Rosja znów straszy NATO, tym razem w związku z Nawalnym [KOMENTARZ]

9 lutego 2021, 15:57
840_472_matched__ozrljs_ac804a99dbd7fe7b4d2f856532639c76
Fot. mid.ru
Reklama

Członkowie założonej przez Aleksieja Nawalnego Fundacji Walki z Korupcją to "agenci wpływu" działający w imieniu NATO - napisała we wtorek na Facebooku rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. To klasyczny przykład rosyjskiej narracji informacyjnej i "straszenia" NATO, aby antagonizować obywateli Rosji (i zapewne innych państw europejskich sympatyzujących z Moskwą) wobec rosyjskiej opozycji.

Zacharowa odniosła się do poniedziałkowej wideokonferencji współpracowników Nawalnego z przedstawicielami UE. W jej ocenie "NATO-wcy dali instrukcje opozycji, a w rzeczywistości swoim agentom wpływu, jak bardziej przebiegle prowadzić działalność wywrotową".

Wcześniej rzeczniczka MSZ Rosji określiła wideokonferencję jako "kontynuację agresywnego natarcia" na Rosję ze strony państw zachodnich.

Spotkanie ze współpracownikami Nawalnego zorganizowało przedstawicielstwo Polski przy UE. Wzięli w nim udział ambasadorowie i zastępcy ambasadorów 27 krajów Unii, przedstawiciele Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, Komisji Europejskiej, gabinetu szefa Rady Europejskiej Charles'a Michela, a także ambasadorowie Ukrainy, Kanady, Wielkiej Brytanii i przedstawiciele USA.

Nawalnego reprezentowali bliscy współpracownicy: kierujący siecią jego regionalnych sztabów Leonid Wołkow i prezes Fundacji Walki z Korupcją Władimir Aszurkow.

Wołkow powiedział we wtorek, że zwolennicy opozycjonisty planują 14 lutego kolejną akcję protestu, jednak odbędzie się ona "w zupełnie innym formacie", tak by podczas akcji "nie oddziaływać bezpośrednio z policją".

KOMENTARZ:

Wypowiedź rzeczniczki rosyjskiego MSZ to klasyczny przykład rosyjskiej narracji informacyjnej, mającej na celu antagonizowanie obywateli Rosji (jak i sympatyzujących z Moskwą obywateli państw UE) wobec rosyjskiej opozycji. Moskwa od dawna przedstawia Sojusz Północnoatlantycki jako rzekome zagrożenie. Dlatego chce z nim powiązać demokratyczną opozycję, jako rzekomych "agentów". 

W podobny sposób co Zacharowa wypowiadał się całkiem niedawno prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenko, według którego wojska NATO miały rzekomo przygotowywać się do wkroczenia na teren tego kraju w czasie sierpniowych protestów po sfałszowanych wyborach parlamentarnych. Tak naprawdę władze w Moskwie jak i w Mińsku uznają wewnętrzną opozycję za egzystencjalne zagrożenie i walczą z nią wszystkimi dostępnymi środkami, o czym świadczy próba otrucia Nawalnego za pomocą bojowych środków trujących.

PAP/Defence24.pl

Reklama
Reklama
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 35
Reklama
gosc
poniedziałek, 15 lutego 2021, 14:15

rosja nie straszy,stwierdza fakt,tz,oczywista oczywistosc.

Todor
środa, 10 lutego 2021, 23:05

Ambasadorowie USA i Kanady to przedstawiciele państw unijnych (o aspirującej Ukrainie nie wspominając), czy też - jak to mówi Masza - cześć kółka różańcowego NATO? A wówczas współpracownicy Nawalnego nie spotkali się "z przedstawicielami UE"... chyba...

Buczacza
środa, 10 lutego 2021, 18:20

Współczesna rosja to państwo totalitarne. W każdym państwie totalitarnym musi być wróg. Wróg zewnętrzny i wewnętrzny. Prekursorem w tym temacie była rosja bolszewicka. Wokół wroga tudzież wrogów buduje się tożsamość narodową. A służą temu po 1aparat propagandy. Po 2 armia. Po 3 aparat przemocy i represji (służby bezpieczeństwa). Wypisz wymaluj współczesna rosja. Ciekawostka w czasach ponad 300 mln zsrr za bezpieczeństwo wewnętrzne odpowiadało 150tys.(specjalistów). W czasach 140 mln rosji putina za to samo odpowiada 500tys (specjalistów).

hisen
środa, 10 lutego 2021, 13:31

"próba otrucia Nawalnego za pomocą bojowych środków trujących", nie piszcie takich idiotyzmów, bo nawet juz zachód przestał cos takiego pisać. Nie róbcie z igły, widły.

Buczacza
środa, 10 lutego 2021, 10:18

W każdym państwie totalitarnym musi być wróg. Pod tym względem rosja niczym specjalnym się nie wyróżnia. Ba jest kolebką tej idei. Wróg zewnętrzny i wewnętrzny. Wokół tego kumuluje się ośrodki władzy. A mianowicie aparat propagandy. Po drugie armia jako zbrojne ramię rządzących. Po trzecie służby specjalne. I znowu kolebką tych atrybutów władzy jest rosja. Na koniec ciekawostka. W czasach zsrr czyli kraju o populacji ponad 300 mln. Za bezpieczeństwo wewnętrzne odpowiadało ok.150tys.(specjalistów). We współczesnej rosji putina. A więc kraju o populacji ok.140mln. Tym samym zajmuje się ok. 500tys.(specjalistów).

ergon
środa, 10 lutego 2021, 10:08

Czasy jak podczas wojny kiedy po 1939 r. większośc panstw Europy przeszła na wspólpracę z Hitlerem, wystawiając dywizje SS, wstyd i hanba i teraz Europa poucza innych jak mają postępowac, uczy innych tzw. "demokracji". Ta przyjaźń z Hitlerem wiemy jak sie zakonczyła, teraz Europa jest "sojusznikiem" .... ameryki, która tez niczym nie rózni sie od sposobu działania Hitlera, czyli parciem do wojny, widac nie wyciągnęli wniosków z historii.

Xd
środa, 10 lutego 2021, 06:44

Panie komentatorze faktem jest że część społeczeństwa wierzy jeszcze w to co mówiło rwe o "pałacach" gierka i jaruzelskiego ale to nie znaczy że całe społeczeństwo to debile ps. szkoda tylko że polska ma do zaoferowan8a europie tylko tyle

yar
środa, 10 lutego 2021, 09:05

I tak ma więcej do zaoferowania niż Rosja!

ja to ja
środa, 10 lutego 2021, 05:55

W zasadzie tekst w podobnym stylu można przeczytać w większości mediów w Polsce. Jak za PRL-u:).Tyle się musiali zmienić, żeby sie tak niewiele zmieniło.

Pawlak
środa, 10 lutego 2021, 10:33

Zmienilo sie duzo. Zamiast pracowac na siebie i na system polski oraz uzbrojenie radzieckie, pracujesz na siebie, uzbrojenie z USA no i przede wszystkim na korpo bedaca wlascicielem. Ktora opcja lepsza? 30 procent potracenia z pensji czy tez 45 jak obecnie?

easyrider
środa, 10 lutego 2021, 05:55

Moskwa nie robi niczego innego niż nasze liber-lewackie elity/media/politycy. Stosuje zasadę dziel i rządź. Moskwa jest daleka od ideału i zawsze była naszym wrogiem ale nawet im nie życzmy wprowadzenia takiego modelu cenzurowanej politpoprawnością demokracji jaki występuje na Zachodzie. Wówczas nie będzie żadnej przeciwwagi dla tego zakamuflowanego totalitaryzmu w wersji light.

Vald
środa, 10 lutego 2021, 13:14

Według ciebie easyrider, twarda dyktatura w odcieniu brunatnym jest lepsza niż cenzura poczucia przyzwoitości ("nie atakujemy słabszych i mniejszości"). Ja jednak wolę jak ludzie się sami cenzurują z poczucia przyzwoitości niż kiedy większość przyznaje sobie prawo do twardej jedynie-słuszności i dewastacji wszystkiego co nie po ich myśli. Totalitaryzm w wersji light nie jest totalitaryzmem. Totalitaryzm w wersji putinowskiej, orbanowskiej a już niedługo być może kaczyńskiej to prawdziwy totalitaryzm. I trzeba być ślepym żeby tego nie widzieć.

Eee tam
wtorek, 9 lutego 2021, 23:11

To jest mega słabe znęcać się nad własnym obywatelem i jeszcze mówić że on obcy

orti
wtorek, 9 lutego 2021, 22:37

Przeciez Zacharowa mówi prawde, wiec o co tyle krzyku. To jest typowe działanie pod publke ciagła walka zachodu" o tzw demokracje", co jest typowo zachodnia hipokryzja .

yy
wtorek, 9 lutego 2021, 22:29

Nawalny ukończył Yale, więc będzie siedział w więzieniu przez 20 lat

Monkey
wtorek, 9 lutego 2021, 22:29

To prawda, że Nawalny dostał wyrok z powodów czysto politycznych i nie wiadomo nawet, czy kolonie karną przeżyje. A jeśli tak, to w jakim będzie stanie. Ale dlaczego zawsze Polska musi organizować takie wydarzenia, jak ta konferencja z jego zwolennikami? Dlaczego zawsze musimy się wystawiać?

gosc
poniedziałek, 15 lutego 2021, 14:35

za polityke nie dostal tylko za przekrety mu odwieszono wyro sprzed 5 lat.trzeba nie lgac.

Extern
środa, 10 lutego 2021, 15:07

To ja ci powiem dlaczego. W naszym strategicznym interesie jest żeby Rosja sama pokazywała zachodowi swoją prawdziwą twarz. Dzięki temu zachód nie daje się nabrać na Rosyjską propagandę. Dlatego może sam nie będzie chciał zawierać jakichkolwiek porozumień z Rosją bo będzie się po prostu brzydził tam panujących standardów politycznych. A pozostawienie Rosji jak tylko można daleko od decyzji jakie się odbywają na zachodzie jest dla nas bardzo ważne. W końcu wystarczy sobie przypomnieć, co się z nami stało w XVIII wieku, gdy rządzące kiedyś Europą rody rozmawiały sobie ponad naszymi głowami.

sceptyk
poniedziałek, 15 lutego 2021, 14:07

W stosunku do XVIII wieku w III RP się nic zmieniło i III oraz IV RP czeka ten sam los zafudowany przez te same siły i tzw polskie układy

Monkey
środa, 10 lutego 2021, 19:21

@Extern: Rosja pokazuje swoją prawdziwą twarz zachodowi od nie wiem nawet sam kiedy. Conajmniej od XVIII wieku chyba. Problem w tym, że zachód zawsze wierzy, że Rosja się zmieni. My w Polsce wiemy, żę tak się nie stanie, ale społeczeństwa tegoż zachodu mają słabą wiedzę na ten temat. Co zaś do rodów rządzących Europą w XVIII wieku i rozmawiającym ponad naszymi głowami, to prawda. A dlaczego? Bo rody rządzące Rzeczpospolitą Szlachecką im na to pozwoliły. Poprzez swoją nieudolność, warcholstwo, zaprzaństwo, skłonność do przekupstwa i przedkładanie interesów własnych nad interesy państwa, w którym tak znaczną pozycję osiągnęły. Kosztem zniewolenia własnych chłopów (według Konwencji Genewskiej z 1957 roku pańszczyzna jest formą niewolnictwa). Odpisałem także na post bendera poniżej, jeśli się wyświetli, to tam zamieściłem dodatkowe informacje dlaczego myślę akurat w taki a nie w inny sposób.

Marian
środa, 10 lutego 2021, 23:08

"zachód zawsze wierzy, że Rosja się zmieni" - czy Rosja kiedykolwiek obiecywała, że się zmieni tak, jak Zachód się tego spodziewa? Nigdy - bo i dlaczego?! "Wy macie swoich znajomych - a ja mam swoich", jak to mówił gazda namawiany na członkostwo w PZPR.

Monkey
czwartek, 11 lutego 2021, 22:46

@Marian: Też muszę wysłać drugi raz, bo wersja pierwsza jakoś "nie dotarła" na forum:-) Napiszę krótko. Rosja nic nie obiecuje, to zachód wiecznie wierzy, że Rosja się zmieni. Na jakich podstawach, nie wiem. Raz, zmuszona przez USA Rosja (wtedy wystepująca jako ZSRR) obiecała głasnost i pieriestrojkę. Twórca tych reform, bohater zachodnich demokracji Michaił Gorbaczow do dziś przez wielu Rosjan jest uznawany za zdrajcę. A zachód wie o tym, i ciągle wierzy...

Monkey
czwartek, 11 lutego 2021, 18:10

@Marian: Rosja obiecywała (jako ZSRR) ustami Gorbaczowa. Skończyło się jelcynowską smutą, a będący bohaterem dla zachodu Gorbaczow w Rosji jest przez wielu uważany za zdrajcę. Tylko twierdzę, że zachód wierzy, że Rosja się zmieni. Szczerze mówiąc nie wiem, na jakiej podstawie. Chyba na podstawie swej ignorancji.

gosc
poniedziałek, 15 lutego 2021, 14:36

a czemu ma sie zmieniac ,bo zachod tak chce,

bender
środa, 10 lutego 2021, 14:17

Ale na co dokładnie wystawiamy się Michale? Na niechęć Putina? Widzisz przecież komentarze pracowników farmy trolli na tym i innych forach. Wojna informacyjna trwa od dawna. Wspieranie Rosjan niechętnych obecnej władzy to nasza szansa na lepsze stosunki w przyszłości.

Monkey
czwartek, 11 lutego 2021, 00:00

@bender: Spróbuję znowu, bo pierwszy post gdzieś "zaginął". Niechęć Putina mnie obchodzi tyle co nic. Co innego jest ważniejsze. My zawsze nie tyle protestujemy przeciw działaniom władz rosyjskich, co zazwyczaj idziemy na pierwszą linię i sami te protesty inicjujemy. Tym samym dajemy Putinowi do rąk argumenty przeciw nam. Że jesteśmy rusofobami, że zaczęliśmy drugą wojnę, że teraz też chcemy pospołu z innymi członkami NATO napaść "miłującą pokój" Rosję i itp. A na zachodzi raczej uwierzą Rosji niz Polsce. Chociażby ze względu na znacznie wyższą sprawność ich propagandy niż działań naszej dyplomacji, która od wieków nie słynie ze swej skuteczności i zdolności przewidywania działań na świecie. Co innego wystepować w grupie, a co innego ją zwoływać.

Fak sejk
czwartek, 11 lutego 2021, 10:20

Przykład próby obarczenia nas winą za rozpoczęcie IIWŚ jest chyba nietrafiony, co? Przecież po tych bredniach Putina zachód jak jeden mąż wskazał na pakt R-M jako tę przyczynę, co dla Rosji skończyło się wytknięciem jej właśnie współudziału. Spektakularnie niewypaliło to to. Przykład głośnego wspierania Ukrainy to co innego niż sankcje i izolacja polityczna Rosji? Co nam może Rosja zrobić? Nie kupi jabłek? Jeżeli nie będziemy nic robić, to zobaczysz wtedy jak będą nas lutować...

Monkey
czwartek, 11 lutego 2021, 21:55

@Fak sejk: Nie mówię o nic nierobieniu. Mówię tylko, że czasem lepiej byc ostrożnym i nie pchać się zawsze na afisz. Ostatecznie konfitury zjada bardzo często nie ten, kto zaczyna walkę ale ten, kto ją przeżyje i ogłosi się zwycięzcą. To jest to, czego raptowny naród jakim jesteśmy bardzo często nie rozumiemy. I dlatego potem chwalimy się męczennikami, ofiarami, zniszczonym majątkiem (naszym) itp. A Rosja zagarnia terytoria, USA zarabiają pieniądze, Chiny kradną technologie. A my krzyczymy. Nie twierdzę, żę w sprawie Nawalnego milczenie jest złotem, ale można poczekać albo nawet próbować podpuścić kogoś innego do zwołania takiej konferencji, z potem po prostu wziąć w niej udział. Ale nasza mentalność to płakanie za rozwalonym Tu154M, do dzis istnieje podkomisja sejmowa... Szkoda gadać.

asad
wtorek, 9 lutego 2021, 22:04

Tam nic się nie zmienia.

Zawisza_Czarny
wtorek, 9 lutego 2021, 21:31

Amerykanie nie chcą zbliżenia Rosji z Europą, oznaczałoby to dla nich koniec eksportu przewartościowanego uzbrojenia oraz środków manipulacji i propagandy jakimi są FB, Twitter i inne dobrodziejstwa internetu. Taki Nawalny zdobył stypendium w USA, ciekawe czego go tam uczono, napewno nie poprawności politycznej, bo do tego Amerykanom daleko, gdyż sami tego nie znają.

rob ercik
wtorek, 9 lutego 2021, 19:29

Jak by nie patrzeć poza ukrainą wszystkie państwa do należą do NATO, zapewne zbieg okoliczności ...

Eee tam
środa, 10 lutego 2021, 07:08

W UE Szwecja Finlandia Austria Irlandia nie należą do NATO

Młam
środa, 10 lutego 2021, 00:00

Jak byś dobrze się przyjrzał mapie to długość granic z państwami NATO jest krótka...

x
wtorek, 9 lutego 2021, 17:58

Chyba już czas zarzucić "żelazną kurtynę". Zamknięcie granic posłużyłoby obu stronom. Chyba jest już dość dowodów, że "Zimna wojna" trwa.

No skąd
środa, 10 lutego 2021, 06:50

Wtedy taki Nawalny nie mógł by działać.

Tweets Defence24