Rosyjska marynarka ćwiczyła na Morzu Śródziemnym

28 czerwca 2021, 08:29
Putin Kindżał
Zdj. ilustracyjne, fot. kremlin.ru
Reklama

Okręty rosyjskiej marynarki wojennej przeprowadziły wspólnie z lotnictwem ćwiczenia na Morzu Śródziemnym - poinformowało w poniedziałek ministerstwo obrony Rosji. Okręty odparły atak umownego przeciwnika i trenowały zadania z zakresu obrony przeciwlotniczej.

W ramach ćwiczeń myśliwce MiG-31K, uzbrojone w pociski hiperdźwiękowe Kinżał (Kindżał), przeprowadziły loty szkoleniowe. Wśród okrętów biorących udział w ćwiczeniach są krążownik rakietowy Moskwa, fregaty Admirał Essen i Admirał Makarow. Do wspólnych treningów zaangażowano m.in. samoloty dalekiego rozpoznania, wykrywania i zwalczania okrętów podwodnych Tu-142MK i Ił-38 oraz bombowce dalekiego zasięgu Tu-22M3.

Rosyjskie okręty i lotnictwo wojskowe od 25 czerwca prowadzą na Morzu Śródziemnym wspólne ćwiczenia. Zadania, które siły te wykonywały w poniedziałek są związane z zapewnieniem bezpieczeństwa bazy lotniczej Hmejmim w Syrii i położonej w tym kraju bazy morskiej Rosji w porcie Tartus - podał resort obrony.

Ćwiczenia rozpoczęto krótko po incydencie na Morzu Czarnym z udziałem brytyjskiego okrętu wojennego Defender w rejonie anektowanego przez Rosję Krymu. Władze Rosji oświadczyły, że 23 czerwca okręt ten naruszył granicę państwową i siły rosyjskie oddały strzały ostrzegawcze. Rząd W. Brytanii zaprzeczył tym doniesieniom.

Reklama
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 57
Reklama
robo
wtorek, 29 czerwca 2021, 12:23

ważne że żaden samolot nie wpadł do morza, żaden okręt nie zderzył się ze statkiem neutralnym, nawet podobno nie trzeba było używać holowników ... czyli UDANE manewry !! A rzecznik Kremla dziś spazmuje gdyż ONZ po tym gdy potwierdziła rosyjskie zbrodnie w Syrii obecnie publikuje materiały odn rosyjskich zbrodni w Rep Środkowoafrykańskiej ,a tydzień temu siły Czadu zatrzymały 10 rosyjskich "turystów" w strefie działań antyterrorystycznych (z tego samego kółka "turystycznego" jak "turyści" z Salisbury/Czech/Bułgarii/Czarnogóry)

yaro
wtorek, 29 czerwca 2021, 08:16

Władze rosyjskie oświadczyły a władze brytyjskie potwierdziły, że ten okręt celowo naruszył granicę FR. Należy pisać tak jak się sprawy mają.

GB
wtorek, 29 czerwca 2021, 09:45

Nie... Władze brytyjskie potwierdziły że brytyjski niszczyciel szedł po wodach Ukrainy.

Davien
wtorek, 29 czerwca 2021, 09:09

Yaro, władze GB nic nie potwierdziły stwierdziły ze płynał po wodach ukrainskich co jest prawdą. To Rosja kłamie jak zwykle.

jon
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 21:08

Sotnie Bira i Chrina w natarciu...

Naiwny
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 19:18

Klimat się zmienia - na def24 również. Tutejsi forumowicze nigdy do obiektywnych nie należeli ale dzisiejsze wpisy to już wyłącznie jednostronne morzenia i fantazje. Tudzież oznaka głębokiej frustracji. Oczywiste fakty są marginalizowane i zakłamywane ordynarną propagandą i zwykłymi kłamstwami. Rosyjska obecność militarna w Syrii jest wyjątkowo efektywna. Nikt na świecie poza forumowiczami def24 nie kwestionuje bezsprzecznego sukcesu rosyjskiej interwencji. Gdyby nie ona to Syrii już od kilku lat by nie było. W najlepszym wypadku mieli byśmy tam powtórkę z Libii. W bardziej realnym Państwo Islamskie. Szpitali na bliskim wschodzie w tym w Syrii akurat najwięcej udało się zbombardować amerykanom. A to co nie udaje się im to z nawiązką wykonują samoloty Arabii Saudyjskiej w Yemenie lub lotnictwo i artyleria Izraela na terenach palestyńskich i w Syrii. W internecie nadal jest sporo filmów gdzie dzielni bojownicy o Demokratyczną Syrję obcinają głowy nie tylko syryjskim żołnierzom ale również cywilom często wręcz dzieciom. To właśnie wasi dzielni bojownicy zgwałcili w Syrii i Iraku dziesiątki tysięcy chrześcijanek a ich mężów i synów masowo mordowali. Koalicja USA latami się temu z wyrozumiałością bezczynnie przyglądała. Dopiero na skutek interwencji Rosji w Syrii aktywniej wzięli się do walki z dżychadystami w Iraku. Ale nie udało im się osiągnąć tam nawet tego co Rosjanie zrobili w Syrii. W def24 jest dziś artykuł o amerykańskich nalotach na cele w Syrii i Iraku - ale nie na islamskich morderców. To przecież siły demokratyczne. Za to bombardujemy pro irańskie pospolite ruszenie bez którego nigdy w Iraku nie udało by się wygrać z Państwem Islamskim. Putin w trakcie ostatniej wizyty w Syrii w biały dzień spacerował po Damaszku. Trump jak odwiedził swych żołnierzy w Bagdadzie - ze 3-4 lata temu, to przyleciał bez zapowiedzi w środku nocy i po godzinnym spotkaniu za murami amerykańskiej bazy z amerykańskimi chłopcami w pośpiechu i chyłkiem wrócił do domu. Trochę przy okazji popsioczył na bezsens morza pieniędzy utopionego przez USA w Iracką pustynię. Rosyjskie ćwiczenia właśnie demonstrują, że też Moskwa mogże ulokować swe siły uderzeniowe w bezpośrednim sąsiedztwie kluczowych instalacji NATO w basenie morza śródziemnego, czerwonego i zatoki perskiej. W zasięgu ich samolotów (nie strategicznych) mogących przenosić rakiety z głowicami jądrowymi znalazły się nagle wszystkie kluczowe bazy USA w Europie. Bez budowy i używania super drogich grup uderzeniowych lotniskowców. Do tego przebazowali do Syrii swe bombowce i Migi-31 lecąc albo nad Turcją albo nad Irakiem. Czyli nad państwami które USA uważa za swe podwórko. Nic takiego nie było możliwe jeszcze 5 lat temu. Ale koledzy wolą się śmiać - jak u Wyspiańskiego.

GB
wtorek, 29 czerwca 2021, 10:55

Rosja uratowała tylko Asada, a nie Syrię. I tak to jest jej sukces. Natomiast Syria nadal jest podzielona na mniej więcej 3 części zależne od Asada, Turcji i Kurdów. Do tego mieszają tam jeszcze Irańczycy. Jak się skończy kampania w Syrii to tego nie wie nikt. Równocześnie Amerykanie pozwalali na przeloty rosyjskich samolotów do Syrii bo te zwalczały zwalczane także przez Amerykanów Państwo Islamskie. Rosyjskie samoloty nigdy nie bombardowały wspieranych przez Amerykanów Kurdów, a syryjskie samoloty, które próbowały to robić zostały zestrzelone. Rosja także nigdy nie stanęła po stronie Asada gdy jego siły zbrojne były atakowane przez koalicję zachodnią. Także gdyby USA chciały odstrzelić Asada to Rosja nie byłaby wstanie odpowiedzieć. Co do amerykańskich i rosyjskich baz to USA ma je na całym świecie w kilkudziesięciu pańswach, a Rosja zaledwie w Syrii. W zasięgu amerykańskim są nie tylko bazy ale i stolica Rosji Moskwa. I nie mówię o rakietach międzykontynetalnych, ale o rakietach i samolotach startujących z Polski, Estonii, Ukrainy... Amerykańskie bombowce już latają nad Ukrainą. Więc jak chcesz się dalej licytować to proszę bardzo.

Klint
wtorek, 29 czerwca 2021, 08:30

B dobry Art.obiektywny

mobilnyPL
wtorek, 29 czerwca 2021, 07:03

Prawda Święta....

:)
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 16:29

Zlot sotni.

czarno to widzę
wtorek, 29 czerwca 2021, 09:21

To już nie sotnie, ale cały Kureń.

poniedziałek, 28 czerwca 2021, 18:22

Ale tych od RONA z toba jako przywódcą.

dociekliwy
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 21:03

To w RONA były sotnie?Ja bym raczej obstawial taki na przykład ukraiński legion samoobrony.

wtorek, 29 czerwca 2021, 09:10

Jak widac były skoro tylu od nich sie tu pałeta z toba jako jednym z nich.

***
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 15:35

Brytyjczycy powinni zlikwidować ogony ruskich bandytów, takżtych z bombami.

Herr Wolf
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 19:22

Ile zarobił byś na wojnie?!

Jj
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 13:29

Podobno rosjanie z brzegu rzucali hipersonicznymi kamieniami i krzyczeli w kierunku brytyjskiego niszczyciela...

czarno to widzę
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 18:00

To dlaczego jeszcze nie odbiliście Krymu?

Hahaha
wtorek, 29 czerwca 2021, 10:39

Bo tam nie ma wody, poczekają aż dociągniecie...

poniedziałek, 28 czerwca 2021, 22:24

No wlasnie dlatego.Hipersoniczne kamienie.

na amen
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 21:05

Czekają aż sam przyjdzie.Poddajcie sie Rosji.Niech was utrzymuje.To na pewno ją wykończy.

sża
wtorek, 29 czerwca 2021, 09:24

I to jest doskonały pomysł aby wykończyć Rosję.

Uraaaa
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 13:05

Oczywiście w symulowanym ataku flota brytyjsko- amerykańska została zatopiona bez strat własnych.

wolfgang
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 12:47

Ile holowników tym razem zabrali?

droma
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 11:59

cwiczenia rosji-kaput polegały na ; dosypywaniu wungla do pieca ,zatykaniu dziur w złomo-baliach i pilnowaniu zeby liny od holowników się nie poplatały -charaszo ...

czarno to widzę
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 18:01

Odbijcie Donieck to i wungla im braknie...

a przynajmniej z wyczuciem
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 21:06

Nie kop leżącego, sojusznika".

Davien
wtorek, 29 czerwca 2021, 20:10

Alez Rosja nie jest sojusznikiem Polski:)

Fanklub Daviena i GB
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 10:54

Brawo Rosja! Trzeba ćwiczyć działania antyterrorystyczne! :D

GB
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 15:24

Był filmik z nowej rosyjskiej fregaty Admirał Makarow. Ołówek i linijka, papierowa mapa to jak widać nadal podstawowe przyrządy nawigacyjne.

Fanklub Daviena i GB
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 20:09

I trafiają tam gdzie chcą! A US Marines płynąc wg map GPS z Kuwejtu do Bahrajnu trafili do Iranu, gdzie ich aresztowano... I niestety znafco, pływając po morzu (a trochę tego było), stwierdzam, że GPS to fajna sprawa (nie zawsze - np. u wybrzeży Chorwacji masz rejony, gdzie zafałszowania sięgają wielu mil. Albo przejdź sobie z GPS gdzieś nawet w Europie obok izraelskiej ambasady albo synagogi to zobaczysz ile warty jest GPS...) ale nic nie zastąpi dobrej mapy papierowej jeśli chodzi o wygodę i przejrzystość. :D

GB
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 23:08

Nie "znafco". Nie pisze o GPS, GLONASS tylko o "rosyjskich przyrządach nawigacyjnych" w systemie nawigacji i dowodzenia tego okrętu. A te sa na poziomie DWS. Dziś wszelkie dane nawigacyjne mają być w zautomatyzowane i dostarczane do innych podsystemów okrętu w czasie rzeczywistym poprzez systemy elektroniczne, a nie poprzez papier i głos operatora. Te dane powinny trafić na mapę elektroniczną, a nie papierową i GPS nie ma tu nic do rzeczy. Tak swoją drogą to ja jestem pewien że ten nawigator zapisywał na papierowej mapie dane z GPS lub GLONASS.

poniedziałek, 28 czerwca 2021, 19:41

wiesz ze linijka i papier beda przydatniejsze w przypadku konfliktu ,dlaczego odpowiedz sobie sam jesli potrafisz w co watpie .

Jabadabadu
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 18:18

Jeżeli nie potrafisz prowadzić nawigacji bez gps-a radionawigazji naziemnej to nie myśl o wojnie tylko o emeryturze. Jak do niej dotrwasz.

GB
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 21:06

Potrafię. Co nie zmienia faktu że systemy nawigacyjne powinne być zintegrowane z systemem dowodzenia. Zwróciłeś też uwagę w co są ubrani marynarze? W zwykłe mundury bez ochrony głowy. Na zachodnich okrętach są ubrani w mundury ogniotrwałe, w kaskach ochronnych.

złośliwy
wtorek, 29 czerwca 2021, 10:27

Ubrani.Nie chce mi się pisać, więc rzucę tylko hasło Sheffield.

Jerzys
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 16:46

Jak wyłączą Glonasa to będą umieli nawigować.USA też wraca do nauki oficerów klasycznej nawigacji.Byl tu nawet na ten temat artykuł.

GB
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 17:28

Nie chodzi o GLONASS czy GPS tylko o świadomość sytuacyjną na okręcie i we flocie. Jak masz wszystko w elektronice to bardzo łatwo przenosisz informacje dalej do innych stanowisk na okręcie, czy do dowództwa na innym okręcie, w bazie lądowej. A tak to co narysował na papierowej mapie nawigator to wie tylko on i ewentualnie oficerowie będący w pobliżu. Rozumiesz?

Tor
wtorek, 29 czerwca 2021, 12:14

@GB Rysuje to się w szkole, na "rysunkach", na mapie się kreśli znavco

wszystko z tektury
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 16:37

No i?

Trol
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 14:08

To może zaczniecie w Donbasie gdzie nawet jacyś terroryści zestrzelili samolot pasażerski i 9kupyja tereny niepodległej demokratycznej Białorusi?

Davien
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 13:43

Raczej terrorystyczne, w końcu Rosja to największy swiatowy terrorysta i sponsor terroryzmu.

Uf
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 13:28

Ciekawe jaki szpital wybrali za cel tym razem?

GB
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 13:08

Nawet tego Kindzała nie odpalili. A prawda makiety nie mogą latać.

Chorąży PL
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 10:49

Kto kogo straszy. Ba - jeden okręt marynarki W.Brytanii byłby w stanie "wyjałowić chwasty" na Krymie, a tak niezwyciężony korpus "ekspedycyjny" Rosji udowodnił swoją "potęgę" światu zrzucając "gdzieś" bombkę - bez urazy, to już nie ta Rosja w koalicji w UW.

str.kpr.
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 16:08

Co jesy z wami?Oglądacie się albo na Turków, albo na Anglików. Sami sie zabierzcie za wyjalawianie.Poprzygladam się.

Gnom
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 13:22

Masz wiele racji. Ale z jednym okrętem bym nie przesadzał. W realnym konflikcie koszty "wyjaławiania Krymu" były naprawdę duże, nie mam tu bynajmniej na myśli konfliktu jądrowego, a tylko konwencjonalny, Rosja nie jest aż tak słaba (dla nas - niestety) jak w dyskusjach jej dotyczących na Defence24.pl.

GB
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 15:22

Wtedy na M. Czarnym była nowoczesna holenderska fregata, nowoczesny amerykański niszczyciel. No i do tego flota turecka. A w Rumunii samoloty NATO.

poniedziałek, 28 czerwca 2021, 13:19

Po pierwsze ruscy jak by chcieli wojny to ten niszczyciel by zatopili w dwie minuty a po 20 minutach cała Anglia wyparowała

serio?
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 22:32

razem z Londongradem i całą kasą Putina

Davien
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 18:40

Taak, a z Rosji zostałby ładny radioaktywny paking.

GB
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 15:21

A później Rosja. Brytyjskie 4 SSBN i wszystkie rosyjskie miasta powyżej 100.000 mieszkańców zostałyby zniszczone.

Jabadabadu
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 18:21

Nie masz się co podniecać tym, że Rosja wyparuje. Czy wiesz co to takiego "system martwej ręki"? To jest właśnie zemsta - zza grobu. Ostateczna.

podstawy myślenia chłopie
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 22:34

jakbyście odparowali Wielką Brytanię to automatycznie nie możecie się na niej zemścić bo jej nie ma, a SSBN odparowałyby was. Szkoda, że tego nie rozumiesz.

GB
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 21:09

A co ja napisałem w odpowiedzi o tych 4 brytyjskich SSBN. Rozumiesz o czym jest w tym wątku dyskusja? Bo mam wrażenie że nie. Doczytaj.

poniedziałek, 28 czerwca 2021, 17:24

Juz to wczoraj napisałeś.Tylko pod innym nickiem. Słowo w słowo. Co z tobą?

GB
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 20:09

Nie. Ja piszę tylko pod swoim nickiem GB.

Tweets Defence24