonariuszy wzrosną o 253 zł, a pracowników służb o 250 zł.

Ustawa zakłada też realizację nowych inwestycji i zakupów. Szczególny nacisk położono na wyposażenie funkcjonariuszy w nowoczesny sprzęt, dzięki któremu będą oni mogli sprostać stojącym przed nimi współcześnie wyzwaniom. Na ten cel przeznaczono ok. 780 mln zł.

Program modernizacji służb obejmie lata 2017-2020. W tym czasie konsekwentnie realizowane będą działania, których celem będzie poprawa sprawności działania tych formacji. Program będzie realizowany przez Komendantów Głównych Policji, PSP, SG i szefa BOR, a nadzór nad całością będzie sprawował Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Reklama

Komentarze (20)

 1. strażak

  Podobno od małego marzyłem, żeby zostać strażakiem. Moje życie tak się potoczyło, że udało się. Obecnie pracuję od 10 lat. Kiedy zaczynałem koledzy z osiedla wyśmiewali mnie, że w życiu nie poszliby do takiej pracy za 900zł, bo taka była stawka. Obecnie zarabiam 2500zł na rękę, czy to dużo? Dla niektórych pewnie tak, ale biorąc pod uwagę, że niejednokrotnie miałem sytuację o włos od własnej śmierci (przywaliła mnie ściana w pożarze budynku, wyrwało zawór w butli gazowej podczas gdy byłem wewnątrz domu, który gasiliśmy i chłodziłem tą butlę i jeszcze kilka innych). Biorąc pod uwagę, że od kilku lat ja i moi koledzy z jednostki nie mamy możliwości awansu oraz jakiejkolwiek podwyżki (poza tą wielką 200zł od Ministra Błaszczaka), ponieważ ciągle słyszymy, że stanowiska i grupy są zablokowane i nie ma pieniędzy. Kiedykolwiek spotykam kolegów z którymi chodziłem do szkoły i na studia omijam temat za zarobków bo każdy z nich już dawno mnie przeskoczył, jest mi po prostu wstyd przyznać ile zarabiam mając ukończone studia, znając język obcy oraz mając jeszcze kilka innych atutów. Po tych latach, które przepracowałem a raczej przesłużyłem moje nerwy są na wykończeniu. Niejednokrotnie miałem do czynienia z topielcami, wisielcami, zwęglonymi zwłokami orz zmywałem części ludzkich szczątków z drogi po wypadkach, jak również wydobywałem je z wnętrza pojazdów. To wszystko jest w stanie zrozumieć tylko ten, kto miał z tym do czynienia. Ludzie mówią, że to prestiż być strażakiem, tylko czy to wystarczą, żeby utrzymać rodzinę, mając w świadomości, że za każdym razem kiedy idę na służbę, może już z niej nie wrócę i nie zobaczę więcej ukochanej żony i dziecka. Strażacy to ludzie na których narzuca się na prawdę wiele i coraz więcej. Nie trzeba tego tłumaczyć, wystarczy oglądać wiadomości. Ten stres w nocy i ciśnienie kiedy włączają się "dzwonki", ta niemoc kiedy dom jest cały w płomieniach a Ty wiesz, że już nie jesteś w stanie wydobyć z niego ludzi a nie raz dzieci. Odpowiedzialność za każdy zły ruch podczas wydobywania osoby poszkodowanej ze zmiażdżonego jak puszka pojazdu. To wszystko odbija się na każdym z nas tak bardzo i przenosi negatywne emocje do życia prywatnego. To całe poświęcenie, które oglądacie codziennie na ekranach swoich telewizorów i na żywo ceni się w naszym kraju tak nisko. Z wyrazami szacunku Strażak

 2. pplicja

  Szanowni Państwo na sprawną Policję składa się praca funkcjonariuszy jak i pracowników cywilnych.Bardzo się cieszę,że wreszcie ktoś łaskawie zauważył tych ostatnich.Mają mniejszą siłę przebicia,wykonują kawał dobrej roboty.Pozdrawiam serdecznie.

 3. Paweł

  Policjant na ulicy ma 253 zł, a pracownik cywilny 250 zł podwyżki, gdzie sens i logika! Jakie zagrożenie ma ten co siedzi 8 godzin za biurkiem i w razie pomyłki poprawi kartkę papieru, a policjant najmniej nagana i zero nagród, podwyżek i awansów przez 3 miesiące??? Dziękujemy rządowi i naszym związkom zawodowym!!!

  1. pracownik

   Ile podatku płaci policjant, a ile pracownik policji? policjant 18%, pracownik 35%. w 2015 roku policjanci dostali 200 zł brutto podwyżki tj. 160 netto do podstawy, a jak to ujmę znienawidzeni przez jaśniepaństwo policjantów nieroby "cywile" 114 brutto tj. 70 zł do podstawy. Dodam tylko, że pracownicy cywilni w policji nie zajmują się wyrzucaniem gnoju spod smoka, tylko pracują w szeroko rozumianej logistyce tj. w finansach, zaopatrzeniu, kadrach, obrabiają szeroko rozumianą statystykę, zajmują się rejestracją procesową i operacyjną. Jednym słowem robią to co czym kiedyś zajmowali się policjanci, póki ich stanowiska nie zostały ucywilnione. każdy zna sowje miejsce w szeregu, ale każdy z nas czy to policjanci, czy pracownicy cywili mamy takie same żołądki.

  2. janek z wawy

   to teraz podaj jeszcze jaką pensję ma policjant na luicy i pracownik za biurkiem - bo wciskasz nam tu niezły kit!

  3. Stopi

   Ta że oni zarabiają 1500 a my ponad 3000 ... a zakupy robić muszą w tych samych sklepach.

 4. diablo

  a ja ide do wojska tam sie nic nie robi biegac lubie a pensje duzo wyzsze

 5. Marko

  Nie masz pojęcia jak jak jest a się odzywasz. Jak mówi bloody baroon. Ja jak i wielu innych nie ma żadnych pleców i jakoś udało się ostać. A ja byś był na testach sprawnościowych sam byś zobaczył... sieroty niektóre nie mają siły podnieść manekina czy przeskoczyć przez 0,5 m. płłotek. To o czym my mówimy??? Większość ludzi stratuje do służb mając dwadzieścia kilka lat a ic sprawność fizyczna jest na poziomie średniego emeryta. Więc nie gadaj głupot. Nie wiedziałem jeszcze nikogo kto zdał sprawnościówkę i się nie dostał. Zazwyczaj większość.

 6. Patriota

  Należy także zmienić system zatrudniania w powyższych instytucjach. Bez pleców i znajomości nie ma szans na dostanie się do w/w służb. Dyrektorzy i komendanci porobili sobie folwarki z państwowych instytucji a 'człowiek z ulicy' nie ma szans na dostanie się do służb. To jest sytuacja o której wszyscy wiedzą a nikt nic nie robi. I jak ma być dobrze w tym kraju skoro takie patologie są na porządku dziennym a przyjmowani są ludzie z przypadku?

  1. bloody baroon

   Dostać się bez znajomości wcale nie jest tak trudno, no może nie licząc PSP, ale na pewno późniejszy awans w tych formacjach już do łatwych nie należy, bez znajomości to tylko niskie stanowiska i można obserwować jak szybko awansują "dziwni" ludzie bez pojęcia i umiejętności, a później okazuje się że kogoś tam mają...

 7. m

  Ciekawe kiedy modernizacja zacznie się wiązać ze zmianami organizacyjnymi, reformą struktury etatowej itp. kwestiami, które są prawdziwą bolączką służb. Na stanowiskach decyzyjnych wciąż brak ludzi mających pojęcie o funkcjonowaniu służb, za to do uszu ministra wciąż bez trudu docierają różni wewnętrzni lobbyści dbający o interesy własnej kasty (co doskonale widać w wojsku, które od lat nie potrafi rozstrzygnąć nawet kwestii pistoletu służbowego w ilości 20 tyś. egzemplarzy, chociaż czerpie z budżetu niemałe środki - a nie dorównuje armii fińskiej, która jest z poboru :). Głupotą było wycofywanie się z posterunków - przeciwnie, należało zwiększać liczbę stanowisk prewencji, aby zwiększyć ich obsadę i przekształcać w komisariaty (zamiast tworzyć stanowiska "zabiurkowe": należy redukować obsadę KWP, które dublują niektóre funkcje z CBŚP). KWP powinien stanowić organ nadzoru i wsparcia dla poziomu KPP / KMP dysponując siłami tj. OPP,, AT, ośrodki szkolenia zaś WWK i WTO należałoby przenieść w całości do CBŚP, tworząc samodzielną służbę do zwalczania przestępczości zorganizowanej i najpoważniejszych zbrodni, zaś policję ukierunkować na pozostałe zagadnienia codziennego zapewnienia ładu i porządku. WPA należy całkowicie zlikwidować tworząc analogiczne komórki w ramach administracji wojewody obsadzone przez cywili: prawników również z uprawnieniami instruktorów strzelectwa (do komórek zajmujących się pozwoleniami i licencjami). Zaoszczędzone etaty można przeznaczyć na bardziej potrzebne stanowiska w patrolach i dochodzeniówce, zaś pion AT w ogóle przekształcić np. na wzór opracowany przez ludzi z BOA (5 jednostek CT rozmieszczonych w całym kraju, zaś pozostałe pododdziały jak WR). Inwestowanie pieniędzy w nie do końca efektywną strukturę to marnotrawstwo - wystarczy zobaczyć, jak ewoluuje policja np. w NY w USA.

 8. Sierż szt Buli

  Chyba już czas najwyższy... może w stolicy mają sprzętu pod dostatkiem. W moim KMP w ART na drodze jeździ 40 policjantów a radiowozów mamy 4 i 3 motocykle. Na warsztacie stoi kilkanaście aut, bo musi przyjść zgodą na remont po wcześniejszej wycenie. No i tak sobie stoją po 2-3 miesiące... to woła o pomstę do nieba...

  1. F-sz

   Stolica właśnie wbrew pozorom wcale tak dobrze się nie ma. Patrole piesze RD ze względu na brak pojazdów, latarki służbowe identyczne jak te z MO (na kwadratowe baterie), no i "blache" dostajesz po co najmniej 3 latach ;)

 9. policjant

  Znowu jakieś ochłapy do pensji. Huraaaaaaa

 10. glina

  ja się ciesze bo jedyne podwyżki jakie dostaje to nie na wniosek przełożonego tylko te z urzędu

 11. Piotr34

  A kiedy im "zmodernizuja" system emerytalny?Bo obecny doi budzet do golej gleby.

 12. obserwator

  nie mów że wyrzucili pułkowników bo w Krakowie na miejskiej dalej gościu pracuje i ma sie całkiem dobrze.

  1. zuuuumo

   nie tylko na miejskiej bo w gdzie indziej też...i to nie jeden!!!!

 13. SOK

  a co ze Strażą Ochrony Kolei ??? miała być ustawa i jej nie ma :(

  1. Afgan

   Ustawa o SOK była bublem prawnym i tam tak na prawdę nie chodziło o usprawnienie tej formacji tylko o rozszerzenie uprawnień socjalnych i emerytalnych funkcjonariuszy SOK. Ustawa ta z czasem wejdzie w życie ale nie w proponowanej formie.

 14. facio

  a co z milicjantami i SB kami, którzy dalej sobie pracują w policji? Wyrzucili generałów i pułkowników, a zatwardziali sb cy i milicjanci siedzą se dalej!

  1. sten

   sb-cy to zostali zweryfikowani pozytywnie w 1990 a milicjantow nikomu sie nie chcialo weryfikowac.minelo juz 27 lat i musisz jeszcze poczekac kilka aż sami sie zdecyduja na odejscie na emerytury ,bo innej prawnej mozliwosci nie widze.moze część odejdzie jak dostana te obiecane podwyzki?

  2. Pecet

   SB-ki? - pierwsze słyszę aby się takie jednostki ostały, one już dawno na emeryturach. Zostały jakieś niedobitki z dawnej Milicji, ale oni też w większości albo odchodzą albo będą odchodzić. Cierpliwości za ok. 4 lata w Policji będą tylko funkcjonariusze po 89r.

 15. SLAW69

  Mniej poważnie: Może pomyślałby ktoś o zmianie ubranek dla policji, bo wyglądają jak ciecie.

  1. Pecet

   Z tego co można wyczytać to aktualnie testowane jest nowe umundurowanie mające zastąpić te czarne przestarzałe moro. Kiedy ono wejdzie? tego nikt nie wie.

 16. oszołom

  tak naprawdę największe pieniądze zaplanowano po upływie kadencji! zatem my obiecujemy a niech realizuje kto chce!

 17. BB

  250 zł szaleństwo!! Czyli BORowik odpowiedzialny za życie prezydenta będzie zarabiał już prawie 4000zł...To prawie tyle co kierowca autobusu w ZTM... Na pewno będzie bardzo profesjonalnie...

  1. tak to chyba wygląda

   Tak, ZTM 4.000, akurat, obudź się.

  2. kol

   który kierowca autobusu tyle zarabia? Zarobki policjantów są średnie... ale nie rażąco niskie jak innych pracowników administracji czy pracowników w korpusie służby cywilnej. Wkurza mnie wcześniejsze prawo do emerytury. Dlaczego policjant ma prawo pracować krócej, a murarz pomimo ciężkiej pracy fizycznej musi pracować do 67 lat życia?!

  3. Bartek

   Panie a gdzie w ZTM'ie (w jakim mieście) kierowca tyle zarabia? Bo u mnie to tak 1800-2000 zł na rękę i to wszystko.

 18. MarioWRO

  Nie popadajcie w hura-optymizm, uwierzę jak obaczę kasę na koncie ;p

 19. FutureBot

  Absurdem jest ze cywile dostana wieksza podwyzke niz mundurowy Smiech na sali

  1. Mms

   A masz drogi czytelniku świadomość ile zarabiają pracownicy cywilny takich formacji?

  2. pol

   Sam jestem funkcjonariuszem i chciałbym zarabiać godziwie, ale spójrz ile zarabiają cywile!!! A, że dostaną podwyżkę o 15 zł wyższą... i co z tego?

  3. pewny

   absurdem są skandalicznie niskie zarobki zwłaszcza wśród cywilów

 20. WYKONCZONY

  NARESZCIE......POLICJI ZABIERALI CO MOGLI DO TEJ PORY....ZACZELI OD INFLACYJNEGO SKONCZYLI NA ZWOLNIENIACH LEKARSKICH I OBSŁUGACH POJAZDÓW....

Reklama